Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Temiz enerji savunucuları neden Kaliforniya’nın güneş enerjisi teşviklerini azaltma planı konusunda bölünmüş durumda?

Temiz enerji savunucuları neden Kaliforniya’nın güneş enerjisi teşviklerini azaltma planı konusunda bölünmüş durumda?

California, tamamen temiz elektriğe geçme sözü vermesine rağmen, evlerinde çatı güneş enerjisi olan sakinlere sağladığı avantajları yakında sona erdirebilir. Hareket mantıksız görünse de, çevre savunucuları, değişikliklerin devletin iklim hedeflerine ulaşmasına yardımcı olup olmayacağı ve düşük gelirli sakinlere fayda sağlayıp sağlamadığı veya her iki çabaya da zarar verip vermeyeceği konusunda bölünmüş durumda.

Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu (CPUC) tarafından geçen ay yapılan ve yatırımcılara ait kamu hizmetlerinin müşterileri için güneş enerjisi teşviklerini azaltacak, güneş enerjisi müşterilerini şebekeye bağlamak için yeni bir aylık ücret uygulayacak ve 600 milyon dolar yaratacak bir teklif üzerine bölünmüş durumdalar. Yetersiz temsil edilen toplulukların güneş panellerine ve pillere erişmesine yardımcı olacak fon. Sanayi ve bazı koruma grupları, değişikliklerin Kaliforniya’nın güneş patlamasını sona erdireceğini söylüyor. Tesla kısa süre önce, çalışanlarına teklife karşı nasıl mücadele edecekleri konusunda konuşma noktaları gönderecek kadar ileri gitti. Ancak diğer çevre ve tüketici savunucuları öneriyi destekliyor ve California’nın bugüne kadar çatı katındaki güneşten çok fazla fayda sağlayamayan düşük gelirli sakinlere yardımcı olmak için farklı şeyler yapması gerektiğini söylüyor.

California, diğer eyaletlerden daha fazla çatı PV panelli eve sahiptir. Bu, kısmen evde güneş enerjisi sistemlerine sahip insanlar için cömert teşvikler geçmişi sayesinde. Biri panellerinin topladığı tüm güneş enerjisini kullanmazsa, şebekeye geri satabilir. Devletin “net ölçüm” programı kapsamında, elektriği alacakları perakende satış fiyatıyla satabilirler. Programın, insanların güneş sistemlerini kurma maliyetlerini telafi etmelerine yardımcı olması bekleniyor. Ancak CPUC nihayetinde yeni teklifini onaylamak için oy verirse, komisyonun bu enerjinin gerçekte ne kadar değerli olduğuna ilişkin tahminlerini daha iyi yansıtmak için satış fiyatı önemli ölçüde düşecektir.

Bu, güneş enerjisi endüstrisindeki insanları çıldırtır. California Solar & Storage Association’ın yönetici direktörü Bernadette Del Chiaro, “İnsanlar neredeyse gözyaşlarına boğuluyor, bilirsiniz, tüm hayatlarını işleri ve şirketleri etrafında kuran yetişkin adamlar gibi” diyor. Grubu, CPUC’nin önerisini durdurmak için bir koalisyon oluşturan yaklaşık 600 kuruluştan biri.

Öneriye karşı çıkanlar, insanlar enerjiyi şebekeye geri satarak çok fazla kazanmazlarsa, sistemi kurmak için harcadıkları on binlerce doları geri alamayacaklarından endişe ediyorlar. CPUC, güneş enerjisi müşterilerinin bu maliyetleri on yıl içinde telafi edebileceğini düşünürken, eleştirmenler yeni teklifin bunu yapmak için gereken süreyi büyük ölçüde uzatacağını söylüyor. Bunun da ötesinde, CPUC, şebekeyi sürdürmek için yılda birkaç yüz dolara çıkabilen kW başına 8 dolarlık yeni bir aylık “şebeke katılım ücreti” uygulamak istiyor.

İnsanlar, eyalet genelinde Kaliforniyalılardan 100.000 halka açık yorumu elden teslim etmek için bir etkinliğe katılıyor ve Vali Newsom’a 8 Aralık 2021’de Sacramento, California, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki California Eyaleti Meclis Müzesi dışındaki tüketiciler için güneş enerjisi teşviklerini azaltan önerileri reddetmesi çağrısında bulunuyor.
Aníbal Martel’in fotoğrafı / Anadolu Ajansı Getty Images aracılığıyla

Maliyet, aksi takdirde güneş panelleriyle ilgilenebilecek orta ve düşük gelirli insanlar için zaten büyük bir engel. Ve CPUC’nin önerisini eleştirenler, planlarının işleri daha da kötüleştirdiğini söylüyor – güneş enerjisini orta ve düşük gelirli haneler için daha da erişilemez hale getiriyor. Del Chiaro, “Herkes için güneş enerjisi sağlayacak eşitlik ve kapsayıcılığı artırmaya yönelik her türlü çabayı mahvedecektir” diyor.

Öte yandan CPUC, net ölçüm programının “orantısız şekilde düşük gelirli vergi mükelleflerine zarar verdiğini” ve çatı güneş enerjisi olmayan müşterileri “olumsuz etkilediğini” söylüyor. Şirket ve yeni önerisinin savunucuları, politika değişikliğinin evde güneş enerjisi sistemleri olmayan insanlar için elektrik oranlarını daha düşük tutacağını söylüyor.

Bugün, kamu hizmetleri net ölçüm için ödeme yapmak için pano genelinde elektrik için daha fazla ücret alıyor. Bunun nedeni, CPUC ve çevre grubu Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi’ne (NRDC) göre, güneş enerjisini ilk benimseyenlerin enerjiyi şebekeye geri satarak kazandıkları oranların gerçek değerinden altı kat daha yüksek olmasıdır. Şebekenin gerçek değerinin kW başına yaklaşık 5 sent olduğunu tahmin ediyorlar. Ancak evde güneş enerjisi sistemi olan biri, onu perakende fiyatından sattıkları için kW başına 30 sent kazanabilir; bu, şebekenin bakımı gibi maliyetleri içerdiğinden daha yüksektir.

Bu parayı geri kazanmak için kamu hizmetleri, güneş panelleri olmayan insanlar da dahil olmak üzere elektrik fiyatlarını artırıyor. Bir analize göre, güneş enerjisi kullanmayan müşteriler her yıl faturalarına 60 ila 200 dolar arasında daha fazla ödeme yapıyor.

Her üç Amerikalıdan biri elektrik faturalarını ödemekte zorlanıyor. Ve CPUC teklifini destekleyen tüketici savunucuları, net ölçüm programının sorunu daha da kötüleştirmesini istemiyor. Tüketici savunuculuğu grubu The Utility Reform Network’ün (TURN) yönetici direktörü Mark Toney, “Şebekeyi yeşillendirmek savunmasız toplulukları kesmemeli çünkü faturalar çok yüksek” diyor. “Bizim meselemiz, en az yeşil için en çok yeşili istiyoruz.”

NRDC, CPUC’nin net ölçüm ödemelerini kesme kararını destekliyor çünkü elektriği mümkün olduğunca ucuz tutmanın ekonomiyi yenilenebilir enerjiye dönüştürmek için çok önemli olduğunu söylüyor. Uzmanlar, elektrifikasyonu arabaları ve evleri petrol ve gazdan ayırmanın anahtarı olarak görüyor. Ancak bu, yalnızca elektriğin ilk etapta uygun fiyatlı olması durumunda gerçekleşecek.

NRDC’de kıdemli bir bilim adamı olan Mohit Chhabra, “İlk öncelik gerçekten herkes için temiz, uygun fiyatlı güç” diyor. Bunu başarmanın tek yolu ev tipi güneş enerjisi sistemleri değil, diye belirtiyor. Daha büyük ölçekli güneş ve rüzgar çiftliklerinden gelebilir. “Herkesin faturalarını ödeyebilmesi, enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerekiyor – temiz ve kirlilikten arındırılmış olması gerekiyor. [energy] – ve sonra çatıdaki güneş enerjisinin bu karışımda nereye ait olduğunu anlayın ”diyor.

Del Chiaro’nun muhalif koalisyonu, CPUC’nin net ölçüm yoluyla güneş enerjisi müşterilerine ne kadar fazla ödeme yaptığına dair tahminlerine karşı çıkıyor. Bu gruplar, kamu kuruluşlarının orman yangını sorumluluğu ve daha fazla elektrik hattı inşa etmek gibi şeyler için zaten müşterilerden çok fazla ücret aldığını ve CPUC’nin teklifinin başka bir para kapmayı yansıttığını söylüyor.

Tüm paydaşlar – net ölçüme ne olması gerektiği konusunda hemfikir olmasalar da – özellikle fosil yakıtlardan kaynaklanan kirlilikten orantısız bir şekilde etkilenen mahalleler için ev güneş sistemlerine daha adil erişim görmek istediklerini söylüyorlar. Bu toplulukları temsil eden önemli bir grup olan California Çevresel Adalet İttifakı geçen yıl yaptığı açıklamada, şu anda yapılandırıldığı şekliyle net ölçüm sisteminin bu topluluklara “tavandaki güneş enerjisinin yeterince nüfuz etmesine olanak sağlamadığını” söyledi.

Faturalarında yardım almaya hak kazanan düşük gelirli hanelerin küçük bir yüzdesi çatıda güneş enerjisine sahiptir ve net ölçüme katılır. Ancak Toney, eski program kapsamında haksız bir anlaşma yaptıklarını söylüyor. Elektrik faturalarında yüzde 35’e varan indirime hak kazandıklarından ve net ölçüm, insanlara elektrik için ne kadar ödediklerine göre ödeme yaptığından, programdaki diğer hanelerden yüzde 35 daha az kazandılar. CPUC’nin yeni önerisi kapsamında bu artık bir sorun değil. Del Chiaro, bunun düzeltilmesi gereken bir sorun olduğunu kabul ediyor, ancak CPUC’nin önerdiği diğer sert değişiklikleri yapmadan da çözülebileceğini söylüyor.

California Çevre Adaleti İttifakı, CPUC’nin yeni önerisine henüz ağırlık vermedi, ancak eşitliği iyileştirmeye yönelik bazı tavsiyeleri, görünüşe göre, CPUC’nin önerisine dahil oldu. Birincisi, aylık şebeke katılım ücreti, düşük gelirli ve kabile haneleri için geçerli olmayacak. Düşük gelirli haneler ve belirli uygun fiyatlı konut programları kapsamındaki binalar da şimdilik mevcut net ölçüm programında kalabilirken, program diğer mevcut müşteriler için 15 yıl içinde aşamalı olarak kaldırılacaktır. Yeni güneş enerjisi müşterileri için geçişi kolaylaştırmak için teklif, dört yıl içinde kaydolan kişiler için kW başına 5,25 ABD dolarına kadar bir Piyasa Geçiş Kredisi içeriyor ve bu, sonraki on yıl için geçerli olacak.

Del Chiaro, muafiyetlerin hala CPUC’nin yeni planı kapsamında çatı güneş enerjisi için daha fazla ödeme yapmakta zorlanan herkesi kapsamadığını söylüyor. Buna düşük ve orta gelirli haneler ve mali yardım almaya uygun olmayan apartmanlar dahildir. CPUC, önerisinin uygulanması halinde, programın özsermaye üzerindeki etkisini beş yıl içinde değerlendireceğini ve mali yardım için uygunluk şartlarını genişletmesi mi yoksa başka değişiklikler yapması mı gerekip gerekmediğini belirleyeceğini söylüyor.

Düşük gelirli sakinler için, güneş panellerinin ön kurulum maliyeti de büyük bir engel teşkil ediyor. CPUC’nin önerisi, düşük gelirli topluluklarda güneş panellerine ve pillere erişimi iyileştirmek için 600 milyon dolarlık bir fon yaratıyor ve bu da onların bu engeli aşmalarına yardımcı olabilir. Fonun nasıl kurulacağına dair ayrıntılar hala üzerinde çalışıyor, ancak bu para potansiyel olarak finansal yardım programlarına kayıtlı olmayan güneş enerjisi müşterilerine ekstra bir ücret eklemekten gelebilir.

CPUC teklifi ayrıca, panellerini pillerle eşleştiren ve önümüzdeki dört yıl içinde eski net ölçüm programından geçiş yapan mevcut güneş enerjisi müşterileri için indirimler de içeriyor. Güneş enerjisi müşterilerini pil satın almaya teşvik etmenin, talep en yoğun olduğunda – ki bu genellikle akşamları insanların işten eve geldiği ve güneşin artık parlamadığı akşamlarda – şebeke üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olması gerekiyor. Kaliforniya’da, koşullar sıcak, kuru ve rüzgarlı olduğunda elektrik hatlarının orman yangınlarına yol açması riski nedeniyle daha sık görülen kötü hava nedeniyle insanlar elektrik kaybederse, piller evde ışıkların açık kalmasına yardımcı olabilir.

Ancak güneş panelleri ve piller satan işletmeleri temsil eden California Solar and Storage Association, CPUC’nin planının geri tepeceğini düşünüyor. Del Chiaro, evde bir güneş enerjisi sistemine sahip olmayı daha pahalı hale getirmenin yalnızca panel veya pil takmak isteyenler için caydırıcı olacağını söylüyor. Yine de, gelecekteki tüm ev sahiplerinin bir seçeneği olmayacak: 2020’de, yeni inşa edilmiş evlerin güneş panellerini içermesini gerektiren bir devlet görevi başladı.

Güneş enerjisi erişimindeki eşitsizlikleri kapatmak için hala uzun bir yol varken, Del Chiaro, son yıllarda güneş enerjisi kullanımının düşük gelir dilimlerinde yüksek gelir dilimlerine göre daha hızlı büyüdüğünü gösteren verilere işaret ediyor. Devam etmek istediği trend bu ve CPUC nihayetinde teklifini onaylamak için oy verirse yasal bir savaşa yol açabilir. Bu oylama, halkın yorum yapması için bir süre geçtikten sonra 27 Ocak’ta gerçekleşebilir – bunlar CPUC web sitesine gergin güneş enerjisi müşterilerinin coşkusuyla akıyor.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.