Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

min(), max() ve kelepçe(): bugün kullanılacak üç mantıksal CSS işlevi

min(), max() ve kelepçe(): bugün kullanılacak üç mantıksal CSS işlevi

Duyarlı tasarımın gelişmesi ve giderek daha incelikli hale gelmesiyle, CSS’nin kendisi sürekli olarak gelişmekte ve yazarlara daha fazla kontrol sağlamaktadır. bu min(), max()Ve clamp() Artık tüm modern tarayıcılarda desteklenen işlevler, web sitelerini ve uygulamalarını daha dinamik ve duyarlı hale getiren en son araçlar arasındadır.

Esnek ve akıcı tipografi, kontrollü öğelerin yeniden boyutlandırılması ve uygun aralığın korunması söz konusu olduğunda, min(), max()Ve clamp() yardım edebilir.

Arka plan #

matematik fonksiyonları, calc(), min(), max()Ve clamp() toplama (+), çıkarma (-), çarpma ile matematiksel ifadelere izin verir

ve bölme (/) bileşen değerleri olarak kullanılacak

CSS Değerleri Ve Birimleri Seviye 4 tarayıcı desteği

min() #

#

 • tarayıcı desteği Chrome 79, Desteklenir
 • 79 Firefox 75, Desteklenir
 • 75 Kenar 79, Desteklenen
 • 79 Safari 11.1, Desteklenir

11.1

max() Kaynak

#

 • tarayıcı desteği Chrome 79, Desteklenir
 • 79 Firefox 75, Desteklenir
 • 75 Kenar 79, Desteklenen
 • 79 Safari 11.1, Desteklenir

11.1

clamp() Kaynak

# Kullanım

# min() işlevinin, bir seçenekler listesine ve onun ebeveynine dayalı olarak bir değeri nasıl seçtiği gösteriliyor.

Codepen’de Demo’ya bakın. min()Kullanabilirsiniz max(), clamp() Ve min() mantıklı olacağı herhangi bir CSS ifadesinin sağ tarafında. İçin max()Ve min(1rem, 50%, 10vw), bir bağımsız değişken listesi sağlarsınız ve tarayıcı hangisinin sırasıyla en küçük veya en büyük olduğunu belirler. Örneğin, şu durumda:

tarayıcı bu göreli birimlerden hangisinin en küçük olduğunu hesaplar ve bu değeri gerçek değer olarak kullanır. max() işlevinin, bir seçenekler listesine ve onun ebeveynine dayalı olarak bir değeri nasıl seçtiği gösteriliyor.

Codepen’de Demo’ya bakın. max() bu

işlevi, virgülle ayrılmış ifadeler listesinden en büyük değeri seçer. Clamp() işlevinin, bir seçenekler listesine ve onun ebeveynine dayalı olarak bir değeri nasıl seçtiği gösteriliyor.

Codepen’de Demo’ya bakın. clamp() Kullanmak

üç değer girin: minimum değer, ideal değer (hesaplanacak) ve maksimum değer. &LTlength>Bu işlevlerden herhangi biri herhangi bir yerde kullanılabilir. &LTfrequency>, &LTangle>, &LTtime>, &LTpercentage>, &LTnumber>, &LTinteger> veya font-size: max(0.5vw, 50%, 2rem)izin verilir. Bunları kendi başlarına kullanabilirsiniz (örn. calc() ), ile birlikte font-size: max(calc(0.5vw - 1em), 2rem)(yani font-size: max(min(0.5vw, 1em), 2rem)) veya bestelenmiş (yani

.

 • min(&LTvalue-list>)Özetlemek için:
 • max(&LTvalue-list>): virgülle ayrılmış ifadeler listesinden en küçük (en negatif) değeri seçer
 • clamp(&LTmin>, &LTideal>, &LTmax>): virgülle ayrılmış ifadeler listesinden en büyük (en pozitif) değeri seçer

: ayarlanan ideal değere dayalı olarak bir değeri üst ve alt sınır arasında sıkıştırır

Bazı örneklere bir göz atalım. mükemmel genişlik

# Buna göre Tipografik Tarzın Unsurları

Robert Bringhurst tarafından, “45 ila 75 karakter arasındaki herhangi bir şey, metin boyutunda tırnaklı bir metin yüzünde ayarlanmış tek sütunlu bir sayfa için tatmin edici bir satır uzunluğu olarak kabul edilir.” clamp() Metin bloklarınızın 45 karakterden dar veya 75 karakterden geniş olmadığından emin olmak için şunu kullanın: ch ve (0 genişlikkarakter ilerlemesi

p {
width: clamp(45ch, 50%, 75ch);
}

) birim: 45chBu, tarayıcının paragrafın genişliğini belirlemesini sağlar. %50’den küçük olmadığı sürece genişliği %50 olarak ayarlayacaktır. 45ch hangi noktada 75chseçilecek ve %50 daha genişse tam tersi

. Bu demoda, kartın kendisi sabitleniyor: Minimum ve maksimum genişliği sınırlamak için kelepçe() işlevini kullanma.

Codepen’de Demo’ya bakın. min() Bunu sadece max() veya 50% işlev. Elemanın her zaman olmasını istiyorsanız 75ch genişliği ve geçmemesi width: min(75ch, 50%);genişliğinde (yani daha büyük ekranlarda), şunu yazın: min() . Bu, esasen kullanarak bir “maks” boyut ayarlar.

işlev.

Maksimum genişliği ayarlamak için min() işlevini kullanma. max() Aynı şekilde, okunabilir metin için minimum boyutu da sağlayabilirsiniz. width: max(45ch, 50%);işlev. Bu şöyle görünür: 45ch . Burada tarayıcı hangisi daha büyükse onu seçer, 50%veya öğenin olması gerektiği anlamına gelir 45ch en az

veya daha büyük.

Minimum genişliği ayarlamak için max() işlevini kullanma. Dolgu yönetimi

# min() Yukarıdakiyle aynı konsepti kullanarak, burada max() işlevi bir “maks” değer ayarlayabilir ve max() bir “min” değeri ayarlar, kullanabilirsiniz Minimum dolgu boyutunu ayarlamak için. Bu örnek geliyorCSS Püf Noktaları calc() Caluã de Lacerda Pataca okuyucusunun şu fikri paylaştığı yer: Fikir, bir öğenin daha büyük ekran boyutlarında ek dolguya sahip olmasını sağlamak, ancak daha küçük ekran boyutlarında, özellikle satır içi dolguda minimum dolguyu korumaktır. Bunu başarmak için, kullanın calc((100vw - var(--contentWidth)) / 2)ve minimum dolguyu her iki taraftan da çıkarın: , veya max(2rem, 50vw - var(--contentWidth) / 2)maks. kullan:

footer {
padding: var(--blockPadding) max(2rem, 50vw - var(--contentWidth) / 2);
}

. Hep birlikte şöyle görünüyor: max() işlevini kullanarak bir bileşen için minimum dolgu ayarlama.

Codepen’de Demo’ya bakın. Akışkan tipografi

# etkinleştirmek içinakışkan tipografi , Mike Riethmeuller clamp() kullanan bir tekniği popüler hale getirdi.

minimum yazı tipi boyutunu, maksimum yazı tipi boyutunu ayarlama ve min ile maks. ölçeklemeye izin verme işlevi. Clamp() ile akıcı tipografi oluşturma.

Codepen’de Demo’ya bakın. clamp()İle 1.5rem , bunu daha açık yazabilirsiniz. Karmaşık bir dize gerektirmek yerine, tarayıcı işi sizin yerinize yapabilir. Kabul edilebilir minimum yazı tipi boyutunu ayarlayın (örneğin, 3rembir başlık için, maksimum boyut (örn. 5vw) ve ideal boyutu

.

p {
font-size: clamp(1.5rem, 5vw, 3rem);
}

Uyarı Çözüm

# min()CSS matematik fonksiyonları, max(), clamp() Ve

çok güçlüdürler, iyi desteklenirler ve duyarlı kullanıcı arayüzleri oluşturmanıza yardımcı olmak için tam da aradığınız şey olabilirler. Daha fazla kaynak için göz atın: Kapak resmi: @yer_a_wizard

Unsplash’ta.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.