Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Sunucu İşletim Sistemleri: Sunucu İşletim Sistemi Türleri ve Nasıl Seçilir

Sunucu İşletim Sistemleri: Sunucu İşletim Sistemi Türleri ve Nasıl Seçilir

Sunucu işletim sistemleri, web sunucuları, uygulama sunucuları, veritabanı sunucuları, e-posta sunucuları veya özel bir sunucu üzerinde çalışan diğer platformlar olarak işlev gören platformlar için tasarlanmıştır.

Sunucu işletim sistemleri, standart işletim sistemlerine kıyasla sınırsız kullanıcı bağlantısı, daha fazla bellek ve gelişmiş ağ optimizasyonları gibi çeşitli avantajlar sunar.

Bu yazıda, farklı sunucu işletim sistemlerini ve ihtiyaçlarınız için en iyi sunucu işletim sistemini nasıl seçeceğinizi öğreneceksiniz.

Sunucu işletim sistemleri - farklı işletim sistemi türlerini ve işletmeniz için doğru işletim sistemini nasıl seçeceğinizi öğrenin.

Sunucu İşletim Sistemi Nedir?

Sunucu işletim sistemi, sunucularda çalışmak üzere tasarlanmış gelişmiş bir işletim sistemidir. İstemci-sunucu mimarisinde çalışmak ve istemcilerin isteklerine hizmet etmek için gerekli özelliklere ve alt sistemlere sahiptir.

Çeşitli sunucu işletim sistemlerinin bir örneği.

Bir sunucu işletim sistemi, çok kullanıcılı, iş açısından kritik uygulamalara uygun özellikler sağlamak için sıfırdan tasarlanmıştır. Kullanıcıları yönetmek, güvenliği uygulamak ve diğer yönetim süreçleri için merkezi arabirim sağlar. Bir sunucu işletim sisteminin odak noktası genellikle güvenlik, kararlılık ve işbirliğidir.

Sunucu işletim sistemleri, aşağıdakiler gibi çeşitli sunucu platformlarının uygulanmasını kolaylaştırır:

 • Web sunucuları. Bir web sunucusu, programları ve verileri barındırır ve web sayfaları veya diğer web tabanlı hizmetler için müşteri isteklerine yanıt verir. Yaygın web sunucuları Apache, Microsoft Internet Information Services (IIS) ve Nginx’tir.
 • Posta sunucuları. Bir posta sunucusu, kullanıcıların işletmeleri için ve işlerinden e-posta iletmelerine ve almalarına olanak tanır ve belirli bir etki alanına göre bireysel e-posta hesaplarını kontrol eder.
 • Dosya sunucuları. Dosya paylaşımı, bir işletmenin belgeleri veya verileri depolaması için ortak bir depolama noktası içerir – bir ağ sürücüsü.
 • Veritabanı sunucuları. Bazı sunucu işletim sistemleri, veritabanı içeriğine dayalı olarak dinamik web sayfası oluşturmayı kolaylaştıran veritabanı entegrasyonunu içerir.
 • Uygulama sunucuları. İster kendi kendine barındırılan bir CRM ister SaaS olsun, sunucu işletim sistemleri iş açısından kritik uygulamaları çalıştırabilmelidir. Bir sunucu işletim sistemi genellikle çeşitli işbirlikçi uygulamalar için paylaşılan bir ortam işlevi görür.
 • Baskı sunucuları. Sunucu işletim sistemlerinin kolaylaştırdığı bir diğer özellik de birden fazla makinenin tek bir yazıcı kullanmasına izin veren baskı paylaşımıdır.

Görevler çok fazla kaynak gerektirmiyorsa, sunucu işletim sistemleri yukarıda belirtilen özelliklerin birçoğunu işleyebilir. Çok sayıda istemciye/kullanıcıya hizmet verilmesi gerekiyorsa veya barındırılan uygulamalar çok fazla işlem gücü gerektiriyorsa, işlevleri birden çok sunucu arasında çeşitlendirin.

Aşağıdaki bölüm, en yaygın sunucu işletim sistemlerini listeler ve açıklar.

Ortak Sunucu İşletim Sistemleri

Günümüzde çok sayıda işletim sistemi mevcuttur. Bazı istatistiklere göre, tüm sunucuların kabaca %80’i bazı varyasyonları kullanıyor. linuxsunucuların yaklaşık %20’si ise pencereler.

Windows ve Linux işletim sistemi arasındaki temel farklar.
Windows ve Linux arasındaki temel farklar.

Pazar payındaki keskin fark muhtemelen Linux’un özgür ve Windows gibi kullanıcı tabanlı lisanslama gerektirmez.

Her işletim sisteminin artıları ve eksileri vardır ve kullanım kolaylığı, kullanıcının teknik yeterlilik düzeyine bağlıdır. Aşağıdaki liste ayrıntılı değildir, ancak en yaygın sunucu işletim sistemlerini içerir.

1. Windows Sunucusu

Microsoft, günlük kişisel kullanım ve sunucularda profesyonel kullanım için Windows işletim sistemi ailesini geliştirdi. bu Windows Sunucu İşletim Sistemi kurumsal düzeyde yönetimi, veri depolamayı ve çok çeşitli dizi veya uygulamaları destekler.

Windows Server, sanal bellek yönetimi, eksiksiz bir masaüstü GUI deneyimi sunar, çoklu göreve izin verir ve çeşitli çevresel aygıtları destekler. Microsoft genellikle Windows Server için 10 yıllık destek sağlar.

bu profesyoneller Sezgisel GUI, simetrik çok işlemcili sistemler için destek, harika üçüncü taraf uygulama desteği ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok sürüm bir Windows sunucu işletim sisteminin en önemli özellikleridir. bu Eksileri kullanıcı tabanlı lisanslama ihtiyacı ve diğer platformlara kıyasla daha fazla virüs güvenlik tehdididir.

2. Linux

Linux, UNIX benzeri bir işletim sistemi ailesidir. UNIX’in tüm özellikleri. Açık kaynaklıdır, ücretsiz olarak kullanılabilir, çok kullanıcılı, çok işlemli, çok iş parçacıklı işlemleri kolaylaştırır. Ancak Linux sunucuları, kurulumdan bakıma ve hata düzeltmeye kadar daha fazla teknik bilgi gerektirir.

En yaygın web sitesi barındırma platformlarından biri olan LAMP yığını, Linux (Linux, Apache, MariaDB/MySQL, Perl/PHP/Python) tabanlıdır.

En popüler Linux sunucu dağıtımlarından bazıları şunlardır:

 • Ubuntu Sunucusu.
 • Debian Sunucusu.
 • Fötr şapka.
 • OpenSUSE Sıçrayışı.
 • SUSE Linux Kurumsal Sunucu.
 • Arch Linux.

bu profesyoneller Bir Linux sunucu işletim sisteminin özellikleri, yüksek güvenlik, çok çeşitli dağıtımlar, üst düzey dil derleyicileri dahil olmak üzere tümleşik açık kaynaklı yazılımlar ve bir GUI kullanarak sistemi kontrol etme yeteneğidir.

bu Eksileri bazı dağıtımlar ve sistem güncellemeleri gibi bazı karmaşık işlemler için uzun vadeli desteğin olmamasıdır.

3. Red Hat Enterprise Linux (RHEL)

RHEL bir paralı Red Hat tarafından oluşturulan Linux masaüstü ve sunucu dağıtımı. Başlangıçta, RHEL şu şekilde piyasaya sürüldü: Red Hat Linux Gelişmiş Sunucu ve daha sonra yeniden adlandırıldı Red Hat Enterprise Linux A.Ş.iki dağıtım içeren – Red Hat Enterprise Linux ES Ve Red Hat Enterprise Linux WS.

RHEL kaynak kodu ücretsiz olarak mevcuttur, ancak Red Hat, resmi Linux işletim sistemi sürümünün yeniden dağıtımını sınırlayan katı düzenlemeler kullanır. Bu sınırlamalar, Red Hat’in ticari markaları gibi özgür olmayan bileşenleri içermeyen üçüncü taraf türevleri için geçerli değildir.

bu profesyoneller RHEL’in en önemli özellikleri, güvenlik açıkları için kapsamlı destek ve mevcut yamalar, yükseltmeler ve çözümlerdir. bu Eksileri pahalı eğitim kursları ve kişiselleştirilmiş çözümlerin olmamasıdır.

4. UNIX Tabanlı İşletim Sistemleri

Başlangıçta UNIX, küçük bilgisayarlar için zaman paylaşımlı bir işletim sistemiydi ve zamanla en yaygın istemci-sunucu ortamı işletim sistemlerinden biri haline geldi. UNIX programlama dili, birçok makine için UNIX bağlantı noktalarının oluşturulmasını kolaylaştıran C’dir.

bu profesyoneller UNIX’in özellikleri, çok kullanıcılı bir ortam, yerleşik TCP/IP desteği ve yüksek düzeyde kararlılık ve güvenliktir. bu dezavantaj ücretli olması ve farklı satıcıların farklı UNIX sürümleri satmasıdır, dolayısıyla standart UNIX sürümü yok.

5. Ağ Yazılımı

Novell NetWare, çalışması için ayrılmış bir sunucu gerektiren sunucu tabanlı bir ağ işletim sistemidir. Erken LAN’larda yaygın bir işletim sistemiydi.

bu profesyoneller NetWare’in en önemli özellikleri, çok işlemcili ve yüksek kapasiteli fiziksel bellek yönetimi desteğinin yanı sıra kurumsal ağlarda birinci sınıf dosya paylaşımı ve yazdırma işlevleridir. İşletim sistemi ayrıca bir Web arabirimi de dahil olmak üzere çok çeşitli yönetim arabirimleri sunar.

bu Eksileri fiyat, zayıf destek, zorlu bir yükleme süreci ve düşük üçüncü taraf uygulama desteğidir.

6. macOS Sunucusu

macOS Sunucusu, Apple tarafından geliştirilen macOS tabanlı UNIX benzeri bir sunucu işletim sistemidir. İşletim sistemi, macOS üzerine kuruludur ve sunucu işlevselliği ile sistem yönetim araçlarının yanı sıra macOS ve iOS aygıtlarını yönetmek için araçlar ekler.

Ağınızda Mac istemcileri kullanıyorsanız, Mac istemcileri için kolayca özellik oluşturma yeteneği göz önünde bulundurulduğunda, macOS Sunucusu harika bir seçimdir.

macOS Sunucusu profesyoneller kolay yönetim, sezgisel GUI, mükemmel destek ve birden çok makinede kolay iş yükü dağıtımıdır. Böylece işlem gücünü artırmak kolaydır. İşletim sistemi sınırsız bir kullanıcı lisansı ile birlikte gelir.

bu Eksileri macOS Server’ın yalnızca pahalı olabilen Apple donanımı üzerinde çalıştığı ve pek çok üçüncü taraf uygulaması bulunmadığıdır. Ayrıca Apple, sisteminde açık kaynaklı yazılımlar uygularken, macOS’a özgü, Linux’ta olmayan bazı sorunların çözülmesini gerektiren değişiklikler var.

7. Ücretsiz BSD

FreeBSD ücretsiz ve açık kaynaklı Unix benzeri bir işletim sistemidir. İşletim sistemi, çekirdeği, sürücüleri, yardımcı programları ve belgeleri sağlayan eksiksiz bir sistemi sürdürür ve sunucuyla ilgili kapsamlı bir yazılım koleksiyonu içerir. Böylece, FreeBSD kolayca bir posta sunucusu, web sunucusu, güvenlik duvarı vb. olarak yapılandırılır.

FreeBSD’nin, temel dağıtımla birlikte gönderilen tüm yazılımları denetleyen ve ikili paketlerden üçüncü taraf uygulamalarının yüklenmesine izin veren kendi güvenlik ekibi vardır.

bu profesyoneller FreeBSD’nin başlıca özellikleri, hızlı olması, tamamen ücretsiz olması, ipfw güvenlik duvarını kullanan iyi bir güvenliğe sahip olması ve FreeBSD Ekibinin sahip olduğu ve sahip olduğu birçok araca sahip olmasıdır.

bu Eksileri FreeBSD’nin en iyi yanları, topluluk desteğinin Linux’tan daha zayıf olması ve sürücü desteğinin olmaması nedeniyle öğrenmenin çok kolay olmamasıdır.

İşletmeler için En İyi Sunucu İşletim Sistemi

Bu bölümde, kuruluşunuza göre hangi sunucu işletim sistemlerinin en uygun olduğu açıklanmaktadır. boyut. Liste ayrıntılı değildir, ancak en iyi sunucu işletim sistemi seçeneklerini gösterir.

Küçük

Bir küçük işletme sunucusu için en iyi işletim sistemi seçimi, bütçeye, sunucu türüne ve bakım ekibinin uzmanlığına bağlıdır.

Bir sunucu işletim sistemi satın alımını karşılayabilecek bir bütçeniz varsa, iyi bir işletim sistemi seçimi Windows Sunucu Temelleri (eski adıyla Windows Small Business Server). 25 kullanıcı ve küçük bir bakım ekibi altındaki şirketler için iyi bir çözümdür.

İşletim sistemi, makul bir fiyata tanıdık bir arayüze ve geniş üçüncü taraf uygulama desteğine sahiptir. Bağlantıyı kolaylaştırır ve e-posta istemcileri, uzaktan erişim, mobil cihazlar için destek, dosya ve yazıcı paylaşımı, yedekleme ve geri yükleme ve diğer özellikleri içerir.

Ücretsiz ve istikrarlı bir üretim işletim sistemini tercih ediyorsanız, ücretsiz bir Linux dağıtımı seçin, örneğin Ubuntu Sunucusu veya Debian.

Her iki Linux dağıtımı da çok popüler ve kararlı, harika topluluk ve resmi destek sunuyor. Örneğin, Ubuntu’nun LTS (uzun vadeli destek) sürümleri, beş yıl boyunca güncellemeler alır.

Linux kapsamlı bilgi gerektirir, bu nedenle yapılandırmayı ve daha karmaşık işlemleri halletmek için bilgili bir sistem yöneticiniz olduğundan emin olun.

Orta

Orta ölçekli bir işletme için işletmenizin büyümesine olanak tanıyan bir işletim sistemi seçmek çok önemlidir. Ancak, ihtiyacınız olmayabilecek ağır yatırımlar istemiyorsunuz.

Ölçeklenebilirlikleri nedeniyle, Linux dağıtımları orta ölçekli bir işletme için muhtemelen en iyi seçimdir. Bir örnek Ubuntu Sunucusu, güvenilir bir ada sahip ücretsiz, kararlı, kurulumu kolay bir işletim sistemi. Açık kaynak olduğundan, işletim sistemini iş gereksinimlerinize göre uyarlamanıza olanak tanıyan kapsamlı özelleştirilebilirlik özelliğine sahiptir.

Bir işletim sisteminde tasarruf etmek, güvenlik özelliklerini ölçeklendirmek ve uygulamak için daha büyük bir bütçe anlamına gelir.

Bir fiyat etiketi ile gelen ancak uygun maliyetli olan diğer çözümler, RHEL Ve Windows Sunucu Standart Sürümü.

Büyük

Büyük bir işletme için bir işletim sistemi seçmek, sunucu türüne ve işlevine bağlıdır. Örneğin, bir Windows Server bir Active Directory etki alanında dosya sunucusu, kimlik doğrulama sunucusu veya e-posta sunucusu için iyi bir seçimdir. Öte yandan, hem Windows hem de Linux bir web sunucusu için iyi seçeneklerdir.

Örneğin, Windows Server Veri Merkezi Sürümü yüksek düzeyde sanallaştırılmış bir veri merkezi veya bulut ortamı için iyi bir seçimdir. İşletim sistemi, hem fiziksel hem de sanal ortamlarda bir sunucu üzerinde sınırsız sayıda Windows sunucu örneğine izin verir.

Diğer taraftan, SUSE Linux Kurumsal Sunucu (SLES) açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Büyük veri merkezlerindeki kapsamlı iş yüklerinin yanı sıra tek sunuculu ortamlar için tasarlanmıştır. SLES aboneliğe dayalıdır ve SLES müşteri portalı aracılığıyla yamalara, düzeltmelere ve güvenlik güncellemelerine erişim sağlar.

Çözüm

Bu makaleyi okuduktan sonra, en yaygın sunucu işletim sistemleri ve işiniz için en uygun olanı nasıl seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

Hala karar veremiyorsanız, Linux – Windows sunucuları ve CentOS – Ubuntu hakkındaki bloglarımızı okuyun.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.