Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Microsoft, GitHub Copilot aracılığıyla açık kaynak korsanlığı için dava açtı

GitHub

Programcı ve avukat Matthew Buterick, GitHub’ın Yardımcı Pilotunun açık kaynak lisanslarının şartlarını ve programcıların haklarını ihlal ettiğini iddia ederek Microsoft, GitHub ve OpenAI’ye dava açtı.

Haziran 2022’de piyasaya sürülen GitHub Copilot, aşağıdakileri kullanan yapay zeka tabanlı bir programlama yardımcısıdır. OpenAI Kodeksi Visual Studio’da gerçek zamanlı kaynak kodu ve işlev önerileri oluşturmak için.

Araç, halka açık depolardan milyarlarca satır kod kullanılarak makine öğrenimi ile eğitildi ve doğal dili düzinelerce programlama dilinde kod parçacıklarına dönüştürebilir.

Yazarları kırpmak

Copilot, kod yazma sürecini hızlandırabilir ve yazılım geliştirmeyi kolaylaştırabilirken, halka açık açık kaynak kodunun kullanılması, uzmanların lisans niteliklerini ve sınırlamalarını ihlal ettiği konusunda endişelenmesine neden oldu.

GPL, Apache ve MIT lisansları gibi açık kaynak lisansları, yazarın adının belirtilmesini ve belirli telif haklarının tanımlanmasını gerektirir.

Ancak Copilot bu bileşeni kaldırıyor ve snippet’ler 150 karakterden uzun olduğunda ve doğrudan eğitim setinden alındığında bile, atıf yapılmaz.

Bazı programcılar bunu söyleyecek kadar ileri gittiler. açık kaynak aklamave yasal etkiler Bu yaklaşımın bir kısmı, AI aracının piyasaya sürülmesinden sonra gösterildi.

Cıvıldamak

“Görünüşe göre Microsoft, temeldeki açık kaynak lisanslarının koşullarını ve diğer yasal gereksinimleri göz ardı ederek başkalarının çalışmalarından kazanç sağlıyor.” yorumlar Joseph Saveridavada Butterick’i temsil eden hukuk firması.

İşleri daha da kötüleştirmek için, insanlar vakalar bildirdiler. Yardımcı pilot, halka açık depolarda yayınlanan sırları sızdırıyor yanlışlıkla ve böylece API anahtarları gibi eğitim setine dahil edilmiştir.

Lisans ihlalleri dışında, Butterick de iddia ediyor geliştirme özelliğinin aşağıdakileri ihlal ettiğini:

  • GitHub’ın hizmet şartları ve gizlilik politikaları,
  • Telif hakkı yönetimi bilgilerinin kaldırılmasını yasaklayan DMCA 1202,
  • Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası,
  • ve ilgili yasal iddialara yol açan diğer yasalar.

Şikayet, 9.000.000 $’lık yasal tazminatın onaylanması talep edilerek Kaliforniya Kuzey Bölgesi ABD Bölge Mahkemesine sunuldu.

“Copilot her yasa dışı Çıktı sağladığında, Bölüm 1202’yi üç kez ihlal eder (Lisanslı Materyalleri (1) atıf, (2) telif hakkı bildirimi ve (3) Lisans Koşulları olmadan dağıtarak),” şikayet.

“Yani, her kullanıcı Copilot’u kullandığı süre boyunca (en erken benimseyenler için on beş aya kadar) Bölüm 1202’yi ihlal eden yalnızca bir Çıktı alırsa, GitHub ve OpenAI DMCA’yı 3.600.000 kez ihlal etmiştir. İhlal başına minimum 2500 ABD doları yasal zararla, bu da 9.000.000.000.000 dolar anlamına geliyor.”

Açık kaynağa zarar vermek

Butterick, Ekim ayının başlarında bir blog yazısında Copilot’un açık kaynak topluluklarına getirebileceği zararı tartışan başka bir konuya da değindi.

Programcı, insanlara kod parçacıkları sunarak ve kullandıkları kodu kimin oluşturduğunu asla söylemeyerek açık kaynak katkıları ve işbirliği için teşvikin esasen ortadan kaldırıldığını savundu.

“Microsoft, programcıların geleneksel açık kaynak topluluklarını keşfetmesini engelleyecek duvarlarla çevrili yeni bir bahçe yaratıyor.” tereyağı yazıyor.

“Zamanla bu süreç bu toplulukları aç bırakacak. Kullanıcıların dikkati ve katılımı değişecek […] açık kaynak projelerinden, kaynak depolarından, sorun izleyicilerinden, posta listelerinden, tartışma panolarından uzakta.”

Butterick, yeterli zaman verildiğinde Copilot’un açık kaynak topluluklarının azalmasına neden olacağından ve buna bağlı olarak eğitim verilerindeki kodun kalitesinin düşeceğinden korkuyor.

BleepingComputer, yukarıdakilerle ilgili bir yorum için hem Microsoft hem de GitHub ile iletişime geçti ve GitHub’dan aşağıdaki açıklamayı aldık.

“Başından beri Copilot ile sorumlu bir şekilde yenilik yapmaya kararlıyız ve bunu yapmaya devam edeceğiz. evrim geçirmek dünyanın her yerindeki geliştiricilere en iyi hizmeti verecek ürün.” – GitHub.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.