Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

ORTALAMA Vs. LAMBA: Hangisi Daha İyi?

ORTALAMA Vs. LAMBA: Hangisi Daha İyi?

Teknoloji yığınları, bir web veya uygulama sunucusu ortamı oluşturmak için birbirinin üzerine inşa edilmiş ayrı ayrı bileşenlerden oluşur. Bir web yığını için gereken temel bileşenler şunlardır:

 • bir işletim sistemi
 • bir web sunucusu
 • bir veritabanı
 • Bir komut dosyası yorumlayıcısı

En popüler açık kaynaklı web yığını çözümlerinden ikisi ANLAM Ve LAMBA. Farklı arka uç teknolojilerini, veritabanı çözümlerini ve sunucu ortamlarını birleştirir.

Bu yazıda, MEAN ve LAMP arasındaki farkı öğreninartıları ve eksileri ve ihtiyaçlarınıza en uygun yığını seçmenize yardımcı olacak en yaygın kullanım durumları.

ORTALAMA yığın ve LAMP yığın farkları

MEAN ve LAMP: Farklılıklara Genel Bakış

LAMBA 1998’de tanıtıldı, yani eski teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Diğer taraftan, ANLAM oldukça genç ve çalışmak için daha yeni teknolojileri kullanıyor.

İki web yığını farklı senaryolarda kullanılır ve farklı bileşenler kullanır.

ORTALAMA ve LAMBA: Karşılaştırma Tablosu

Web Yığını ANLAM LAMBA
teknolojiler MongoDB express.js Angular.js Node.js Lgiriş Apaket MySQL PHP, Perl veya PHala
Programlama Dili Desteği JavaScript PHP, Perl veya Python
Veritabanı Desteği İlişkisel olmayan veritabanı (MongoDB) İlişkisel veritabanı (MySQL)
Sunucu Gerekli Node.js + Express.js Apaçi
Ön Uç Çerçevesi Angular.js Ön uç çerçevesi yok
İşletim Sistemi Desteği Node.js’yi destekleyen herhangi bir işletim sistemi linux

LAMBA Yığını Nedir?

MEAN ile karşılaştırıldığında LAMP yığını özellikleri.

LAMP, görevleri harici yazılım veya verilere dayanmadan gerçekleştirmek için bir araya getirilmiş bir teknolojiler koleksiyonudur.

LAMBA anlamına gelen bir kısaltmadır:

 • Lgiriş (işletim sistemi)
 • Aönbellek (Web Sunucusu)
 • MySQL (Veritabanı Yönetim Sistemi)
 • PHP, Perl veya Python (Programlama Dili)

Bu bileşenler birbirleriyle sorunsuz bir şekilde entegre olur ve sorunsuz bir web uygulaması geliştirme çözümü sağlar.

LAMP uzun süredir piyasada, bu da büyük bir topluluğa, kitaplıklara ve öne çıkan, yüksek performanslı web uygulamalarının hızla geliştirilmesini sağlayan araçlara sahip olduğu anlamına geliyor.

LAMP Programlama Dilleri

LAMP’ın ana programlama dili PHP. Geliştiriciler PHP ile değiştirebilir Piton veya perl. Ancak MySQL, Python ve Perl ile karşılaştırıldığında PHP’ye daha iyi destek sunar.

Her dilin artıları ve eksileri vardır ve her biri farklı senaryolarda kullanılır. PHP, dil ve performans iyileştirmeleri de dahil olmak üzere son sürümlerinde büyük bir yenileme geçirdi. Kod okunabilirliği söz konusu olduğunda Python’un Perl’e göre çok büyük bir avantajı vardır.

LAMP Veritabanı Desteği

LAMP, açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemi olan MySQL’i kullanır. İlişkisel veritabanları, oldukça karmaşık yapılı sorguları destekler ve karmaşık veri hesaplamalarıyla çalışırken iyi performans gösterir.

Not: SQL ve NoSQL makalemizde ilişkisel ve ilişkisel olmayan veritabanlarının birbiriyle nasıl bir araya geldiğini öğrenin.

LAMP Kullanım Örnekleri

Bir şeyi kolayca inşa etmek istediğinizde ve çalışır durumda olması gerektiğinde LAMP’ı kullanın hızlı. Programlama dillerini öğrenmesi nispeten kolay olduğu için yeni başlayanlar için önerilen seçimdir.

LAMP kullanımları RDBMS (İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi) için iyi bir seçimdir. büyüyen, sabit biçimli veriler. Dezavantajı, ilişkisel bir veritabanını güncellemenin yavaş ve elverişsiz olmasıdır.

LAMP, büyük, performanslı web uygulamaları geliştirmek veya barındırmak için kullanıldığında parlar.

LAMBA Popülerliği

LAMP, kurumsal düzeyde web uygulamaları geliştirmek için çok güvenilir ve etkili bir yığın olmuştur. Uzun bir geçmişe sahiptir ve özelleştirme için alan sağlar. LAMP’ın ana akım destekçileri Oracle, Zend ve Linux Foundation’dır.

MySQL ve PHP gibi LAMP acemi geliştiriciler arasında popülerdir. Öğrenmesi ve kullanması kolayve açık kaynak yapısı, geliştiricilerin LAMP’ı kendi özel ihtiyaçlarına göre ayarlamasına olanak tanır.

LAMP, web uygulamalarının hızlı dağıtımı nedeniyle de popülerdir. PHP’yi standart bir Apache modülü olarak kullanır ve PHP dosyalarını bir MySQL veritabanı aracılığıyla bir Apache sunucusuna yükler.

LAMP Artıları ve Eksileri

LAMP, belirli kullanım durumlarına hitap eder, yani artıları ve eksileri vardır.

LAMP yığın artıları:

 • LAMP’ın en büyük faydalarından biri sağlam ve sürekli olmasıdır. Destek.
 • PHP ve MySQL, birkaç barındırma sağlayıcısı tarafından desteklenir ve popüler olanlara erişime izin verir. CMS motorlarıWordPress ve Joomla gibi.
 • LAMP teklifleri çok yönlülük Ve özelleştirme. Geliştiriciler, Apache yerine Nginx gibi farklı web sunucuları, farklı veritabanı çözümleri ve hatta farklı bir programlama dili arasından seçim yapabilir.
 • LAMP, acemi geliştiriciler için uygundur çünkü PHP ve MySQL öğrenmesi kolay.
 • LAMBA geliştirmek için daha hızlı blok olmayan yapı depolama tahsisi nedeniyle.

LAMP yığın eksileri:

 • Sadece destekler Linux işletim sistemi.
 • Geliştiriciler için zorlu arasında geçiş yap sunucu tarafı için PHP ve Python’da kodlama ve ardından istemci tarafı için JavaScript kullanmak.
 • LAMP, ölçeklenen MySQL ilişkisel veritabanlarını kullanır. dikey olarak. İlişkisel olmayan veritabanları, trafiğin yoğun olduğu durumlarda ölçeklendirmek için daha hızlı ve daha kolaydır.

ORTALAMA Yığın Nedir?

LAMP ile karşılaştırıldığında MEAN yığın özellikleri

ANLAM dinamik web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için açık kaynaklı ve kullanıcı dostu bir JavaScript yazılımı paketidir. MEAN tamamen inşa edilmiştir JavaScript, ön uçtan arka uca kadar her şey için kullanılan eksiksiz bir geliştirme dili haline getirir.

ANLAM anlamına gelen bir kısaltmadır:

 • MongoDB (NoSQL veritabanı)
 • express.js (Node.js’nin üstünde Sunucu Tarafı Çerçevesi)
 • Angular (İstemci Tarafı Çerçevesi)
 • Node.js (JavaScript Çalıştırma Ortamı)

Bir araya getirilen bu bileşenler, bir web sitesine veya web uygulamasına güç sağlayan temiz ve etkili bir tek dilli mekanizma oluşturur.

LAMP ile karşılaştırıldığında, MEAN yığını nispeten gençtir ve ilk olarak 2013’te tanıtılmıştır.

MEAN Programlama Dili

ORTALAMA kullanımlar JavaScript hem istemci tarafında hem de sunucu tarafında. Başlangıçta bir istemci tarafı dili olarak tasarlanmış olmasına rağmen, JavaScript artık sunucu tarafına doğru yol almıştır.

JavaScript’i baştan sona uyguladığı için MEAN, tek bir geliştiricinin tüm yığın aynı anda, onu yeni geliştiricilerin tercihi haline getiriyor.

Tüm yığın seviyeleri için JavaScript kullanan MEAN’ın dezavantajı, JavaScript’in hızla gelişmesi nedeniyle uzun vadede sürdürmenin daha zor olmasıdır.

ORTALAMA Veritabanı Desteği

MEAN, İlişkisel Olmayan (NoSQL) bir veritabanı programı olan MongoDB’yi kullanır. NoSQL veritabanları, örneğin bir sistemdeki nesnelerin listesi gibi operasyonel verileri yönetmede mükemmeldir. Şema eksikliği, büyük kod değişiklikleri gerektirmeyen akıcı nesne tanımlarına izin verir.

ORTALAMA Kullanım Örnekleri

ORTALAMA için kullanılır modern web uygulamaları Ve karma uygulamalar. JavaScript, MEAN’ı yapmak için ideal hale getirir dinamik web siteleri ve uygulamalar ve kullanıcı dostu bir çerçeve sunar.

ORTALAMA için iyi bir seçimdir ilerici web uygulamaları ve birçok iş mantığının gerçekleştiği uygulamalar müşteri tarafı. Ölçeklenebilirliği ve aynı anda çok sayıda kullanıcıyı yönetme kapasitesi nedeniyle MEAN yığını, bulut yerel uygulamalar için de iyi bir seçimdir.

MEAN daha fazlasını sunar esneklik NoSQL sayesinde veri depolama söz konusu olduğunda LAMP’tan daha iyidir.

ORTALAMA Popülerlik

MEAN, yalnızca JavaScript kullandığı için geliştiricilere hitap ediyor. MEAN, bir geliştiricinin tüm yığını yönetmesini mümkün kılar.

MEAN, geliştiricilere şu avantajları sağlar: hızlı veri alma Ve dağıtımda esneklik.

MEAN yığınının ana akım destekçileri Google, IBM ve Samsung’dur.

ORTALAMA Artıları ve Eksileri

Modern web uygulamaları ve web siteleri için daha yeni ve daha uygun olan MEAN, LAMP yığınlarına göre çeşitli avantajlara sahiptir. Bununla birlikte, MEAN aynı zamanda kendi dezavantajları ile birlikte gelir.

ORTALAMA Yığının Artıları:

 • MEAN’ın en büyük faydalarından biri, tek bir kişiye bağımlı olmamasıdır. işletim sistemi.
 • ORTALAMA kullanımlar JavaScript tüm yığın seviyelerinde. Geliştiricilerin arka uçta ve ön uçta aynı dili kullanmasına olanak tanır.
 • MEAN, çok çeşitli web uygulamaları için uyarlanabilir.
 • Anlamı ölçeklenebilir ve idare edebilir çok sayıda kullanıcı aynı zamanda.
 • Node.js kullanımları daha az hafıza daha fazla bağlantıyı işlemek için.
 • MongoDB, modern uygulamalar için bir bulut veritabanı olarak kullanılır.

ORTALAMA Yığının Eksileri:

 • MEAN, büyük ölçekli uygulamalar için en iyi seçim değildir.
 • JavaScript web siteleri yapma eğilimindedir daha yavaş yüklenir düşük kaliteli makinelerde.
 • MongoDB, ilişkisel veritabanları kadar güvenilir ve güvenli değildir.
 • Acemi geliştiriciler için JavaScript’in tüm avantajlarından yararlanmak büyük bir zorluk teşkil ediyor.
 • eğer kullanıcılar JavaScript’i devredışı bırakweb uygulamasını kullanılamaz hale getirir.

Çözüm

Bu karşılaştırma makalesini okuduktan sonra, MEAN ve LAMP arasındaki temel farkları ve kullanım durumlarını bilmelisiniz. Hangi web yığınının size daha uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Karar verdiyseniz, Ubuntu’da MEAN’ı, Ubuntu’da LAMP’ı veya CentOS’ta LAMP’ı kurmak için kılavuzlarımızdan birini izleyin.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.