Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Ücretsiz ve açık kaynaklı XDR platformu


wazu logosu

İşletmelerin, altyapılarının dijital tehditlere karşı güvenli olduğundan emin olmaları gerekir. Zayıf veri güvenliği, bir işletmeyi ve müşterilerini olumsuz etkileyen veri ihlallerine ve güvenlik olaylarına yol açabilir.

Siber saldırılar hemen tespit edilip azaltılmazsa, sonuçları pahalı, zaman alıcı olabilir ve hassas bilgilerin kaybolmasına neden olabilir.

Zamanla, siber suçlular temel güvenlik çözümlerinden kaçmak için tekniklerini geliştirdiler. Bu nedenle, işletmeler güçlü bir güvenlik planına ihtiyaç duyar.

Genişletilmiş algılama ve yanıt platformlarının (XDR) kullanılması, bir kuruluşun güvenlik duruşunu iyileştirebilir.

XDR, kurumsal bir ortamda tehditlere karşı görünürlük, algılama yetenekleri ve etkili yanıt sağlayan bir platformdur.

Wazuh’u Tanıtmak

Wazuh, birleşik SIEM ve XDR koruması sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir güvenlik platformudur. Şirket içi, sanallaştırılmış, kapsayıcılı ve bulut tabanlı ortamlarda iş yüklerini korur.

Wazuh platformu bir sunucu/aracı modeli kullanır:

  • Aracılardan toplanan güvenlik verilerini analiz eden Wazuh merkezi bileşenleri (sunucu, dizin oluşturucu ve pano). kullanılarak şirket içinde veya bulutta kurulabilirler. Wazuh Bulut çözüm.
  • Hafif ve evrensel güvenlik ajanlar güvenlik verilerini toplamak ve tehditlere otomatik yanıtlar vermek için izlenen uç noktalara dağıtılır.

Wazuh çözümü ayrıca, aracıların kurulumunu desteklemeyen yönlendiriciler, güvenlik duvarları ve anahtarlar gibi cihazlar için aracısız izleme sağlar.

Bir uç noktaya yüklenmiş bir Wazuh aracısının özetini gösteren Wazuh panosu
Şekil 1: Bir uç noktaya yüklenmiş bir Wazuh aracısının özetini gösteren Wazuh panosu

Aşağıdaki bölümlerde, onu kapsamlı bir XDR yapan bazı Wazuh yeteneklerini görüyoruz.

uç nokta güvenliği

Wazuh, tehdit önleme, algılama ve müdahale için yetenekler sağlar. Uç noktalarda kurulu Wazuh aracıları aşağıdakileri yapar:

  • Yanlış yapılandırmaları ve güvenlik sorunlarını bildirin.
  • Dosya sistemini izleyin ve değişiklikleri bildirin.

Güvenlik görünürlüğü ve uç noktaların izlenmesine ek olarak, Wazuh kendini savunma yetenekleri sağlar ve otomatik yanıtlar Tespit edilen tehditlere Wazuh çözümü, aşağıdaki gibi duyarlı eylemler gerçekleştirebilir: kötü amaçlı dosyaları kaldırma, kötü niyetli ağ bağlantılarını engellemeve diğer karşı önlemler.

Güvenlik Operasyonları

XDR’nin önemli bir özelliği, birden çok kaynaktan gelen verileri toplama, normalleştirme ve ilişkilendirme yeteneğidir. Wazuh, çeşitli cihazlarda büyük hacimli olayları toplar ve bunları değerli güvenlik bilgileri oluşturmak için analiz eder.

Güvenlik görevlilerinin bir anormallik ve kötü amaçlı yazılım algılama uç noktalarda anormal ve kötü niyetli olayları tespit eden modül.

Wazuh, uyumluluk gereksinimlerine karşı dikkatli bir şekilde eşlenen kural kümelerini kullanarak yasal uyumluluğu destekler. Wazuh, PCI DSS, HIPAA, GDPR, NIST SP 800-53 ve TSC gibi uyumluluk çerçeveleri için hazır destek sağlar.

PCI DSS uyumluluk bilgilerini gösteren Wazuh panosu
Şekil 2: PCI DSS uyumluluk bilgilerini gösteren Wazuh panosu

Tehdit İstihbaratı

Siber güvenlik araştırmacıları ve tehdit aktörleri, bilgisayar sistemlerindeki güvenlik açıklarını bulmaya ve bunlardan yararlanmaya devam ediyor. Bu nedenle, işletmelerin BT altyapılarında mevcut olan eski ve yeni güvenlik açıklarının farkında olmaları önemlidir.

Wazuh, güvenlik açıklarını bulmak için yüklü uygulamaları düzenli aralıklarla tarayan yerleşik bir güvenlik açığı algılama modülüne sahiptir. Uç noktalardan alınan verileri güncel CVE (Common Vulnerabilities and Exposure) veritabanlarıyla ilişkilendirir ve güvenlik görünürlüğü sağlar.

Wazuh çözümü aynı zamanda bir kurumsal ortamda düşman taktiklerini, tekniklerini ve prosedürlerini (TTP’ler) hızla tanımak ve aramak için MITRE ATT&CK çerçevesini de içerir. Etkinlik uyarıları, yararlı bilgileri içermesi için ilişkili MITRE ATT&CK tekniğiyle eşleştirilir.

MITRE ATT&CK bilgilerini gösteren Wazuh panosu
Şekil 3: MITRE ATT&CK bilgilerini gösteren Wazuh kontrol paneli

Bulut Güvenliği

İşletmeler, hizmetlerini barındırmak için bulutta yerel çözümlere giderek daha fazla güveniyor. Wazuh, bu bağlamda, yalnızca şirket içi iş yükleri için değil, aynı zamanda bulut altyapısı için de gerçek zamanlı koruma sağlar.

Bu altyapılara bulut düzeyinde güvenlik sağlamak için Google Cloud Platform (GCP), Amazon Web Services (AWS) ve Microsoft Azure gibi bulut hizmetleriyle entegre edilebilir. Bir adım daha ileri giden Wazuh çözümü, Docker ve Kubernetes gibi popüler teknolojiler için koruma sağlayarak kapsayıcılı iş yüklerini göz önünde bulundurur.

Ücretsiz ve Açık Kaynak

Wazuh yılda 10 milyondan fazla indirme ile en hızlı büyüyen açık kaynaklı güvenlik çözümlerinden biridir. Wazuh sağlar topluluklar kullanıcıların Wazuh geliştiricileriyle etkileşime geçebileceği, deneyimlerini paylaşabileceği ve platformla ilgili sorular sorabileceği yer.

Ücretsiz ve açık kaynak olması, ölçeklenebilirlik ve özelleştirme için bir fırsat sağlar. Bu platform kolayca Birleşik XDR yeteneklerini geliştirmek için diğer açık kaynak araçları ve güvenlik çözümleriyle. Entegrasyonlarından bazıları VirusTotal, Suricata, YARA ve Slack’i içerir. Bunu kontrol et belgeler Wazuh’a nasıl başlayacağınız hakkında.

Sponsorluğunda Wazuh

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.