Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Metaverse açıkladı

Metaverse açıkladı

Trilyon Dolarlık Piyasa Fırsatı: Metaverse

Gri Tonlamalı Yatırımlar Metaverse’in potansiyel bir $1tn pazar fırsatı olduğunu söylüyor, ancak birçoğumuz için hala birçok soru var. Web3 nedir? Metaverse nedir ki? Ne kadar eder? Benim için ne anlama geliyor?

İşte gerçekten yararlı bir araştırma makalesi Gri Tonlamalı Yatırımlar Metaverse yatırım tezi, küresel fırsat ve meta ekonomisinin nasıl görünebileceği üzerine. Metaverse’in önümüzdeki 10 yıl içinde baskın pazar temalarından biri olması muhtemeldir, bu yüzden kesinlikle okumaya değer.

Metaverse

Facebook Meta için kendi başına kaldıktan sonra (belki de şu anda her şeyden çok optik için!), Metaverse konuşmasını ana akışa getirdi.

Bildiğimiz gibi, Facebook’un çılgınca bir aylık aktif kullanıcısı var. Hatta 2021’in 3. çeyreği itibarıyla bu rakam 2.91 milyara ulaştı ve onu açık ara dünyanın en büyük sosyal ağı haline getirdi.

Kripto bulut ekonomileri, bir sonraki gelişen piyasa yatırım sınırıdır ve Metaverse, bu Web 3.0 internet evriminin ön saflarında yer almaktadır.

Metaverse nedir?

Metaverse, dijital ve fiziksel dünyaları kapsayan kalıcı, kullanıcıya ait bir internet ekonomisi oluşturmak için herhangi bir yerde bulunan insanların gerçek zamanlı olarak sosyalleşebilecekleri, birbirine bağlı, deneyimsel, 3B sanal dünyalar kümesidir.

Grayscale Investments LLC, bunu web topluluklarının evriminin 3 farklı modeline ayırıyor.

  • Web 1.0 – Netscape bizi çevrimiçi olarak bağladı
  • Web 2.0 – Facebook bizi çevrimiçi topluluklara bağladı
  • Web 3.0 – Decentraland bizi topluluğa ait sanal dünyaya bağladı

Bu kavramsal fikri bir katman daha derine götürmek için Gri Tonlamalı Web 1.0’dan 3.0’a evrimi yansıtan 5 temel özellik tanımlayın.

Demografi ve davranış önemlidir

Goldman Sachs yatırım bankasının araştırması, günümüzün modern dünyasında ortalama bir ABD insanının yaklaşık olarak harcadığını gösteriyor. Günde 8 saat televizyon izliyor, oyun oynuyor veya sosyal medyada.

En çok ilgi çeken istatistik, demografinin dökümüdür. Facebook, Z Kuşağı kullanıcılarını meşgul etmek için mücadele ettiği ve son zamanlarda patlayıcı bir büyüme gören Snapchat ve TikTok gibi rakiplerin artan rekabetini gördüğü için bunun fazlasıyla farkında.

Yeni bir paradigma

Merkezi olmayan finansa geçişin büyük bir kısmı, aynı zamanda, küresel kullanıcılar tarafından demokratik olarak sahip olunan ve kontrol edilen Web 3.0’a karşı, Web 2.0’ın merkezi olarak sahiplenildiği ve büyük teknoloji tarafından kontrol edildiği zamanların bir yansımasıdır.

Geleceğe yönelik umut verici beklenti, bu yeni paradigma, kullanıcıların dijital varlıklarını Fungible Tokens (NFT’ler) olarak sahiplenmelerine, oyunda başkalarıyla takas etmelerine ve tamamen yeni bir serbest piyasa interneti yaratarak diğer dijital deneyimlere taşımalarına izin vermesidir. -Fiziksel dünyada para kazanılabilen yerel ekonomi.

Kripto bulut ekonomisi

Gri tonlama, ekosistemi kısa ve öz bir şekilde parçalamak için harika bir iş çıkardı.

Ödeme Ağları: Web 3.0 metaverse ekonomileri, MANA gibi kendi dijital para birimlerini veya Ethereum (ETH) veya Solana (SOL) gibi üzerine inşa edildikleri birinci katman temel kripto bulutu ekonomi platformunun para birimini kullanabilir.

Merkezi Olmayan Finans: Merkezi olmayan borsalar, kullanıcıların oyun öğelerinde ticaret yapmasına izin verirken, ödünç verme platformları, kullanıcıların sanal topraklarında kredi almasına izin verir.

NFT Egemen Malları: Oyuncular, diğer yaratıcılardan NFT’ler satın alabilir ve bunları sergilemek veya satılmak üzere diğer sanal dünyalara getirebilir.

Merkezi Olmayan Yönetim: Yasal çerçeveler, dijital ekonomilerin kontrolünü merkezi şirketlerden geri alır ve küresel bir Web 3.0 meta veri tabanı kullanıcılarının ortaklaşa sahip oldukları sanal alanların kurallarına karar vermelerine izin verir.

Merkezi Olmayan Bulut: Filecoin gibi dosya depolama çözümleri, Web 3.0 metaverse dünyalarına veri depolamak için merkezi olmayan bir altyapı çözümü verirken, Livepeer gibi hizmetler sanal dünyalara merkezi olmayan video kod dönüştürme altyapısı sağlar.

Self-Sovereign Identity: İnternette yerel sosyal itibar parası (“yaratıcı paralar”) diğer platformlardan alınan veriler Metaverse’e aktarılabilir ve kimlik veya kredi puanlaması için kullanılabilir.

İnternetin geleceği Metaverse nedir, nasıl alınır?

Geleceğin interneti olarak nitelendirilen metaverse kavramını son zamanlarda sıkça duyar olduk. Peki metaverse nedir, nasıl alınır? İşte tüm detaylar: 

Son zamanlarda “metaverse” kavramını duymayanınınız yoktur. Facebook’un da dahil olduğu birçok teknoloji devinin yatırım yapmaya başladığı bu kavram son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Peki Metaverse nedir?

Metaverse kavramını anlamak için öncelikli olarak kelimenin kendisine bakmalıyız. “meta” Yunancada “sonra, öte” anlamına gelen bir kelime. Meta kelimesi ve İngilizcedeki “universe” kelimelerinin birleştirilmesi ile türetilen Metaverse de “evrenötesi” anlamına geliyor.

Peki “evrenötesi” yani “Metaverse” terimi ile ne kastediliyor? Kısaca açıklamak gerekirse Metaverse, tüm dijital dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulan kolektif bir sanal paylaşım alanına, yani içinde tüm dijital dünyaların bulunduğu kurgusal evrene verilen isimdir. Birçok insana göre, gelecekte oluşturulacak olan bu Metaverse’e sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik yoluyla ulaşmak mümkün olacak. 

Metaverse kavramından ilk olarak Neal Stephenson isimli yazarın Snow Crash romanında bahsedildi. Romanda gerçek insanların avatarlarının bulunduğu üç boyutlu sanal bir dünyaya Metaverse ismi veriliyordu. Bunun dışında bilim kurgu dünyasında birçok kez, bazıları Snow Crash’ten önce,  metaverse benzeri sanal dünyalardan bahsedilmişti.

Bunun en yakın zamandaki örneği, 2018 yılında beyaz perdeye de uyarlanan Ready Player One isimli kitaptır. Bu kitapta, insanlar sanal gerçeklik yoluyla dijital bir dünyada gerçek dünyada yaptıkları gibi zaman geçirebiliyorlar, etkileşim kurabiliyorlardı. Metaverse’e benzer olarak gösterilebilecek bir diğer örnek de Second Life isimli oyun olabilir. İnternet tabanlı sanal bir dünyada geçen bu oyunda kendi avatarınızı oluşturabiliyor, insanlarla etkileşim kurabiliyor ve gerçek hayatta yaptığınız şeyleri sanal olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. İşte Metaverse’ün de bunlara benzer bir dijital evren olması planlanıyor. 

Tüm dijital ortamların birleştiği sanal bir evren: Metaverse

WEB 3.0 ile birlikte, insanlar zaten dijital platformlar yoluyla çevrimiçi olarak birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar. Ancak Metaverse fikri, insan etkileşimlerinin boyutunu bundan çok daha farklı bir yere taşımayı planlıyor. İnsanlar, Metaverse sayesinde kendilerini, sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik yoluyla dijital bir evren içinde bulabilecek ve bu evrenin içinde kaybolabilecekler. 

Sanal gerçeklik teknolojisi şu an için çoğunlukla oyunlarda kullanılıyor. Ancak Metaverse, sanal gerçekliğin ve artırılmış gerçekliğin kullanımını önemli derecede genişletecek. Yani bu dijital evrende, muhtemelen üç boyutlu bir avatar yaratılarak; çalışmak, gezmek, oyun oynamak, konsere gitmek, alışveriş yapmak gibi birçok günlük aktiviteyi yerine getirmenin mümkün olması bekleniyor. Ancak bunların şu an için sadece bir hayal olduğunu belirtmekte fayda var. 

Kripto para birimlerinin de metaverse’te önemli bir yeri olduğunu söylemeden geçmemek gerek. Zaten son aylarda artan NFT satışlarından haberiniz varsa metaverse’ün bunlarla olan bağlantısını tahmin edebilirsiniz. NFT olarak satılan birçok eser dijital dünyalarda korunuyor. Bu eserlerin de metaverse’te, sergilenmesi ve satılabilmesi planlanıyor. Metaverse, blockhain teknolojisi sayesinde sahip olunan herhangi bir sanal varlığı dijital evrende kullanabilme imkânını sağlayabilecek. Kısaca özetleyecek olursak kripto para birimleri, sanal bir ekonominin başarılı bir şekilde oluşmasına ve işlemesine olanak sağlayabilir.

Metaverse nasıl alınır? Popüler metaverse projeleri

Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve metaverse olarak da bilinen karma evrene büyük yatırım yapacağını duyurması üzerine metaverse coinlerine olan rağbet de bir hayli arttı. Hal böyle olunca birçok kişi de “Metaverse coin nasıl alınır?” sorusunu sormaya başladı.

Metaverse coinleri, tıpkı Bitcoin ve diğer altcoinlerde olduğu gibi kripto para borsaları üzerinden satın alınabiliyor. Binance başta olmak üzere birçok global borsadan metaverse coin alabilirsiniz. Bazı popüler metaverse projeleri ise şöyle:

  • Axie Infinity (AXS)
  • Decentraland (MANA)
  • Starlink (Starl)
  • The Sandbox (SAND)
  • Aavegotchi (GHST)
  • Ufo Gaming (UFO)

Neden bu kadar popüler oldu? 

Sanal dünyalar ile ilgili her sene bazı yeni trendler ortaya çıksa da kısa bir süre sonra bunlar unutuluyor. Ancak Metaverse kavramı ile ilgili bunu söylemek doğru olmaz. 

Bunun ana sebeplerinden biri, birçok dev teknoloji şirketinin bu konuda duyduğu heyecan. Bu şirketler, eğer her şey beklendiği gibi giderse ve insanlar zamanlarını bu ‘alternatif evrende’ geçirmeye başlarsa diye geride kalmak istemiyor ve yeni yatırımlar yapıyor. 

Facebook da buna yatırım yapan şirketlerin başında yer alıyor ve Metaverse için şunları söylüyor: “Metaverse, sizinle aynı fiziksel alanda olmayan insanlarla bir şeyler oluşturabileceğiniz, etkileşim kurabileceğiniz, keşfedebileceğiniz bir dizi sanal alan.” 

Şirket, bu konudaki yatırımlarına 2014 yılında sanal gerçeklik teknolojisi üreticisi Oculus’u 2 milyar dolara satın alarak başlamıştı. Geçtiğimiz aylarda da “Horizontal Workrooms” isimli sanal ofislerini tanıtmıştı ve iş dünyasının Metaverse’e taşınabilmesi konusunda önemli bir adım atmıştı. Ayrıca Facebook, geçtiğimiz günlerde Metaverse inşası için 10.000 Avrupalı çalışan alacağını ve şirketin isminin Metaverse’e uygun bir şekilde değiştireceğini duyurmuştu: “Metaverse’ün yeni sosyal, ekonomik, yaratıcı fırsatların önünü açma potansiyeli bulunuyor. Avrupalılar da bunu başlatan insanlar olacak.”

Dev şirketin kurucusu Mark Zuckerberg de geçtiğimiz temmuz ayında Facebook’un bir Metaverse şirketi olmasını istediğini belirtmişti. Zuckerberg ayrıca, “Metaverse, insanlarla etkileşim kurabileceğiniz sanal bir ortam. Bunun mobil internetin geleceği olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini sözlerine eklemişti.

Facebook dışında başka şirketler de Metaverse konusuna oldukça ilgili. Fortnite’ın geliştiricisi olan Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney de uzun zamandır bu konu hakkındaki hevesini dile getiriyordu: “İnsanlar Metaverse yoluyla beraber oyun oynayabilecek, Netflix’ten film, dizi izleyebilecekler. Gerçek dünyaya çok benzer olacak.” 

Fortnite, Roblox gibi oyunlar tam olarak Metaverse sayılmasa da bu kavrama uygun ögeleri barındırıyor. Fortnite son yıllarda ürün yelpazesini genişletmiş, oyun içinde marka etkinliklerine yer vermeye başlamıştı. Hatta ünlü rapçi Travis Scott’ın sanal bir konseri de Fortnite üzerinden gerçekleştirilmişti. Roblox da binlerce oyunun geniş bir ekosisteme bağlı olduğu bir platform. Burada oyunlar yaratılabiliyor veya farklı kullanıcılar tarafından oluşturulan oyunlar oynanabiliyor. Bu da metaverse’ün amacına benzer nitelikler barındırıyor. 

Metaverse’ün son zamanlarda bu kadar popüler hâle gelmesinin bir sebebi daha var: COVID-19 pandemisi. Son bir buçuk yıldır hayatlarımızı etkisi altına alan pandemi sebebiyle hepimiz evimizde kalmak zorunda kalmıştık ve her şeyi dijital olarak halletmeye başlamıştık. Dijital etkileşimin artması sebebiyle metaverse kavramına duyulan ilgide büyük bir artış görülmeye başladı.

“İnternetin geleceği” 

Metaverse’ün yalnızca oyunlar için olan bir evren olmayacağını, birçok işlevi yerine getirebileceğiniz bir sanal evren olduğunu söylemiştik. Teknoloji endüstrisinin önde gelen figürleri de oyunlar dışında heyecan duydukları birçok şeyin olduğunu söylüyorlar. Bu isimler metaverse’ün, gerçek zamanlı 3D grafiklere, kişiselleştirilmiş avatarlara, basmakalıp oyunlardan ziyade daha hedef odaklı sosyal etkileşimlere, insanlara ait sanal ortamların oluşturulabilmesine ve insanlara para kazandıran bir ekonomik sisteme sahip olmasını istiyorlar.

Kısacası metaverse, hayal edebileceğiniz çoğu şeyin sanal bir evrende yer almasını sağlayabilecek. Tim Sweeney, Mark Zuckerberg gibi insanlar da bu büyük veri tabanının sadece bir parçasını inşa ettiklerini belirtiyorlar. Bunu günümüzdeki internet gibi düşünebilirsiniz. Uzmanlara göre akıllı telefonlar 1980’li yıllardaki cep telefonlarına kıyasla neyse, metaverse de şu anın sanal gerçeklik teknolojisi için o. Yani metaverse düşünülenden çok daha geniş bir kavram.

Sonuç olarak metaverse, şu an için kulağa bilim kurgu gibi gelse de internetin geleceği olarak tanımlanıyor. Birçok insan bu konuya şüpheyle yaklaşsa da gelecekte her şeyin yapılabileceği sanal bir evrenin var olmasının heyecan verici olduğunu söylemek yanlış olmaz. Belki de ilerde bütün zamanımızı burada geçireceğiz ya da kim bilir belki de bu teknoloji o kadar fazla gelişecek ki metaverse’e bilinç aktarımı gibi durumlar söz konusu olacak. Bunların olup olmayacağını zamanla göreceğiz.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.