Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Yeni fidye yazılımı, Şili devlet kurumunun Linux sunucuları olan Windows’u vurdu


Yeni fidye yazılımı, Şili devlet kurumunun Linux sunucuları olan Windows'u vurdu

Şili’nin ulusal bilgisayar güvenliği ve olay müdahale ekibi (CSIRT), bir fidye yazılımı saldırısının ülkedeki bir devlet kurumunun operasyonlarını ve çevrimiçi hizmetlerini etkilediğini duyurdu.

Saldırı, 25 Ağustos Perşembe günü, ajans tarafından işletilen Microsoft ve VMware ESXi sunucularını hedef alarak başladı.

Bilgisayar korsanları, çalışan tüm sanal makineleri durdurdu ve dosyalarını “.crypt” dosya adı uzantısını ekleyerek şifreledi.

“Fidye yazılımı, günlük dosyalarını (.log), yürütülebilir dosyaları (.exe), dinamik kitaplık dosyalarını (.dll), takas dosyalarını (.vswp), sanal diskleri (.vmdk), anlık görüntüyü hedefleyen NTRUEncrypt ortak anahtar şifreleme algoritmasını kullanır. (.vmsn) dosyaları ve sanal makine belleği (.vmem) dosyaları, diğerleri arasında” – Şili CSIRT

CSIRT’e göre, bu saldırıda kullanılan kötü amaçlı yazılım ayrıca web tarayıcılarından kimlik bilgilerini çalma, şifreleme için çıkarılabilir cihazları listeleme ve yürütme zaman aşımlarını kullanarak antivirüs algılamasından kaçınma işlevlerine de sahipti.

Tipik bir çifte gasp tarzında, davetsiz misafirler Şili’nin CSIRT’sine, dosyaların sızmasını önleyecek ve şifrelenmiş verilerin kilidini açacak bir fidye ödemesini müzakere etmek için bir iletişim kanalı teklif etti.

Saldırgan, üç günlük bir son tarih belirledi ve çalınan verileri karanlık ağdaki diğer siber suçlulara satmakla tehdit etti.

Atıf belirsiz

Şili’nin CSIRT duyurusu, fidye yazılımı grubunun saldırıdan sorumlu olduğunu belirtmez ve kötü amaçlı yazılımın tanımlanmasına yol açacak yeterli ayrıntı sağlamaz.

Şifrelenmiş dosyalara eklenen uzantı, birden fazla tehdit aktörü tarafından kullanıldığı için herhangi bir ipucu sunmaz.

Şili’nin CSIRT’sinin kötü amaçlı yazılımın davranışı hakkında sağladığı küçük bilgiler, ‘RedAlert’ fidye yazılımı (aka “N13V”), Temmuz 2022’de başlatılan bir operasyon, teknik ayrıntılar aksini gösteriyor.

RedAlert fidye yazılımı, saldırılarda “.crypt” uzantısını kullandı, hem Windows sunucularını hem de Linux VMWare ESXi makinelerini hedefliyor, şifrelemeden önce çalışan tüm VM’leri zorla durdurabiliyor ve NTRUEncrypt ortak anahtar şifreleme algoritmasını kullanıyor.

Ancak, Şili’nin CSIRT duyurusundaki uzlaşma göstergeleri (IoC’ler) ya Conti ile ilişkilidir ya da otomatik analiz sistemlerine beslendiğinde kesin olmayan bir sonuç verir.

Conti daha önce tüm uluslara yönelik saldırılarla bağlantılıydı; Temmuz 2022’de Kosta Rikasistemlerin çalınmasına ve şifrelenmesine ilk erişimin sağlanmasından itibaren beş gün sürdü.

Şilili tehdit analisti Alman Fernandez BleepingComputer’a, türün tamamen yeni göründüğünü ve konuştuğu araştırmacıların kötü amaçlı yazılımı bilinen ailelerle ilişkilendiremeyeceğini söyledi.

Fernandez ayrıca fidye notunun enfeksiyon sırasında oluşturulmadığını ve BleepingComputer’ın onaylayabileceği bir ayrıntı olduğunu söyledi. Araştırmacı, notun dosya kilitleyen kötü amaçlı yazılımı dağıtmadan önce teslim edildiğini söyledi.

“Saldırıyla ilgili özel bir şey, tehdit aktörlerinin fidye notunu önceki bir aşamada fidye yazılımının dağıtımına son yük olarak, muhtemelen kaçırma sorunları için veya nihai örneği paylaşırken iletişim bilgilerinin sızdırılmasını önlemek için dağıtmış olmalarıdır. ” – Alman Fernandez

BleepingComputer, saldırı için kullanılan kötü amaçlı yazılımın birden çok örneğini analiz edebildi ve ‘adlı bir fidye notu aldı.benioku_for_unlock.txt‘, aşağıda görülen:

Kimliği belirsiz tehdit aktörünün fidye notu
Kimliği belirsiz tehdit aktörünün fidye notu

BleepingComputer’ın bu fidye yazılımı türünü analiz ederken gördüğü tüm fidye notları, Tor ağındaki benzersiz bir web sitesine bağlantı ve oturum açmak için bir parola içerir.

Gördüğümüz kadarıyla bu fidye yazılımı için bir veri sızıntısı sitesi henüz mevcut değil. Tor sitesi, kurbanların bilgisayar korsanlarıyla iletişim kurabileceği bir mesaj kutusu göstermek içindir.

Şili devlet kurumunu hedefleyen fidye yazılımından mesaj kutusu
Hackerlar ile iletişim kanalı
kaynak: BleepingComputer

Yukarıdaki iletişim kanalına erişim, fidye notunda bulunan bir şifre gerektirir.

Kötü amaçlı yazılım, kendisini Windows oturum açma işleminde başlayacak şekilde yapılandırır ve başlangıçta SecurityUpdate adını kullanır.

Fidye yazılımı, başlangıçta SecurityUpdate adını kullanarak çalışır
Başlangıçta başlatmak için eklenen kayıt defteri anahtarı
kaynak: BleepingComputer

BleepingComputer’ın bu fidye yazılımı hakkında şu ana kadar öğrenebildiği kadarıyla, bu, Ağustos ayının başında başlatılan yeni bir operasyon.

Şili’nin siber güvenlik kuruluşu, ülkedeki tüm devlet kurumlarının yanı sıra büyük özel kuruluşların aşağıdaki önlemleri uygulamasını tavsiye ediyor:

  • Düzgün yapılandırılmış bir güvenlik duvarı ve virüsten koruma aracı kullanın
  • VMware ve Microsoft varlıklarını güncelleyin
  • En önemli verilerin yedeklerini saklayın
  • İstenmeyen posta önleme filtrelerinin yapılandırmasını doğrulayın ve çalışanları kötü niyetli e-postaları tanımaları için eğitin
  • Ağ segmentasyonunu uygulayın ve en az ayrıcalık ilkesini uygulayın
  • Anında yama veya azaltma gerektiren yeni güvenlik açıklarından haberdar olun

Şili CSIRT bir dizi sağladı uzlaşma göstergeleri savunucuların kuruluşlarını korumak için kullanabilecekleri saldırıda kullanılan dosyalar için.İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.