Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Toplulukta öne çıkan: Miriam Suzanne

Toplulukta öne çıkan: Miriam Suzanne

Bu gönderi bir parçası tasarım odası. web.dev tarafından size getirilen bir web tasarımı kutlaması.

Miriam Suzanne, Denver, Colorado’da yaşayan bir yazar, sanatçı ve web geliştiricisidir. O bir kurucu ortak GaripKuş (bir web ajansı), CSS Tricks’in personel yazarı, Sass çekirdek ekibinin bir üyesi ve CSS Çalışma Grubu’nda W3C Davetli Uzmanı. Son zamanlarda Cascade Layers, Container Queries ve Scope gibi yeni CSS özellikleri geliştirmeye odaklandı. Çevrimdışı, Miriam yayımlanmış bir romancı, oyun yazarı ve müzisyendir. Sass ve CSS ile yaptığı çalışmalar hakkında konuştuk.

fotoğraf kredisi Kalça Fotoğrafından

Rachel: Grid çerçeveniz sayesinde çalışmanızı ilk kez öğrendim. susybunu yaratmana ne sebep oldu?

Miryam: 2008’de, web’deki düzen çok farklı bir deneyimdi. Geliştiriciler, tablo düzeninden daha anlamsal (ama yine de hileli) kayan ızgaralara geçtiler. Bir dizi önceden tanımlanmış CSS sınıfıyla önceden tanımlanmış (genellikle statik) bir ızgara sağlayan, herkese uyan tek boyutlu 12 sütunlu “ızgara çerçevelerinde” bir patlama oldu. Daha özelleştirilebilir bir şeye ihtiyacınız varsa, kendi başınızaydınız. Web sitelerinin daha duyarlı hale gelmesi gerektiği açıktı, ancak medya sorguları henüz mevcut değildi ve akıcı dalgalanmalarla ilgili bir sürü tarayıcı uyumluluğu sorunu vardı.

Natalie Downe’s kullanıyordum CSS Sistemleri hem yazı tipi hem de görüntü alanı boyutlarına yanıt verme konusunda zekice bir yaklaşımdı, ancak gereken tüm tekrarlayan matematik ve tarayıcı korsanlıkları beni hayal kırıklığına uğrattı. Aynı zamanda, Sass biraz dikkat çekmeye başlamıştı ve ihtiyacım olan şey için mükemmel bir şekilde uyuyordu. Susy’nin ilk taslağı çok basitti: matematiği yapmak ve ihtiyacım olan tüyoları eklemek için sadece birkaç karışım. Amaç minimum düzeyde olmak ve yalnızca temel kodu çıkarmaktı. Önceden tanımlanmış herhangi bir sınıf olmadan tamamen özelleştirilebilir ızgaralar.

Rachel: Bir CSS ön işlemcisi üzerinde çalışmaktan CSS spesifikasyonları üzerinde çalışmaya geçişi nasıl yaptınız? Önişlemci üzerinde çalışmanın belirtim yazmak için iyi bir arka plan olduğunu düşünüyor musunuz?

Miryam: Deneyimlerime göre çok fazla çakışma var ve ben bu ayrımın her iki tarafında da hala çok aktifim. Ama bence bu büyük ölçüde özellikle Sass ekibi sayesinde oldu. Natalie Weizenbaum, çok uzun vadeli bir bakış açısına sahiptir – gelişen web standartlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olan araçlar geliştirmeye çalışmak. Temel web standartlarının geleceğini düşünürken, herkese uyan tek boyutlu “düşünceye dayalı” çözümlerin ötesine geçmek ve uzun vadeli esneklik oluşturmak çok önemlidir.

Erişilebilirliği ve diğer önemli hususları teşvik edip kolaylaştırmaya devam ederken, geliştirici ihtiyaçları ve yaklaşımlarının çeşitliliğine saygı duyan araçları nasıl geliştirebiliriz?

Rachel: Geleneksel olarak Sass’ın bir parçası olan işlevselliğin yerini alan, CSS’ye gelen bir sürü şeyimiz var. Hala Sass gibi bir şey kullanmak için güçlü nedenler var mı?

Miryam: Evet, bazı insanlar için – ama burada evrensel bir cevap yok. Örneğin değişkenleri ele alalım. Sass değişkenleri sözcüksel olarak kapsamlıdır ve listeler ve nesneler, renk işleme vb. gibi düzenli veri yapılarıyla sunucuda derlenir. Bu, tarayıcıda çalışması gerekmeyen tasarım sistemi mantığı için harikadır.

CSS değişkenleri bazı örtüşmelere sahiptir, ayrıca değerleri de depolayabilirler, ancak tamamen farklı kademeli güçlü ve zayıf yönler sağlarlar. Sass, özel özellikleri işleyemez ve CSS, yapılandırılmış verileri gerçekten işleyemez. Her ikisi de yararlıdır ve her ikisi de güçlüdür; ancak özel ihtiyaçlarınız değişebilir.

İnsanların artık ihtiyaç duymadıkları araçları ortadan kaldırabilmelerinin harika olduğunu düşünüyorum ve bazı projeler hem sunucu hem de istemci tarafı değişkenleri gerektirmeyebilir. Müthiş! Ancak bunun aynı olduklarını ve birinin diğerinin yerini aldığını varsaymak çok basit. Dillerin temelde aynı özellikleri sağladığı noktaya gelsek bile, bazı tasarım mantıklarının sunucu tarafında ve bazılarının da istemci tarafında gerçekleşmesi için her zaman kullanım durumları olacaktır. Ön işlemciler uzun süre bizimle.

Rachel: Standart oluşturma işine daha fazla dahil olduğunuz için sizi şaşırtan bir şey oldu mu ya da halkın süreç hakkında genel olarak farkında olmayabileceğini düşündüğünüz bir şey oldu mu?

Miryam: Dahil olmadan önce, standartlar süreci gizemli ve büyülü bir kara kutu gibiydi ve ne bekleyeceğimden emin değildim. Katkıda bulunacak kadar tarayıcı dahili bilgilerine sahip olmayacağımdan korktum, ancak gerçek şu ki, daha fazla tarayıcı mühendisine ihtiyaçları yok. Vahşi doğada web siteleri ve uygulamalar oluşturan daha fazla geliştiriciye ve tasarımcıya ihtiyaçları var.

İlgili kişilerin çok azının esas olarak standartlara odaklandığını, ancak çok azının da esas olarak web siteleri geliştirdiğini veya tasarladığını görünce şaşırdım. W3C, üye kuruluşların ‘gönüllülerinden’ oluşur (genellikle bu kuruluşlar tarafından ödenir, ancak birincil işleri olarak değil) ve üyelik ucuz değildir. Bu, katılımcıları günlük tasarımcılardan ve geliştiricilerden, özellikle de küçük ajanslarda veya serbest çalışanlarda müşteri işi yapan bizlerden uzaklaştırıyor. Davetli Uzman olarak rolüm, bu iş için dışarıdan fon bulmasaydım, tamamen gönüllü, pahalı bir hobi olurdu.

Gerçekte, süreç oldukça açık ve halka açıktır ve geliştirici katılımı gerektirir, ancak her zaman aynı anda gerçekleşen o kadar çok konuşma vardır ki yerinizi bulmak zor olabilir. Özellikle de bu senin günlük işin değilse.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.