Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

SSH nedir?

SSH nedir?

Ağ üzerinden bir bilgisayara erişirken, sistem yöneticilerinin parola dinleme gibi kötü amaçlı siber saldırılardan korunmak için güvenli bir bağlantıya ihtiyacı vardır. Büyük ağların güvenlik açıkları olduğundan, gerekli korumayı sağlamak için TLS/SSL, IPsec, S/MIME, PGP ve SSH gibi şifreleme protokolleri gereklidir.

Bu makale, SSH protokolüne – işlevine, terminolojisine ve kullanım durumlarına genel bir bakış sağlar.

SSH nedir? Popüler ağ protokolünün işlevi, terminolojisi ve kullanım durumları.

Not: Benzer kısaltmalar nedeniyle SSL ile SSH’yi karıştırmak kolaydır. Her ikisi de kriptografi kullanan ağ protokolleri olsa da, ikisi çok farklıdır ve farklı amaçlar için tasarlanmıştır. SSH ve SSL: Farklar Nelerdir? kılavuzumuzu okuyarak bunları nasıl ayırt edeceğinizi öğrenin.

SSH’nin Anlamı Nedir?

SSH kısaltması “Güvenli Kabuk” anlamına gelir. SSH protokolü, güvenli olmayan uzak kabuk protokollerine güvenli bir alternatif olarak tasarlanmıştır. İstemcilerin ve sunucuların güvenli bir kanal üzerinden iletişim kurduğu bir istemci-sunucu paradigması kullanır.

SSH protokolünün üç katmanı vardır:

 • taşıma katmanı. Sunucu ve istemci arasında güvenli iletişim sağlar, veri şifreleme/şifre çözmeyi izler ve bağlantının bütünlüğünü korur. Ayrıca verileri önbelleğe alma ve sıkıştırma işlemlerini gerçekleştirir.
 • Kimlik doğrulama katmanı. İstemci kimlik doğrulama prosedürünü yürütür.
 • bağlantı katmanı. Kimlik doğrulamasından sonra iletişim kanallarını yönetir.
SSH protokolünü oluşturan katmanlar

SSH tarafından oluşturulan kanal, istemcinin kimliğini doğrulamak için açık anahtarlı şifreleme kullanır. Bağlantı kurulduktan sonra, SSH, temeldeki ağ altyapısından bağımsız olarak bilgileri güvenli bir şekilde değiş tokuş etmek için şifreli bir yol sağlar.

SSH, Linux, macOS ve BSD gibi Unix benzeri işletim sistemleri için tasarlanmıştır. Ancak, Windows’ta da çalışır.

Not: SSH protokolünün arkasındaki mekanizma hakkında daha fazla bilgi için SSH Nasıl Çalışır?

Kısa Bir SSH Tarihi

SSH, 1995 yılında Tatu Ylönen tarafından oluşturuldu. Protokol, parola koklamayı önleme Helsinki Teknoloji Üniversitesi’ne saldırı Şimdi SSH-1 olarak adlandırılan protokolün ilk sürümü, rsh, rlogin ve Telnet gibi güvenli olmayan protokollerin yerini alacak şekilde tasarlandı. Ücretsiz olarak başladı, ancak kısa sürede tescilli yazılım haline geldi.

Ylönen’in SSH-1’i dünya çapında popüler bir araç haline geldikten sonra, İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF), amacı protokolün halefini geliştirmek olan bir grup oluşturdu. 2006’da SSH-2, Diffie-Helman anahtar değişimi gibi güvenlik iyileştirmeleri içeren yeni bir standart haline geldi.

Açık kaynak topluluğu, SSH-1’in 1.2.12 sürümüne dayalı bir SSH protokol sürümü olan OSSH’yi geliştirdi. OpenBSD geliştiricileri daha sonra, bugün dünyanın en popüler SSH uygulaması olan OpenSSH’yi oluşturmak için OSSH’yi çatalladı. 7.6 sürümünden itibaren OpenSSH yalnızca SSH-2’yi desteklemektedir. SSH-1 desteği kesildi.

SSH Terminolojisi

Aşağıdaki tablo, SSH ile çalışırken karşılaşabileceğiniz bazı terimleri içermektedir:

Terim Açıklama
~ veya $ANA SAYFA Unix veya Unix benzeri bir sistemdeki bir kullanıcının ana dizini.
Kimlik doğrulama katmanı SSH kimlik doğrulamasını yürütmekten sorumlu katman.
Müşteri Sunucuyla bağlantı kurmak için bir istemci programı.
İstemci makinesi SSH istemcisi çalıştıran bir bilgisayar.
Bağlantı katmanı İletişim kanallarını yöneten SSH protokolünün katmanı.
yerel bilgisayar Konumda bir SSH istemcisi çalıştıran bir bilgisayar.
yerel kullanıcı Yerel bilgisayar üzerinden SSH’ye erişen bir kullanıcı.
Özel anahtar Yerel makinede gizli olarak tutulan kullanıcı kimlik doğrulaması için genel-özel anahtar çiftinin bir parçası.
Genel anahtar Kimlik doğrulama işlemi sırasında SSH sunucusuna kopyalanan kullanıcı kimlik doğrulaması için genel-özel anahtar çiftinin bir parçası.
Uzak bilgisayar SSH istemcilerinin bağlandığı bir SSH sunucusu çalıştıran bir bilgisayar.
uzak kullanıcı Uzak bir bilgisayar üzerinden SSH’ye erişen bir kullanıcı.
Sunucu SSH istemcileriyle iletişim kurmak için bir SSH sunucu programı.
Sunucu makinesi SSH sunucusu çalıştıran bir bilgisayar.
SCP Güvenli Kopya – güvenli dosya aktarımı için SSH kullanan bir CLI yardımcı programı.
SFTP Güvenli Dosya Aktarım Protokolü – TLS/SSL’den yararlanan FTPS ile karıştırılmaması gereken ağ dosya aktarımlarını güvenli hale getirmek için SSH kullanan bir protokol
Taşıma katmanı SSH protokolünün tüm SSH oturumuna bakan katmanı.

SSH Kullanımları

SSH, güvenli yönetim, kaynaklara uzaktan erişim, yazılım yamaları ve güncellemeler sağlamak için veri merkezlerinde yaygın olarak kullanılır. Protokol ayrıca korumalı yönlendirici yönetimi, sunucu donanımı bakımı ve sanallaştırma platformu yönetimi sağlar.

Kullanım kolaylığı, sağlamlığı ve sayısız özelliği nedeniyle SSH, çeşitli senaryolarda uygulanabilir.

Bu senaryolar şunları içerir:

 • Uzak bir ana bilgisayara bağlanma.
 • SFTP kullanarak dosyaları yedekleme, kopyalama ve yansıtma.
 • TCP/IP ve diğer ağ protokollerini güvenli hale getirmek için bir istemcinin bağlantı noktasını sunucunun bağlantı noktasına eşleme.
 • X Window Sistemini sunucudan istemcilere yönlendirme.
 • Hassas verileri güvenli bir kanal üzerinden tünelleme.
 • Sanal Özel Ağ Kullanma.

SSH anahtarları genellikle parolasız oturum açma, yapılandırma yönetimi ve yedekleme ile sunucu erişimini otomatikleştirmede kullanılır.

SSH Nasıl Kullanılır?

Bir SSH sunucusuna bağlanma, bir SSH istemcisi kullanılarak gerçekleştirilir. Çoğu Unix tabanlı ve Unix benzeri işletim sistemi, arka plan programı ve istemci önceden yüklenmiş olarak gelir. Bu sistemlerde, SSH istemcisi terminalde mevcuttur.

Terminali kullanarak uzak bir ana bilgisayara bağlanmak için, kullanıcı ssh komutunu ve ardından kullanıcı adını ve sunucu adresini veya ana bilgisayar adını verir:

ssh [username]@[server_ip_or_hostname]

Örneğin:

Bir Unix makinesine bağlanmak için macOS'ta SSH kullanma

Not: SSH için bir kullanıcı adı belirtmezseniz, bağlantı şu anda oturum açmış olan kullanıcıyı kullanır.

Windows 10, 1709 sürümünden itibaren OpenSSH istemcisi ve sunucusu sunmaktadır. Windows’un önceki sürümleri SSH’yi bir özellik olarak içermiyordu, bu nedenle SSH bağlantısı kurmak için PuTTY gibi araçlar kullanılıyordu. PuTTY, SSH ve Telnet için bir GUI’ye sahip bir SSH istemcisidir:

Windows'ta PuTTY SSH istemcisi

Windows için diğer bazı popüler SSH istemcileri şunları içerir:

 • Azar azar
 • WinSCP
 • Yavru kedi
 • Solar-PuTTY
 • SmarTTY

SSH Ne Kadar Güvenli?

Standart güvenlik önlemleri ile kullanıldığında, SSH protokolünün oldukça güvenli olduğu kabul edilir. Ancak SSH bağlantılarının güvenliğinin sağlanmasında insan faktörü önemli bir rol oynamaktadır.

SSH sunucularına kaba kuvvet saldırıları yaygın bir senaryodur. Saldırganlar, ortak kullanıcı adlarını ve parolaları kullanarak çok sayıda SSH sunucusuna bağlanmaya çalışır. Bir sunucuya erişim kazandıklarında, kök hesaba erişim elde etmek için ayrıcalık yükseltmeyi kullanırlar.

SSH anahtarları, parolalardan daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi olarak önerilir. Bununla birlikte, zayıf SSH anahtar yönetimi, kritik bilgileri anahtarları gizli tutmaya bağlı olan kuruluşlar için hala önemli bir risk oluşturmaktadır.

SSH anahtarları daha iyi koruma sağlarken, kötüye kullanımları, kötü niyetli kişilerin ayrıcalıklı bilgilere erişmesini sağlayabilir. Bu bilgiler, veritabanları, yönlendiriciler, ödeme sistemleri vb. gibi hesapları ve kaynakları içerir.

Açığa çıkan SSH bağlantı noktaları başka bir potansiyel güvenlik zayıflığıdır. Bazı kötü amaçlı yazılım programları, bağlantı noktaları açıkta olan IoT cihazlarına saldırır ve bunları yerel ağa arka kapı girişi olarak kullanır.

Son olarak, piyasadaki çok sayıda SSH istemcisi, protokolün güvenliğinin üçüncü taraf uygulamalarının güvenliğine de bağlı olduğu anlamına gelir.

Çözüm

Bu makale, SSH protokolünün, geçmişinin, özelliklerinin ve kullanım durumlarının bir özetini sunmaktadır.

Sunucunuz için güvenlik çözümleriyle ilgileniyorsanız, Sunucunuzu Güvenli Hale Getirmek için 21 İpucu’nu okuyun.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.