Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Veritabanı Sunucusu Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Veritabanı Sunucusu Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Bir veritabanı sunucusu, bir veritabanı yönetim sistemi çalıştırır ve istemcilere veritabanı hizmetleri sağlar. Sunucu, veri erişimini ve alımını yönetir ve müşterilerin isteklerini tamamlar.

Bu yazıda, bir veritabanı sunucusunun ne olduğunu, ne için kullanıldığını ve nasıl çalıştığını öğreneceksiniz.

Veritabanı sunucusunun ne olduğunu, ne için kullanıldığını ve nasıl çalıştığını öğrenin.

Veritabanı Sunucusu Tanımı

Bir veritabanı sunucusu, veritabanı hizmetlerini sağlamaya adanmış veritabanı yazılımını çalıştıran bir makinedir. İstemci sistemleri tarafından talep edilen iş açısından kritik bilgileri sağladığı istemci-sunucu bilgi işlem ortamında çok önemli bir bileşendir.

Bir veritabanı sunucusu, bir veritabanını çalıştıran donanım ve yazılımdan oluşur.

Yazılım tarafı bir veritabanı sunucusunun veya veritabanı örneğiarka uç veritabanı uygulamasıdır.

Uygulama, bir dizi veritabanı dosyasına erişen bir dizi bellek yapısını ve arka plan işlemlerini temsil eder.

Donanım tarafı bir veritabanı sunucusunun sunucu sistem veritabanı depolama ve alma için kullanılır.

Veritabanı iş yükleri, verileri verimli bir şekilde işlemek için büyük bir depolama kapasitesi ve yüksek bellek yoğunluğu gerektirir. Bu gereksinimler, veritabanını barındıran makinenin genellikle özel bir üst düzey bilgisayar olduğu anlamına gelir.

Veritabanı Sunucusu Ne İçin Kullanılır?

Veritabanı sunucularının birkaç kullanım durumu vardır. Onlardan bazıları:

  • Düzenli olarak büyük miktarda veriyle ilgilenmek.

Veritabanı sunucuları, istemcilerin sıklıkla verileri işlediği bir istemci-sunucu mimarisinde öne çıkar.

  • DBMS’nin kurtarılmasını ve güvenliğini yönetme.

Veritabanı sunucuları, DBMS (veritabanı yönetim sistemi) içinde belirtilen kısıtlamaları yerine getirir. Sunucu, kendisine bağlı tüm istemcileri kontrol eder ve yönetir ve tüm veritabanı erişim ve kontrol isteklerini işler.

  • Eşzamanlı erişim kontrolü sağlama.

Veritabanı sunucuları, güvenliği korurken ve DBMS’yi istemcilerden gizlerken birçok kullanıcının veritabanına aynı anda erişebildiği çok kullanıcılı bir ortam sağlar.

  • Uygulamaları ve veritabanı olmayan dosyaları depolama.

Bazı kuruluşlar, dosya sunucularına kıyasla çok daha verimli bir çözüm olarak veritabanı sunucularını kullanır.

Veritabanı Sunucusu Nasıl Çalışır?

Veritabanı sunucusu, Veritabanı Yönetim Sistemini (VTYS) ve veritabanının kendisi. Başlıca rolü, istemci makinelerden istek almak, gerekli verileri aramak ve sonuçları geri iletmektir.

Bir veritabanı sunucusunun nasıl çalıştığının bir örneği.

DBMS, veritabanı sunucusu işlevselliği sağlar ve bazı DBMS’ler (örneğin, MySQL) veritabanı erişimini yalnızca istemci-sunucu modeli. Gömülü veritabanları için diğer DBMS’ler (SQLite gibi) kullanılır.

İstemciler, bir veritabanı sunucusuna bir ön uç uygulaması istenen verileri istemci makinede görüntüleyen veya arka uç uygulaması sunucu üzerinde çalışır ve veritabanını yönetir.

bu ODBC (Açık Veritabanı Bağlantısı) standardı, istemcilerin DBMS’yi aramasına izin veren API’yi sağlar. ODBC, hem istemci hem de sunucu tarafında gerekli yazılımları gerektirir.

İçinde efendi-köle modeli, veritabanı ana sunucusu birincil veri konumudur. Veritabanı köle sunucuları, ana sunucunun proxy işlevi gören kopyalarıdır.

Master-slave veritabanı modelinin bir örneği.

Veritabanı Sunucusu Örnekleri

Aşağıda, iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan bazı veritabanı sunucularının bir listesi bulunmaktadır. Liste ayrıntılı değildir ve piyasada başka birçok çözüm vardır.

MySQL

MySQL bir SQL tabanlı açık kaynaklı İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi (RDBMS). MySQL ücretsiz ve ücretli bir sürümle gelir ve Linux ile Windows’u destekler. Sistem, OLAP ve OLTP veritabanları için yerel, gerçek zamanlı analitik ve birleşik hizmet sunar.

Ücretsiz sürüm, gerekli işlevlerin çoğunu sunar ve birkaç kullanılabilir kullanıcı arabirimi.

postgresql

PostgreSQL, gelişmiş bir nesne-ilişkisel VTYS’dir. PostgreSQL, kullanıcıların ekleme yapmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. özel işlevler C/C++, Java vb. dahil olmak üzere farklı programlama dillerini kullanarak.

PostgreSQL, Windows ve Linux’u destekler ve özellikleri mükemmeldir veri güvenliği ve hızlı veri alma.

Microsoft SQL Sunucusu

Microsoft SQL Server, öncelikle aşağıdakiler için kullanılan bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir: verileri depolamak ve almak diğer uygulamalar tarafından istenir. MSSQL Server, birçok kullanıcının Aynı veritabanına aynı anda erişin.

Microsoft’un SQL Sunucusu, Assembly, C/C++, Linux gibi çeşitli programlama dillerini destekler ve Windows ve Linux üzerinde çalışır.

SQLite

SQLite, C programlama dilinde yazılmış açık kaynaklı bir veritabanı yönetim sistemidir. SQLite, verileri bir cihazdaki bir metin dosyasına depolar. Yaygındır ve Mac, Windows ve Linux işletim sistemlerini destekler.

SQLite için uygundur küçük veya orta ölçekli veritabanları.

MS Erişimi

Microsoft Access, kullanıcıların aşağıdakiler için bilgi depolamasına izin veren bir veritabanı yönetim sistemidir: referans, raporlama ve analiz. Microsoft Access, kullanıcıların büyük veri kümelerini analiz etmelerine ve verileri Microsoft Excel veya diğer elektronik tablo uygulamalarından daha iyi yönetmelerine yardımcı olur.

Microsoft Access, Microsoft Windows’u destekler ve birincil tercihtir. e-ticaret siteleri.

SAP HANA

SAP HANA, SAP SE tarafından geliştirilen sütun yönelimli bir RDBMS’dir. Sistemin birincil işlevi, İstemci uygulamaları tarafından talep edildiği şekilde verileri depolayın ve alın. Birçok farklı türde uygulamayı destekler.

SAP HANA, OLTP, OLAP ve SQL’i destekler ve SAP ile SAP dışı verileri yönetebilir.

IBM Db2

IBM Db2, verileri sunucularına teslim eden bir RDBMS’dir. IBM veri sunucusu istemcileri. Db2, C/C++ ve Assembly’de yazılmıştır. NoSQL tabanlıdır ve JSON ve XML dosya türlerini destekler.

Db2, Linux, UNIX ve Windows platformlarını destekler.

MariaDB

MariaDB veritabanı yönetim sistemi, ücretsiz ve ücretli bir sürüm olarak mevcuttur. Bir optimize edici sayesinde verimli kaynak kullanımına sahiptir. sorgu performansını ve işlemeyi artırır.

MariaDB, çok çekirdekli destek ve çok iş parçacıklı veritabanı erişimi sunar gerçek zamanda.

Kullanıcılar bir dizi depolama motoru arasından seçim yapabilir. Sunucu Windows, Linux, UNIX ve Mac üzerinde çalışır.

kehanet

Oracle, en popüler nesne-ilişkisel DBMS’lerden birini sunar. En son sürümü, çok çeşitli çok modelli, çok iş yükü ve çok kiracılı geliştirmeler içerir.

DBMS, ikili JSON’u destekler ve sunar on kat daha hızlı veri taraması önceki sürümlere kıyasla. Windows, Linux ve birçok UNIX işletim sistemi sürümü desteklenmektedir.

MongoDB Atlası

MongoDB veritabanı sistemi, ücretsiz ve ticari bir sürüm olarak mevcuttur. MongoDB, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri kullanan uygulamalar için geliştirilmiştir ve motor desteği JSON ve NoSQL belgeler.

MongoDB, verileri düzenlemek için SQL kullanmak yerine verileri belgeler olarak depolar.

Çözüm

Artık bir veritabanı sunucusunun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve bazı genel kullanım durumlarını biliyorsunuz.

Farklı çözümleri denemekten çekinmeyin ve yükseltmeye değip değmediklerini görmek için ücretsiz olanları test edin.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.