Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Nmap Komutları – Linux Ağı için 17 Temel Komut

Nmap Komutları – Linux Ağı için 17 Temel Komut

giriiş

Nmap, en eski ve en esnek ağ oluşturma araçlarından biridir. Ağ yöneticileri, çeşitli koşullar altında ağları keşfetmek, analiz etmek ve haritalamak için Nmap’i kullanır. Zengin özelliklere sahip komut satırı aracı, güvenlik ve sorun giderme açısından önemlidir.

Bu makale Nmap’in ne olduğunu açıklıyor ve Linux için 17 temel komutu gösteriyor.

Linux ve ağ yöneticileri için nmap komut örnekleri

Nmap nedir?

Nmap (Nharitaper), ağ ve güvenlik denetimi için açık kaynaklı bir Linux aracıdır. Araç, ağ yöneticilerinin çeşitli sistemlerdeki ana bilgisayarları ve hizmetleri ortaya çıkarmasına yardımcı olur.

Nmap hem yerel hem de uzaktan çalışır. Tipik kullanımlar, açık bağlantı noktalarını taramayı, bir ağdaki güvenlik açıklarını keşfetmeyi, ağ eşlemeyi ve bakımı içerir. Araç, hem güvenlik hem de ağ oluşturma açısından değerlidir.

Nmap Komutları

bu nmap komut, eldeki duruma bağlı olarak birçok seçenek ve kullanım durumuyla birlikte gelir. Aşağıda en yaygın ve yararlı olanlardan bazıları verilmiştir. nmap örneklerle Linux’ta komutlar.

1. Açık Bağlantı Noktalarını Taramak için Nmap Komutu

Ana bilgisayarları tararken, Nmap komutları sunucu adlarını, IPV4 adreslerini veya IPV6 adreslerini kullanabilir. Temel bir Nmap komutu, verilen ana bilgisayar hakkında bilgi üretecektir.

nmap subdomain.server.com​

Bayraklar olmadan, yukarıda yazıldığı gibi, Nmap, verilen ana bilgisayar veya ana bilgisayarlardaki açık hizmetleri ve bağlantı noktalarını gösterir.

nmap 192.168.0.1

Nmap, açık hizmetleri ve bağlantı noktalarını IP adresine ve alan adına göre gösterebilir.

nmap -F 192.168.0.1

Hızlı bir şekilde tarama yapmanız gerekiyorsa, -F bayrak. bu -F bayrağı, bağlantı noktalarını listeler nmap hizmetleri Dosyalar. Çünkü -F “Hızlı Tarama” bayrağı, çok sayıda bağlantı noktasını taramaz, o kadar kapsamlı değildir.

2. Birden Fazla Ana Bilgisayarı Tarayın

Nmap, aynı anda tek bir ana bilgisayarı taramak yerine birden çok konumu aynı anda tarayabilir. Bu, daha kapsamlı ağ altyapıları için kullanışlıdır. Kaç yeri incelemeniz gerektiğine bağlı olarak, çok sayıda konumu aynı anda taramanın birkaç yolu vardır.

Birden çok ana bilgisayarı aynı anda taramak için arka arkaya birden çok etki alanı veya birden çok IP adresi ekleyin.

nmap 192.168.0.1 192.168.0.2 192.168.0.3

Kullan * tüm alt ağı tek seferde taramak için joker karakter.

nmap 192.168.0.* 

Tüm IP adresini yazmak yerine farklı adres sonlarını virgülle ayırın.

nmap 192.168.0.1,2,3

Bir dizi IP adresini taramak için kısa çizgi kullanın.

nmap 192.168.0.1-4

3. Ana Bilgisayarları Aramadan Hariç Tutma

Bir ağı tararken, tek bir ana bilgisayarı hariç tutarken tüm grubu (tüm alt ağ gibi) seçmek isteyebilirsiniz.

nmap 192.168.0.* --exclude 192.168.0.2

kullanarak belirli ana bilgisayarları aramanızın dışında bırakabilirsiniz. -exclude bayrak.

nmap 192.168.0.* --excludefile /file.txt

Ayrıca, bir ana bilgisayar listesini aramanızdan hariç tutabilirsiniz. -exclude bayrak ve belirli bir dosyaya bağlantı. Bu, birden çok ana bilgisayarı aramanızdan çıkarmanın en kolay yoludur.

4. İşletim Sistemi Bilgilerini Bulmak için Tarayın

Nmap, genel bilgilere ek olarak işletim sistemi algılama, komut dosyası tarama, traceroute ve sürüm algılama da sağlayabilir. Nmap’in işletim sistemleri ve sürümler gibi şeyleri belirlemek için elinden gelenin en iyisini yapacağını, ancak her zaman tamamen doğru olmayabilir.

ekle -A Nmap komutunuzdaki bayrağı işaretleyin, böylece eşlenen ana bilgisayarların işletim sistemi bilgilerini keşfedebilirsiniz.

nmap -A 192.168.0.1

bu -A flag, diğer Nmap komutlarıyla birlikte kullanılabilir.

Kullanmak -O Nmap komutunuzdaki bayrak, eşlenen ana bilgisayarların daha fazla işletim sistemi bilgisini ortaya çıkaracaktır. bu -O bayrağı işletim sistemi algılamasını etkinleştirir.

nmap -O 192.168.0.1

Ek etiketler şunları içerir: -osscan-limit Ve -osscan-guess.

bu -osscan-limit komutu yalnızca kolay işletim sistemi hedeflerini tahmin edecektir. bu -osscan-guess komut, işletim sistemlerini tahmin etme konusunda daha agresif olacaktır. Yine, işletim sistemleri belirli niteliklere göre tespit edilir: bilgilerin doğru olduğu kesin değildir.

5. Güvenlik Duvarı Ayarlarını Algılamak için Tara

Güvenlik duvarı ayarlarının algılanması, sızma testi ve güvenlik açığı taramaları sırasında yararlı olabilir. Belirli ana bilgisayarlarda güvenlik duvarı ayarlarını algılamak için çeşitli işlevler kullanılabilir, ancak -sA Bayrak en yaygın olanıdır.

nmap -sA 192.168.0.1

Kullanmak -sA flag, ana bilgisayarda bir güvenlik duvarının etkin olup olmadığını size bildirir. Bu, bilgileri almak için bir ACK taraması kullanır.

6. Hizmet Sürümleri Hakkında Bilgi Bulun

Bazen açık bağlantı noktalarından hizmet ve sürüm bilgilerini algılamanız gerekebilir. Bu, sorun gidermek, güvenlik açıklarını taramak veya güncellenmesi gereken hizmetleri bulmak için kullanışlıdır.

nmap -sV 192.168.0.1

Bu, size verilen ana bilgisayardaki hizmetlerle ilgili gerekli bilgileri verecektir.

Kullanabilirsiniz --version-intensity gelen seviye 0 ile 9 Bu aramanın yoğunluk seviyesini belirlemek için. Ayrıca kullanabilirsin --version-trace tarama normalde beklediğiniz sonuçlarla çıkmazsa, taramanın daha ayrıntılı bilgilerini göstermek için.

7. Bağlantı Noktalarını Tara

Port tarama, Nmap’in sunduğu temel yardımcı programlardan biridir ve sonuç olarak, bu komutun özelleştirilebilmesinin birkaç yolu vardır.

İle -p bayrak ve ardından bir bağlantı noktası, bir ana bilgisayardaki belirli bir bağlantı noktasıyla ilgili bilgileri tarayabilirsiniz.

nmap -p 443 192.168.0.1

Bağlantı noktasının önüne bir bağlantı noktası türü ekleyerek, belirli bir bağlantı türüyle ilgili bilgileri tarayabilirsiniz.

nmap -p T:8888,443 192.168.0.1

ile birden çok bağlantı noktasını tarayabilirsiniz. -p virgülle ayırarak işaretleyin.

nmap -p 80,443 192.168.0.1

Ayrıca, birden çok bağlantı noktasını tarayabilirsiniz. -p bir aralığı kısa çizgi ile işaretleyerek işaretleyin.

nmap -p 80-443 192.168.0.1

Bağlantı noktalarını rastgele taramak yerine sırayla taramak için bayrağı ekleyin -r komuta. komutunu da kullanabilirsiniz. --top-ports ardından bu miktara kadar en yaygın bağlantı noktalarını bulmak için bir sayı gelir.

8. Gizli Modda Taramayı Tamamlayın

Gizli bir taramayı tamamlamak gerekirse, aşağıdaki Nmap komutunu kullanın:

nmap -sS 192.168.0.1

Kullanmak -sS flag, TCP SYN ile gizli bir tarama başlatır. bu -sS flag, diğer Nmap komut türleri ile birlikte kullanılabilir. Ancak, bu tarama türü daha yavaştır ve diğer seçenekler kadar agresif olmayabilir.

9. Ana Bilgisayar Adlarını Tanımlayın

Nmap aracılığıyla konak bulmayı gerçekleştirmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan en yaygın olanı -sL. Örneğin:

nmap -sL 192.168.0.1

bu -sL flag, verilen ana bilgisayar için ana bilgisayar adlarını bularak her biri için bir DNS sorgusu tamamlar. Ek olarak, -n seçeneği, DNS çözümlemesini atlamak için kullanılabilirken, -R flag, DNS’yi her zaman çözmek için kullanılabilir. bu -Pn flag, ana bilgisayarlara çevrimiçiymiş gibi davranmak yerine, ana bilgisayar keşfini tamamen atlayacaktır.

10. Dosyadan Tarama

Taramanız gereken uzun bir adres listeniz varsa, bir dosyayı doğrudan komut satırından içe aktarabilirsiniz.

nmap -iL /file.txt

Bu, verilen IP adresleri için bir tarama üretecektir. Bu IP adreslerini taramanın yanı sıra başka komutlar ve bayraklar da ekleyebilirsiniz. Sıklıkla başvurmanız gereken bir dizi ana bilgisayar varsa bu kullanışlıdır.

11. Verbose ile Daha Fazla Bilgi Alın

Ayrıntılı bir çıktı genellikle size bir komutla ilgili çok daha fazla bilgi verir. Bazen bu çıktı gereksizdir. Ancak, özellikle zor bir durumda hata ayıklıyorsanız veya daha fazla bilgi istiyorsanız, verilen komutu ayrıntılı moda ayarlayabilirsiniz.

nmap -v 192.168.0.1

bu -v bayrağı tamamlanmış bir tarama hakkında ek bilgi sağlayacaktır. Daha fazla bilgi vermek için çoğu komuta eklenebilir. olmadan -v flag, Nmap genellikle yalnızca mevcut olan kritik bilgileri döndürür.

12. IPv6 Adreslerini Tara

IPv6 daha yaygın hale geliyor ve Nmap onu etki alanlarını ve eski IP adreslerini desteklediği gibi destekliyor. IPv6, mevcut Nmap komutlarından herhangi biri ile çalışır. Ancak, Nmap’e bir IPv6 adresine başvurulduğunu söylemek için bir bayrak gereklidir.

nmap -6 ::ffff:c0a8:1

Kullan -6 IPv6 ile daha karmaşık Nmap işlevlerini gerçekleştirmek için diğer bayraklarla birlikte seçenek.

13. Hangi Sunucuların Aktif Olduğunu Görmek İçin Tarayın

Nmap için en basit yeteneklerden biri, aktif makinelere ping atma yeteneğidir. bu -sP komut, makinelerin yerini tespit eder, makinelerin yanıt verdiğinden emin olur veya ağ genelinde beklenmeyen makineleri tanımlar.

nmap -sP 192.168.0.0/24

bu -sP komutu, hangi makinelerin aktif ve kullanılabilir olduğunun bir listesini üretecektir.

14. Ana Bilgisayar Arayüzlerini, Yolları ve Paketleri Bulun

Ana bilgisayar arabirimlerini, yazdırma arabirimlerini ve hata ayıklama yollarını bulmak gerekli hale gelebilir.

Bunu yapmak için --iflist emretmek:

nmap --iflist

bu --iflist komutu, ilgili arayüzlerin ve yolların bir listesini üretecektir.

nmap --packet-trace

Benzer şekilde, --packet-trace gönderilen ve alınan paketleri göstererek hata ayıklama için benzer bir değer sağlar.

15. Agresif Taramalar ve Zamanlamalar

Bazen daha agresif taramanız gerekebilir veya hızlı bir tarama yapmak isteyebilirsiniz. Bunu zamanlama mekanizmalarını kullanarak kontrol edebilirsiniz. Nmap’te zamanlama, taramanın hem hızını hem de derinliğini kontrol eder.

nmap -T5 192.168.0.1

Agresif bir tarama daha hızlı olacaktır, ancak aynı zamanda daha yıkıcı ve hatalı olabilir. gibi başka seçenekler de vardır. T1, T2, T3Ve T4 taramalar. Çoğu tarama için, T3 Ve T4 zamanlamalar yeterlidir.

16. Biraz Yardım Alın

Nmap veya verilen komutlardan herhangi biri hakkında herhangi bir sorunuz varsa, içeriğe dayalı bilgi almak için bir etiket kullanabilirsiniz.

nmap -h

bu -h etiketi, mevcut bayraklarla ilgili bilgi vermek de dahil olmak üzere Nmap komutları için yardım ekranını gösterecektir.

17. Tarama Sırasında Tuzaklar Yaratın

Nmap, güvenlik duvarlarını kandırmayı amaçlayan tuzaklar oluşturmak için de kullanılabilir. Tuzaklar hain amaçlar için kullanılabilse de, genellikle hata ayıklamak için kullanılır.

nmap -D 192.168.0.1,192.168.0.2,...

kullanırken -D komutu, yem adresleri listesiyle komutu takip edebilirsiniz. Bu aldatıcı adresler ayrıca, gerçekte yapılmakta olan taramayı gizlemek için ağı tarıyormuş gibi görünecektir.

Benzer şekilde, gibi komutları kullanmak mümkündür. --spoof-mac komutun yanı sıra bir Nmap MAC adresini taklit etmek için -S bir kaynak adresini taklit etmek için.

Çözüm

Doğru Nmap komutları ile portlar, rotalar ve güvenlik duvarları hakkında hızlı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Nmap, bir sistem yöneticisinin keşfetmesi için çeşitli ayarlara ve işaretlere sahiptir. Gizlenmiş bir modda çalışabilmenin yanı sıra, tuzaklar başlatabilir ve olası güvenlik açıklarını agresif ve hızlı bir şekilde tarayabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.