Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Telif Hakkı Nasıl Alınır -Marka Tescili Nasıl Yapılır

Telif Hakkı Nasıl Alınır -Marka Tescili Nasıl Yapılır


Blogunuzun adını ve logosunu ticari marka ve telif hakkı almak ister misiniz? Ticari marka ve telif hakkı, markanızı ve işletmenizi birçok yasal zorluğa karşı korur. Bu, telif hakkıyla korunan materyalinizin veya markanızın adının ve logosunun yasa dışı kullanımını içerir. Bu makalede, işinizi korumak için blogunuzun adını ve logosunun nasıl ticari markalandığını ve telif hakkını size göstereceğiz.

Neden Marka ve Telif Hakkı Almamız Gerekiyor? Blog Adınızın ve Logonuzun?

Amerika’da bir ticari web sitesi yapmak için bir ticari markayı kaydetmek zorunlu değildir . Küçük bir kişisel blog veya işletme web sitesi çalıştırıyorsanız ve daha fazla büyütme planınız yoksa, yaratıcı çalışmalarınız telif hakkıyla korunmaktadır.

Diğer taraftan, eyaletler arasında iş yapıyor ve daha fazla büyümeyi planlıyorsanız, ticari markanızı ve telif haklarınızı kaydetmeniz gerçekten önemli hale geliyor.

Ticari markanızı ve telif hakkınızı kaydetmek, başkalarının aynı veya benzer işletme adını kullanmasını engellemenize olanak tanır. Ticari markanızı işletme için kullanma hakkına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, ticari markayı uygulamaktan sizi sorumlu tutar. Bu, haklarınızı ihlal eden birini bulursanız, onlara bir ateşkes veya bir mektup göndermeniz ve gerekirse daha fazla yasal işlem yapmanız gerektiğini gösterir.

Marka ile Telif Hakkı Arasındaki Fark Nedir?

Telif hakkı ve ticari marka fikri mülkiyet haklarınızı korur, bu yüzden insanlar genellikle iki terimi karıştırır.

Telif hakkı nedir?

Telif hakkı, yazılı kelime, metin, resim, illüstrasyon, resim ve daha fazlasını içeren yaratıcı çalışmalara uygulanır. Bir iş, somut bir forma konur konmaz, telif hakkı yasaları ile korunmaktadır.

Daha kolay bir ifadeyle, web sitenizin tüm orijinal içeriği, ekstra bir şey yapmadan telif hakkı yasalarıyla korunmaktadır.

Marka nedir?

Ticari markalar ise, malların ve hizmetlerin başkaları tarafından üretilen veya satılanlardan ayıran ve malların kaynağını belirten kelime işaretleri, ticari isimler, semboller, sesler veya renklerdir.

Düz kelimelerde, bu sizin işletme adınız, logonuz, marka maskotunuz veya ürün adınız olabilir. Ancak, Marks & Spencer, Johnsons & Johnsons, Calvin Klein vb. Gibi benzersiz ve yaygın bir şekilde tanınmıyorsa , kendi adınızı kişisel bir marka olarak kaydedemezsiniz.

Telif hakkının , işletmenizin veya logonuzun kayıtlı ticari marka tarafından sunulan aynı korumaları vermediğini unutmamak önemlidir . Örneğin, telif hakkı alınmış çalışmanızın bir kısmı veya tamamı ‘Adil Kullanım’ prensibi altında kullanılabilir.

Tescilli Ticari Markalar kullanılamaz ve potansiyel müşterilerinizi yanlış yönlendirmek için markanızı benzer isimler kullanarak sahtekarlara karşı korumanıza izin verir.

Halihazırda bir işletme olarak kayıtlıysanız, bu, işletme adınızı otomatik olarak ticari marka olarak korumaz. Aslında, bir kişi aynı veya benzer adı ticari marka olarak kaydedebilir ve potansiyel olarak sizi kullanmasını engelleyebilir.

Ticari Marka Başvurusu

Öncelikle, uygulamanızda ticari marka olarak neler gönderebileceğinizi anlamalısınız.

  • Başka birinin zaten kendi ticari markası olarak kullandığı bir adı gönderemezsiniz.
  • Adınız mevcut bir ticari markayla çok benzer olamaz
  • Benzersiz ve çok genel olmayan olması gerekiyor

Daha sonra, Ticari Marka Elektronik Arama Sistemini veya Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi web sitesindeki TESS’i kullanarak mevcut ticari markaları kapsamlı bir şekilde araştırmanız gerekir .

Bu adım, bir başkasının aynı marka için kaydettiği veya başvurduğu durumda size para kazandıracağı için gerçekten önemlidir. Kelime işareti, kelime veya tasarım işareti arayabilir veya serbest form kombinasyonları için gelişmiş arama kullanabilirsiniz.

Ticari marka kayıtlı değilse, devam edebilir ve Ticari Marka Elektronik Başvuru Sistemi’ni veya USPTO web sitesinde bulunan TEAS’ı ziyaret ederek ticari marka için başvurabilirsiniz .

Farklı ücretlerle üç farklı başvuru formu bulunmaktadır. Uygulamanız için hangi formu seçeceğinizle ilgili bilgileri sayfada bulabilirsiniz.

Başvuru formları oldukça detaylı ve gerekli tüm alanları doldurmanız gerekiyor.

Başvuru formunu gönderdikten sonra bir e-posta onayı alacaksınız. Bundan sonra onay için beklemeniz gerekiyor.

Bir ticari marka başvurusu yapmak, dikkatli bir şekilde ele alınması gereken yasal bir süreçtir. Ticari marka için başvurmanıza yardımcı olacak bir avukat tutmanızı öneririz. Küçük işletmelere ve bireylere düşük maliyetle yasal hizmetler sağlayan CorpNet veya LegalZoom gibi çevrimiçi yasal servis sağlayıcılarını da kullanabilirsiniz .

Blogunuzun Logosunu Nasıl Telif Ederiz?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tüm yaratıcı eserler otomatik olarak telif hakkı yasaları ile korunmaktadır. Bununla birlikte, telif hakkınızı kaydetmek, telif hakkınıza ek bir koruma katmanı eklemenize yardımcı olur.

Bulunduğunuz yere bağlı olarak, bulunduğunuz bölgede telif hakkı için nerede ve nasıl başvurulacağını genellikle bulabilirsiniz. Süreç ülkenizin yasalarına ve prosedürlerine bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyorsanız, Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Bürosu web sitesini ziyaret ederek telif hakkı başvurusunda bulunabilirsiniz .

Önce yaratıcı çalışmalarınız için uygun kategoriyi bulmanız gerekir. Örneğin, logonuza telif hakkı başvurusunda bulunuyorsanız, görsel sanatlar bölümüne tıklayabilirsiniz. Blog içeriği için ‘Diğer dijital içerik’ kategorisini ziyaret etmeniz gerekir.

Bir sonraki sayfada, başvuru formunu farklı formatlarda mevcut talimatlarla indirebileceksiniz.

Ayrıca çevrimiçi telif hakkı kaydı için de başvurabilirsiniz. Korunmaya çalıştığınız işin kopyalarını vermeniz gerekecek. Örneğin, bir logo durumunda yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlayabilirsiniz.

Telif hakkı başvurusunda bulunduğunuzda, sahip oldukları uygulamaların sayısına bağlı olarak telif hakkı ofisinden geri adım atmanız uzun zaman alabilir.

İşlemi karmaşık buluyorsanız , küçük işletmeler ve bireyler için düşük maliyetli yasal hizmetler sunan CorpNet veya LegalZoom turkpatent gibi hizmetleri kullanabilirsiniz .

Ticari Marka ve Telif Hakkı’nı Zorlamak

Ticari markanızı veya telif hakkınızı kaydettikten sonra, hak ihlaline karşı korumaktan sorumlusunuz. USPTO ofisi, herhangi birinin aynı veya benzer ticari markayı kaydetmesine izin vermese bile, insanlar kayıt olmadan da kullanabilirler.

Ticari markalarınızı ve telif haklarınızı korumanın ilk adımı, kayıtlı ticari markalarınızı ve telif hakkı korumanızı web sitenizde açıkça belirtmektir.

Ticari Marka ve Telif hakkı sembolleri, korunan mülklerinizi işletme için kullanamayacaklarını bilmelerini sağlar.

Birisi blog içeriğinizi veya logonuzu çaldıysa, onlara içeriği kaldırmasını isteyen bir sona erdirme mektubu gönderebilirsiniz. Ayrıca, bir DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) şikayetini, barındırma sağlayıcısı ve Google gibi arama motorları ile çalınan içeriği kaldırmak için şikayette bulunabilirsiniz.

Bir işletme veya blog’un kayıtlı veya beklemede olan tescilli markanızı kullanmaya başlaması durumunda, onlara bir de ihtar ve ihbar bildirimi gönderebilirsiniz. Ayrıca gerekirse daha fazla işlem yapmak için yasal işlemlere başlayabilirsiniz.

Not: Bu makaledeki hiçbir şey yasal tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Her türlü açıklık için lütfen bir avukata danışın.

Bu makalenin, blogunuzun adını ve logosunu nasıl markalandıracağınızı ve telif hakkını nasıl yapacağınızı öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.