Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

@property: CSS değişkenlerine süper güçler vermek

@property: CSS değişkenlerine süper güçler vermek

CSS Houdini CSS işleme motorunun parçalarını ortaya çıkaran ve geliştiricilere CSS Nesne Modeli’ne erişim sağlayan bir dizi düşük seviyeli API’yi kapsayan bir şemsiye terimdir. Bu, geliştiricilerin tarayıcıya, tarayıcı satıcılarının bu özellikler için yerleşik destek sağlamasını beklemeden özel CSS’yi nasıl okuyacağını ve ayrıştıracağını söylemesini sağladığından, CSS ekosistemi için büyük bir değişikliktir. Çok heyecanlı!

Houdini şemsiyesi içinde CSS’ye yapılan en heyecan verici eklemelerden biri, Özellikler ve Değerler API’sı.

Bu API, CSS testine olanak tanıyan semantik anlam (sözdizimi tarafından tanımlanan) ve hatta geri dönüş değerleri vererek CSS özel özelliklerinizi (genellikle CSS değişkenleri olarak da adlandırılır) güçlendirir.

tarayıcı desteği

 • Chrome 78, Desteklenir 78
 • Firefox, desteklenmiyor
 • Kenar 79, Desteklenen 79
 • Safari 16.4, Desteklenir 16.4

Kaynak

Houdini özel özelliklerini yazma #

İşte özel bir özellik (düşün: CSS değişkeni) ayarlamanın bir örneği, ancak şimdi bir sözdizimi (tür), başlangıç ​​değeri (geri dönüş) ve kalıtım boole (ebeveyninden miras alıyor mu, almıyor mu?). Bunu yapmanın şu anki yolu, CSS.registerProperty() JavaScript’te, ancak Chromium 85 ve sonrasında @property sözdizimi CSS dosyalarınızda desteklenecektir:

Ayrı JavaScript dosyası (Chromium 78)

CSS.registerProperty({
name: '--colorPrimary',
syntax: '&LTcolor>',
initialValue: 'magenta',
inherits: false
});

CSS dosyasına dahildir (Chromium 85)

@property --colorPrimary {
syntax: '&LTcolor>';
initial-value: magenta;
inherits: false;
}

Şimdi erişebilirsiniz --colorPrimary diğer herhangi bir özel CSS özelliği gibi var(--colorPrimary). Ancak buradaki fark, --colorPrimary sadece bir dizi olarak okunmaz. Verileri var!

Yedek değerler #

Diğer herhangi bir özel özellikte olduğu gibi, değerleri alabilir (var kullanarak) veya ayarlayabilirsiniz (yazma/yeniden yazma) ancak Houdini özel özellikleriyle, geçersiz kılarken bir falsey değeri ayarlarsanız, CSS işleme motoru satırı yok saymak yerine ilk değeri (geri dönüş değeri) gönderir.

Aşağıdaki örneği düşünün. bu --colorPrimary değişken bir initial-value ile ilgili magenta. Ancak geliştirici ona “23” geçersiz değerini verdi. Olmadan @property, CSS ayrıştırıcısı geçersiz kodu yok sayar. Şimdi, ayrıştırıcı geri düşüyor magenta. Bu, CSS içinde gerçek geri dönüşlere ve testlere izin verir. Düzenli!

.card {
background-color: var(--colorPrimary); /* magenta */
}

.highlight-card {
--colorPrimary: yellow;
background-color: var(--colorPrimary); /* yellow */
}

.another-card {
--colorPrimary: 23;
background-color: var(--colorPrimary); /* magenta */
}

Sözdizimi #

Sözdizimi özelliği ile artık bir tür belirterek semantik CSS yazabilirsiniz. İzin verilen mevcut türler şunları içerir:

 • length
 • number
 • percentage
 • length-percentage
 • color
 • image
 • url
 • integer
 • angle
 • time
 • resolution
 • transform-list
 • transform-function
 • custom-ident (özel bir tanımlayıcı dizesi)

Bir sözdizimi ayarlamak, tarayıcının özel özellikleri kontrol etmesini sağlar. Bunun birçok faydası var.

Bu noktayı açıklamak için size bir degradeyi nasıl canlandıracağınızı göstereceğim. Şu anda, her bir degrade bildirimi bir dize olarak ayrıştırıldığından, degrade değerleri arasında düzgün bir şekilde canlandırmanın (veya enterpolasyonun) bir yolu yoktur.

“Sayı” sözdizimine sahip özel bir özellik kullanılarak soldaki gradyan, durma değerleri arasında yumuşak bir geçiş gösterir. Sağdaki degrade, varsayılan bir özel özellik kullanır (söz dizimi tanımlanmamıştır) ve ani bir geçiş gösterir.

Bu örnekte, gradyan durma yüzdesi, bir fareyle üzerine gelme etkileşimi aracılığıyla %40’lık bir başlangıç ​​değerinden %100’lük bir bitiş değerine canlandırılıyor. Bu üst degrade rengin aşağı doğru yumuşak bir geçişini görmelisiniz.

Soldaki tarayıcı, Houdini Properties and Values ​​API’yi destekleyerek yumuşak bir gradyan durdurma geçişine olanak tanır. Sağdaki tarayıcı değil. Desteklemeyen tarayıcı bu değişikliği ancak A noktasından B noktasına giden bir dizi olarak anlayabilir. Değerleri enterpolasyon yapma imkanı yoktur ve dolayısıyla bu yumuşak geçişi göremezsiniz.

Ancak, özel özellikleri yazarken sözdizimi türünü bildirirseniz ve ardından bu özel özellikleri animasyonu etkinleştirmek için kullanırsanız, geçişi görürsünüz. Özel özelliği başlatabilirsiniz --gradPoint şöyle:

/* Check for Houdini support & register property */
@supports (background: paint(something)) {
@property --gradPoint {
syntax: '&LTpercentage>';
inherits: false;
initial-value: 40%;
}
}

Ardından, onu canlandırma zamanı geldiğinde, değeri başlangıçtaki değerden güncelleyebilirsiniz. 40% ile 100%:

@supports (background: paint(something)) {
.post:hover,
.post:focus
{
--gradPoint: 100%;
}
}

Bu, şimdi o yumuşak gradyan geçişini sağlayacaktır.

Sorunsuz geçişli gradyan kenarlıkları. Glitch’te Demoya Bakın

Çözüm #

bu @property rule, CSS’nin kendi içinde anlamsal olarak anlamlı CSS yazmanıza izin vererek heyecan verici bir teknolojiyi daha da erişilebilir hale getirir. CSS Houdini ve Properties and Values ​​API hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu kaynaklara göz atın:

fotoğrafı çeken Cristian Escobar Unsplash’ta.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.