Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Sunucu Yanıt Süresini Azaltmanın 7 Yolu

Sunucu Yanıt Süresini Azaltmanın 7 Yolu

Azaltma sunucu yanıt süresi web sitesi sahiplerinin ve SEO uzmanlarının birincil hedefi olmalıdır.

Yavaş yükleniyorsa ve insanlar sitenizi terk ediyorsa, bir web sitesi oluşturmak için kaynak harcamak zaman kaybıdır. İlk birkaç saniye, bir müşterinin sayfanızda kalıp kalmayacağını veya bir rakibe mi sıçrayacağını belirler.

Mobil site ziyaretlerinin %53’ü, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir sayfadan ayrılıyor. (Kaynak: Google ile Düşün)

Bu makalede, eyleme geçirilebilir yedi ipucuyla sunucu yanıt süresini nasıl azaltacağınızı öğrenin.

bir sunucunun yanıt süresini azaltmak

Sunucu Yanıt Süresi Nedir?

Sunucu yanıt süresi arasında geçen zamandır sayfa isteyen müşteri bir tarayıcıda ve Bu isteğe yanıt veren sunucu. tarafından ölçülür TTFB (İlk Bayt Zamanı). TTFB, bir HTTP isteği gönderdikten sonra sayfanın ilk baytını almak için geçen milisaniyedir.

sunucu yanıt süresinin nasıl çalıştığını gösteren bir diyagram

Sunucu Yanıt Süresi Neden Önemli?

Yavaş bir web sitesinin sonucu işletme için zarar verici olabilir. Web sitenizin yüklenme süresi, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkiler.

yavaş yüklenen bir web sitesinin öğelerini gösteren grafik ttfb
796ms TTFB’nin iyileştirilmesi gerekiyor.

Araştırmalar, web kullanıcılarının %40’ından fazlasının, yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren bir siteyi terk ettiğini ortaya koyuyor. Ayrıca, yüklenmesi için ne kadar çok zamana ihtiyaç duyarsa, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) o kadar kötü sıralanır.

Tepki süresi etkileri:

  • Kullanıcı Deneyimi (UX)
  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

iyileştirme Arama motoru optimizasyonuVe kullanıcı deneyimi dijital pazarlamada kritik stratejilerdir. Bu, sunucu yanıt sürenizin ne olduğunu ve onu nasıl geliştireceğinizi kontrol etmeniz için yeterince iyi bir nedendir.

Web Sitesi Hızı ve SEO

Google, bir sayfanın yüklenme hızının 2019’da önemli bir sıralama faktörü olduğunu duyurdu. Şirket, web sitesi performansını artırmak için bir araç olan PageSpeed ​​Insights’ı bile geliştirdi. Ölçü basittir: TTFB ne kadar iyiyse, Google’daki sıralama o kadar yüksek olur.

Yükleme Hızı Kullanıcı Deneyimini Etkiler

Marka itibarı, web sitelerinin sağladığı kullanıcı deneyimine dayanır.

Yavaş yüklemeyle, ziyaretçilerin sabrını kaybetme ve bir rakibin sayfasına gitme riskini alırsınız. Olumsuz bir yanıtın bir ziyaretçinin web sitenize bir daha asla geri dönmemesine yol açması muhtemeldir. Hızlı bir web sitesi, tatmin edici bir kullanıcı deneyiminin temel taşıdır.

İyi Bir Sunucu Yanıt Süresi Nedir?

TTFB'yi kontrol etmek için çevrimiçi bir araç kullanma

Google, şundan daha kısa bir yanıt süresi hedeflemenizi önerir: 200 milisaniye. 100 ms’lik bir TTFB idealdir ve 500 ms’nin üzerindeki her şey bir sorundur. önemli olan bu sefer tüm kullanıcılar için tutarlı. Kullanıcıların coğrafi konumlarına göre değişiklik göstermemelidir.

Google, elde ettikleri hız puanına göre web sitelerini üç gruba ayırır:

  • Hızlı (90-100)
  • Ortalama (50-89)
  • Yavaş (0-49)

Google’ın istatistiklerine göre çevrim içi sitelerin yarısı (%50) yavaş, sadece %10’u hızlı. Bu, web sitelerinin %40’ının ortalama sırada yer aldığı ve iyileştirme için pek çok alan bıraktığı anlamına gelir.

Sunucu Yanıt Süresi Nasıl İyileştirilir?

İşte yedi kolay sunucu yanıt süresini azaltmanın yolları web siteniz için.

1. Güvenilir ve Hızlı Web Barındırma Kullanın

Barındırma sağlayıcınızın çevrimiçi müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olun.

Dalgalanmayan hızlı sunucu yanıt sürelerini korumak çok önemlidir. Bunu başarmak için yüksek performanslı bir sunucuya yatırım yapmak gerekir. Ücretsiz web barındırma, çok az veya hiç destek olmayan yetersiz barındırma hizmetleri ve paylaşılan kaynakların tümü, sunucuların daha yavaş olmasına katkıda bulunur.

Veri merkezleri, çok çeşitli barındırma hizmetleri ve sunucu tarafından yönetilen hizmetler sunabilir. PhoenixNAP, performans, güvenlik ve yüksek kullanılabilirlik sağlayan barındırma sunucularına sahip bir veri merkezi örneğidir.

2. Bir CDN kullanın

Bir içerik dağıtım ağı (CDN), proxy sunucularının ve bunların veri merkezlerinin dağıtılmış ağlarından oluşan bir çerçevedir. Kullanıcılara mümkün olan en hızlı şekilde içerik sağlamak için coğrafi olarak yayılmışlardır.

Küresel bir hedef kitle, varlıklarını dünyadaki çeşitli düğümlere dağıtmış bir sağlayıcı gerektirir. Bu, tüm web sayfası ziyaretçilerinin hızlı yanıt sürelerinden yararlanmasını sağlar.

Hedef kitleden uzak bir barındırma sunucusu, web sayfası yükleme sürelerinin yavaşlamasına neden olur.

Böyle bir sorunla karşılaşmamak için, bir barındırma sağlayıcısına karar vermeden önce hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Bu, söz konusu kitleye en yakın veri merkezini seçmenize yardımcı olacaktır. Barındırma sunucularınız ile ziyaretçileriniz arasındaki mesafeyi en aza indirerek gecikme sorunlarını iyileştirebilirsiniz. Sonuç olarak, bu genel yanıt sürelerini azaltır.

3. Veritabanlarını Optimize Edin

Yanıt hızı, veritabanı optimizasyonuna bağlıdır. Bir web sitesini ilk kurduğunuzda, veritabanı sorgulara hızlı bir şekilde yanıt verir. Zaman geçtikçe, veritabanı bilgi biriktirir. Derleme, depolanan büyük miktarda veriyle sonuçlanır.

Web sitenizi hızlandırmak için veritabanını optimize etmenin yolları vardır. WordPress kullanıyorsanız, ilk adım, bir sorgu denetleyicisi ile yavaş sorguları belirlemektir. Gecikmeli olanları bulduğunuzda, optimizasyon üzerinde çalışın. Grubu nesnelerle değiştirin, dizinleri veya eldeki sorunlara uygun diğer çözümleri kullanın.

4. WordPress’i Hafif Tutun

WordPress, kolayca güzel web siteleri oluşturmanıza olanak tanır. Özelleştirme için çekici temalara ve çok sayıda eklentiye sahiptir. Ancak, yanıt süresini yavaşlatabileceğinden temanızı aşırı yüklememeye dikkat edin.

Bir WP şablonu kullanıyorsanız, basit, hafif olanlara bağlı kalmaya çalışın ve çok fazla eklenti eklemekten kaçının.

Bir web sayfası izleme aracı kullanın ve hangi eklentilerin web sayfanızı yavaşlattığını inceleyin. Kullanılmayan eklentileri silin ve bunları devre dışı bırakın. CPU kaynaklarını tüketin.

5. PHP Kullanımını İzleyin

Bir sunucunun bir sayfayı bir ziyaretçiye sunmak için üstlenmesi gereken işlemler ne kadar fazlaysa, o kadar yavaş olacaktır. Eğer bir PHP betiği, hayati kaynakları kullanmadığından emin olun gereksiz görevleri yerine getirmek.

PHP’nin güncellendiğinden emin olun. Birçok hosting firması PHP güncellemelerini otomatik olarak yapmaz. Hala PHP 5’te çalışan bir web sitesi, PHP 7’de çalışan bir web sitesine göre daha yavaş yanıt süresine sahip olacaktır.

Hangi sürüme sahip olduğunuzu görün PHP Uyumluluk Denetleyicisi Eklenti. Gerekirse, cPanel aracılığıyla veya barındırma sağlayıcınızla iletişime geçerek daha yeni bir sürüme yükseltin.

6. Önbelleğe Almayı Yapılandırın

Önbelleğe alma, ziyaretçilere hızlı teslimat sağlar. Önbelleğe alma olmadan, bir tarayıcı bir sayfa her yüklendiğinde yerel veya aracı bir önbellekten erişmek yerine sunucudan varlık ister.

Dosyaları bir kullanıcının bilgisayarında yerel olarak depolamayı sağlayan WordPress eklentileri vardır. Dosyalar daha sonra gelecekteki ziyaretlerde yeniden kullanılır. Bu uygulamaya önbellekleme denir. Yükleme süresini hızlandırır ve daha iyi UX sağlar.

7. Komut Dosyalarını Küçültün

Küçültme, kodun boyutunu küçültmektir. Gereksiz ve uzun değişkenleri, istenmeyen karakterleri ve yorumları kaldırarak küçültürsünüz.

Harici dosyalar, JavaScript ve CSS bir web sayfası oluşturur ve ne kadar hızlı sunulacağını etkiler. Komut dosyalarını küçültme ve sıkıştırma uygulaması, dosyalarla uğraşırken popüler bir çözümdür. Büyük miktarda veriyi kullanılabilir durumda tutar, ancak miktarın performanstan ödün vermesine izin vermez.

JS ve CSS dosyalarını boyutlarına ve önemlerine göre harici veya dahili olarak dağıtın. Küçük dosyaları HTML dosyasının bir parçası olarak dahili olarak yerleştirerek yükleme süresini iyileştirin. Son olarak, belirsiz dosyaları harici tutarak önbelleğe almayı kolaylaştırın.

Bonus İpucu: “Connection: Keep-Alive” HTTP başlığını kullanın. HTTP’nin aynı anda birden fazla dosya taşımasına izin veren “canlı tutma yöntemini” etkinleştirir. Birkaç dosya türünü (CSS, JS, resimler vb.) aynı anda aktararak, içeriğin kullanıcılara sunulma hızını iyileştirebilirsiniz.

Çözüm

En önemli web sitesi performans ölçümlerinden biri, sunucu yanıt süresi. Bu makalede belirtilen önerileri uygulayın ve sunucu hızınızı hemen bugün kolayca artırın!

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.