Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

SSL Sertifikası nedir?

SSL Sertifikası nedir?

Bir web sitesi URL’si şununla başlar: http:// veya https://. “S” içinde https:// , kullanıcıların güvenli bir web sitesini ziyaret ettiğini ve bağlantının şifrelenip korunduğunu belirtir. HTTPS, HTTP (Güvenli Hiper Aktarım Protokolü) ve SSL’yi (Güvenli Yuva Katmanı) birleştirir.

SSL, verilerin belirtilen web sitesiyle güvenli bir şekilde paylaşılmasını garanti eden şifreleme tabanlı bir internet güvenlik protokolüdür. Güvenli Yuva Katmanı oluşturmak için SSL sertifikası almanız gerekir.

Bu yazıda SSL sertifikasının ne olduğunu, nasıl çalıştığını, nasıl alınacağını ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

SSL sertifikası nedir?

SSL Sertifikası nedir?

SSL sertifikası, şifrelenmiş bir anahtarı dijital olarak kazıyan, web sitesi sunucusunda saklanan bir veri dosyasıdır. Bu küçük veri dosyası, bir anahtar çifti ve web sitesinin orijinalliğiyle ilgili diğer ilgili bilgileri içerir.

Güvenli bir web sitesinde gezinirken, kullanıcılar genel anahtarı alır, şifreli bir bağlantı kurar ve sunucunun kimliğini doğrular.

Günümüzde çoğu web sayfası, genellikle SSL ile eşanlamlı olarak kullanılan TLS (Aktarım Katmanı Güvenliği) şifrelemesini kullanır. Bununla birlikte, SSL sertifikalarının, SSL’den gelişen bir şifreleme protokolü olan TLS’nin öncülleri olduğuna dikkat etmek önemlidir.

SSL Sertifikaları Nasıl Çalışır?

SSL sertifikaları, müşterinin tarayıcısı ile web sitesini barındıran sunucu arasında şifreli bir bağlantı kurar. Kimlik doğrulama işlemi hızlı bir şekilde ve kullanıcı farkına bile varmadan gerçekleşir.

Bu süreç olarak adlandırılır SSL anlaşması ve aşağıda listelenen adımlardan oluşur.

Aşama 1:

İstemci, bir “istemci merhaba” mesajı göndererek iletişimi başlatır. Mesaj, bir “rastgele istemci” (rastgele bir bayt dizisi) ile birlikte SSL sürümünü, şifre paketlerinin bir listesini ve verileri şifrelemek için kullanılan algoritmik araç setlerini içerir.

Adım 2:
SSL sertifikasına sahip sunucu kendi “sunucu merhaba” mesajı ile yanıt verir. Kimliği (genel anahtarı içeren), seçilen şifre paketini, oturum kimliğini ve bir “sunucu rasgele” bayt dizisini doğrulamak için SSL sertifikasını gönderir.

Aşama 3:
İstemci, kimlik doğrulamasını doğrular ve etki alanının gerçek sahibiyle iletişim kurduğunu onaylar. Daha sonra müşteri, genel anahtarla şifrelenmiş başka bir rasgele bayt dizisi olan “premaster secret”ı gönderir. Şifrelenmiş mesajın şifresi yalnızca sunucudan gelen özel anahtar kullanılarak çözülebilir. Anahtar daha sonra sonraki verileri şifrelemek için kullanılır.

Adım 4:
Sunucu, premaster sırrının şifresini çözdükten sonra, her iki cihaz da değiş tokuş edilen mesajlardan oturum anahtarları oluşturur ve bundan sonra aynı sonuçları almaları gerekir.

Adım 5:
İstemci, gizli anahtarla şifrelenmiş bir “bitti” mesajı gönderir.

Adım 6:
Sunucu, gizli anahtarla şifrelenmiş bir “bitti” mesajı gönderir.

Adım 7:
El sıkışma tamamlandığında, sunucu ve istemci artık şifrelenmiş protokol içinde aynı paylaşılan gizli anahtarı kullanarak iletişim kurabilir.

Adımlarla açıklanan SSL el sıkışması.

Neden SSL Sertifikasına İhtiyacınız Var?

SSL sertifikası almanın çok önemli olmasının en önemli nedenlerinden bazıları şunlardır:

Web sitesi güvenliğini artırmak. SSL sertifikaları, web sitesinde yönetilen verilerin şifrelenmesini, korunmasını ve bilgisayar korsanlarından korunmasını sağlar. İsimler, şifreler, kredi kartı detayları ve diğer kişisel bilgiler güvenli bir protokol aracılığıyla iletilir ve gerekli anahtar olmadan şifresi çözülemez.

Kullanıcılarla güven oluşturmak. Ziyaretçiler arasında güven ve güvenilirlik oluşturmak kolay değildir, ancak SSL sertifikası almak doğru yönde atılan ilk adımdır. SSL sertifikasına sahip web sitelerinde, URL’den önce güvenlik asma kilidi bulunur ve bu, sayfanın gezinme için güvenli olduğunu görsel olarak belirtir. Ek olarak, alan adı sertifikaları, kullanıcının sitenin sahte bir sürümüne değil, etki alanının sahibi olan sunucuya yönlendirilmesini de sağlar.

SEO’yu iyileştirmek. Ek olarak, bir sertifikanın varlığı veya yokluğu bir web sitesinin SEO sıralamasını etkiler. Google ile web siteleri verir https:// şifreli bir bağlantı olmadan sayfaları eski sürüme geçirirken arama motoru sıralamalarında bir üstünlük. Çoğu tarayıcı, SSL sertifikası olmayan web sitelerini güvensiz olarak işaretler ve kullanıcılara ana bilgisayara bağlanmayı yeniden düşünmelerini önerir.

Her zaman SSL sertifikaları ile güvence altına alınması gereken bilgiler:

 • Banka hesap bilgileri ve kredi kartı işlemleri
 • Tıbbi kayıtlar
 • Özel kişisel bilgiler
 • kimlik bilgileri
 • Özel bilgiler

SSL Sertifikası Güvenlik Ayrıntıları Nasıl Kontrol Edilir

Bir web sitesinin SSL sertifikasına sahip olduğuna dair kolayca fark edilebilen birkaç işaret vardır:

 • URL şununla başlar: https:// yerine http://.
Web sitesinin bir SSL sertifikasına sahip olduğunu gösteren https:// ile başlayan URL.
 • Var asma kilit simgesi adres çubuğunun yanında.
SSL sertifikası web sitesi asma kilidi.
 • Asma kilide tıklarsanız, bir açılır pencere belirir ve bir mesaj içerir. Bağlantı güvenli.
 • Tıklamak Bağlantı güvenli bağlantı ayrıntılarını göstermek ve Sertifika geçerli.
SSL sertifikası geçerlidir.

Ek bir adım olarak Sertifika geçerli sertifika hakkında daha fazla ayrıntı görmek için, örneğin:

 • Sertifikanın sahibi olan alan adı.
 • Alan adının kime verildiği.
 • Hangi sertifika yetkilisinin verdiği.
 • Sertifikanın son kullanma tarihi.
Sertifika bilgisi.

SSL Sertifikası Türleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı SSL sertifikası türleri ve sınıflandırma için iki farklı parametre vardır:

 • Doğrulama: Yöneticinin sertifikayı almak için geçmesi gereken doğrulama düzeyini ifade eder.
 • alan sayısı: Sertifikanın koruması gereken alan sayısını ifade eder.

SSL sertifikası türleri doğrulamaya dayalı:

 • Etki alanı onaylı SSL sertifikaları (DV SSL) – düşük düzeyde doğrulama gerektirir. Bunları elde etmek hızlı ve ucuzdur, ancak diğer seçenekler kadar güvenli değildir.
 • Kuruluş onaylı SSL sertifikaları (OV SSL) – birkaç arka plan kontrolü içerir. DV SSL’den daha pahalıdırlar ve çok yönlü güçlü güvenlik elde etmek için iş belgelerinin gönderilmesini içerirler.
 • Genişletilmiş doğrulanmış sertifikalar (EV SSL) – doğrulanmış işletmeler için birinci sınıf koruma sağlayın. Birkaç haftaya kadar sürebilen doğrulama süreci ile en pahalı seçenektir.

Alan sayısına göre SSL sertifikası türleri:

 • Tek alanlı SSL sertifikaları – bir etki alanını ve tüm sayfalarını koruyun.
 • Wildcard SSL sertifikaları – tek bir alan adını ve sınırsız sayıda alt alan adını güvence altına alın.
 • Çok alanlı SSL sertifikaları – birden çok etki alanını ve alt etki alanlarını koruyun.
 • Çok alanlı joker SSL sertifikaları – birden çok tam nitelikli etki alanını ve sınırsız sayıda alt etki alanını güvence altına alın.
 • Birleşik iletişim SSL sertifikaları – birden çok tam nitelikli etki alanını tek bir sertifika altında koruyun ve Microsoft Exchange ve Office Communications kullanan ortamlar için verilir.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL sertifikası, sertifika yetkilisi (CA) olarak bilinen güvenilir bir üçüncü taraftan gelmelidir. Herkes bir sertifika oluşturabilse de, tarayıcıların kendi güvenilir CA’ları listesi vardır. SSL sertifikasını veren kurum listede yoksa site güvensiz olarak işaretlenir.

Bir SSL sertifikası almak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 • Web sitenizin bilgilerini doğrulayarak ve CA’ya gönderdiğiniz bilgilerle aynı olduğundan emin olarak başlayın.
 • Ardından, bir çevrimiçi oluşturucu, cPanel aracılığıyla veya bir barındırma şirketinin yardımıyla sertifika imzalama talebini (CSR) oluşturun.
 • Etki alanını doğrulamak için CSR’yi sertifika yetkilisine gönderin.
 • İşlem tamamlandıktan sonra cPanel üzerinden SSL sertifikasını yükleyin.

Bir SSL Sertifikasının Maliyeti Ne Kadardır?

SSL sertifikalarının maliyeti, kurmak istediğiniz türe göre değişir – ücretsiz (OpenSSL gibi) veya yüzlerce dolara kadar olabilir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, sağlanan doğrulama ve güvenlik ne kadar düşükse, maliyet de o kadar düşük olur. Bu nedenle Domain Onaylı Sertifikalar en ucuz çözüm olurken, Extended Validates Sertifikaları üst düzey güvenlikleri nedeniyle en pahalı SSL sertifikalarıdır.

SSL sertifikasının fiyatı, kapsaması gereken alan sayısına da bağlıdır. Ne kadar çok alan adınız varsa, fiyat o kadar yüksek olur.

SSL Sertifikalarının Süresi Dolduğunda Ne Olur?

Her SSL sertifikasının bir son kullanma tarihi vardır. Web siteleri değiştikçe ve geliştikçe, CA’nın tüm bilgilerin hala doğru ve güncel olduğunu doğrulaması gerekir.

Ömrü sertifikanın türüne bağlı olmakla birlikte, sertifikaların 27 aya kadar sürmesi gerektiği konusunda genel bir fikir birliği vardır.

SSL sertifikasının süresi dolduğunda, web sitesi geçerliliğini kaybeder. https:// önek ve tarayıcı kullanıcıyı söz konusu sitenin güvenli olmadığı konusunda uyarır. Yukarıda açıklandığı gibi, böyle bir mesaj kullanıcı güvenini önemli ölçüde etkiler ve işletmelere ve SEO konumlandırmasına zarar verir. Bu nedenle yenilemeleri takip etmek ve SSL sertifikasının geçersiz hale gelmesine izin vermemek çok önemlidir.

Çözüm

Web sitenizi SSL ile güvence altına almak, çevrimiçi iş yapmak için bir zorunluluktur ve bu nedenle, ziyaretçiler güvenli bir sitede gezinirken güvence sağlamak için her web sitesinin bir SSL/TLS sertifikasına ihtiyacı vardır.

Artık SSL sertifikalarının nasıl çalıştığını bildiğinize göre, bunları bir web sitesine nasıl ekleyeceğinizi öğrenin. Adım adım talimatlar için Nginx’te SSL sertifikası yükleme veya Apache’de SSL sertifikasının nasıl kurulacağını kontrol edin.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.