Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Üniversite, yedekleme hatası nedeniyle 77 TB araştırma verisini kaybediyor

Üniversite, yedekleme hatası nedeniyle 77 TB araştırma verisini kaybediyor

Japonya’daki Kyoto Üniversitesi, Hewlett-Packard süper bilgisayarının yedekleme sistemindeki bir hata nedeniyle yaklaşık 77 TB araştırma verisini kaybetti.

Olay olmuş 14 ve 16 Aralık 2021 arasında, 14 araştırma grubundan 34 milyon dosyanın sistemden ve yedekleme dosyasından silinmesine neden oldu.

Kaybın etkisini belirlemek için yapılan incelemenin ardından üniversite, sonuçlandı etkilenen gruplardan dördünün çalışmalarının artık eski haline getirilemeyeceğini söyledi.

Etkilenen tüm kullanıcılar, olay hakkında e-posta yoluyla bireysel olarak bilgilendirildi, ancak kaybedilen işin türü hakkında hiçbir ayrıntı yayınlanmadı.

Şu anda, yedekleme işlemi durduruldu. Üniversite, veri kaybının tekrar olmasını önlemek için yedekleme sistemini kaldırdı ve iyileştirmeleri uygulamayı ve 2022 Ocak’ta yeniden sunmayı planlıyor.

Plan, tam yedekleme aynalarına ek olarak, son yedeklemeden bu yana değişen dosyaları kapsayan artımlı yedeklemeleri de tutmaktır.

Süper bilgi işlem pahalıdır

Kaybedilen veri türünün ayrıntıları kamuya açıklanmasa da, süper bilgisayar araştırması saatte birkaç yüz ABD dolarına mal oluyor, bu nedenle bu olay etkilenen gruplarda sıkıntıya neden olmuş olmalı.

Kyoto'nun süper bilgisayar kümesi
Kyoto Üniversitesi süper bilgisayar kümesi
Kaynak: Kyoto Üniversitesi

Kyoto Üniversitesi, Japonya’nın en önemli araştırma kurumlarından biri olarak kabul edilir ve ulusal hibelerden elde edilen en büyük ikinci bilimsel araştırma yatırımlarından yararlanır.

Araştırma mükemmelliği ve önemi, dünyada dördüncü sırada yer aldığı kimya alanında özellikle belirgindir ve aynı zamanda biyoloji, farmakoloji, immünoloji, malzeme bilimi, ve fizik.

Kyoto Üniversitesi’nden olay ve bunun araştırma grupları üzerindeki etkisi hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmasını istedik, ancak henüz haber alamadık.

Japonya bu alanda lider

Japonya şu anda Kobe’deki Riken Hesaplamalı Bilim Merkezi tarafından işletilen “Fugaku” adlı dünyanın en güçlü süper bilgisayarına sahip.

Fugaku, Fujitsu tarafından yapılan, hesaplama performansına sahip bir exascale sistemidir. 442 PFLOPS. Küresel listede ikinci sırada yer alan IBM’in “Zirvesi”, 148 PFLOPS gibi çok daha küçük bir rakama ulaşabilir.

Fugaku’nun inşası 1,2 milyar dolara mal oldu ve şimdiye kadar COVID-19, teşhis, tedavi ve virüs yayma simülasyonları üzerine araştırmalar için kullanıldı.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.