Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Linux Çekirdeği 5.7 Yayınlandı: Dikkate Alınması Gereken 12 Yeni Özellik

Linux Çekirdeği 5.7 Yayınlandı: Dikkate Alınması Gereken 12 Yeni Özellik

bu Linux çekirdeği 5.7 nihayet Unix benzeri işletim sistemleri için çekirdeğin en son kararlı sürümü olarak burada. Yeni çekirdek, birçok önemli güncelleme ve yeni özellikle birlikte gelir.

Bu öğreticide, Linux çekirdeği 5.7’nin öne çıkan 12 yeni özelliğinin yanı sıra en son çekirdeğe nasıl yükseltileceğini bulacaksınız.

Linux çekirdeği 5.7'nin yeni özellikleri.

Linux Kernel 5.7’nin 12 Yeni Özelliği

1. Yeni ARM Özellikleri ve Cihaz Desteği

Yeni 5.7 Linux çekirdeği, 64 bit ARM mimarisinde iyileştirmeler getirdi. Buna, ARM Etkinlik İzleyicileri için uzantı desteği ve çekirdek içi işaretçi kimlik doğrulaması dahildir.

Dahası, RockChip RK3399 SoC ve AllWinner A64 çip ile övünen uyumluluğu ile PineTab, PineBook, PinePhone ve diğer ARM cihazlarını destekler. Ayrıca Qualcomm Snapdragon 865, NXP i.MX8M Plus ve Mediatek MT8516 SoC için ana hat desteği sağlar.

2. Linux I/O Arayüzü için IO_uring İyileştirmeleri

Linux çekirdeği 5.1’in piyasaya sürülmesinden bu yana IO_uring olmasına rağmen, en son 5.7 sürümü yeni özellikler ekler ve daha iyi ve daha hızlı I/O sağlamak için performansı optimize eder.

3. Yeni exFAT Dosya Sistemi Sürücüsü

En son Linux çekirdeği, Samsung’un yeni exFAT dosya sistemi sürücüsü ve exFAT dosya sisteminde okuma ve yazma için mükemmel exFAT desteği ile birlikte gelir.

Yeni sürücü, Linux için güvenilir exFAT desteği sağlamanın yanı sıra, Windows’tan disk şifreli verilere erişmenizi de sağlar.

4. Yeni “Küçük Güç Düğmesi” Sürücüsü

Çekirdek 5.7 artık sanal makinelere güç sağlamak için kullanılan bir ACPI (Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arayüzü) güç düğmesi sürücüsü ile birlikte geliyor.

Bu yeni özelliğin temel amacı, VM görüntü karmaşıklığını azaltmak ve başlatma süresini azaltmaktır. Bunu doğrudan sanal makinelerden gelen olayları işleyerek ve başlangıç ​​sürecine sinyaller göndererek yapar.

5. Intel Tiger Lake (Gen 12) Etkinleştirildi

Yeni Linux 5.7 çekirdeği artık Intel Tiger Lake (12. nesil) desteğini varsayılan olarak etkinleştirmiştir. Bu özellik önceki sürümlerde bulunmasına rağmen, çekirdek modülü bayrağının arkasına gizlenmişti.

6. Gelişmiş Donanım Desteği

En yeni çekirdek ile Linux, Logitech G11 klavye, Presonus Studio 1810c, MOTU MicroBook IIc, Goodix GT917S ve GT9147 dokunmatik ekranlar gibi belirli donanımlar için yerel (veya geliştirilmiş) destek sunar.

Ses alt sistemine gelince, yeni çekirdek bazı ALSA çekirdeği, ASoC, HD ses ve USB ses güncellemeleri içerir.

Not: Linux çekirdeği 5.7, ilk olarak Linux çekirdeği 5.0’da tanıtılan özellik iyileştirmelerini getiriyor.

7. F2FS ve XFS Güncellemeleri

F2FS (Flash Dostu Dosya Sistemi), en son Linux çekirdeği için güncellendi. Mevcut LZO ve LZ4 sıkıştırma seçeneklerine ek olarak Zstd sıkıştırma desteği sunar. Ek olarak, dosya sistemi artık yeni çekirdek ioctl, DebugFS, DIO okuma iyileştirmeleri ve diğer birçok hata düzeltmesi ile birlikte geliyor.

XFS dosya sisteminde ayrıca, yükseltilmiş meta veri doğrulaması, kod temizleme için iki bölüm ve diğer düzeltmeler gibi değişiklikler ve güncellemeler yapıldı.

Diğer Linux Çekirdeği 5.7 Özellikleri

8. Termal azaltmayı önlemek amacıyla CPU’larda daha iyi görev yerleşimi için termal basınç takibi.

9. Apple’ın USB Hızlı Şarjını destekleyen bir sürücü.

10. Geliştirilmiş Intel SpeedSelect Teknolojisi desteği.

11. CPU kullanımını azaltmayı ve TLB kayıplarını düşürmeyi amaçlayan DRM TTM büyük sayfa desteği.

12. Üstte VirtIO-FS bulunan uzak, üst dosya sistemini destekleyen OverlayFS için düzeltmeler.

Linux Çekirdeğinizi Yükseltin

Linux çekirdeğinin en son sürümü, yükseltmeler ve gelişmiş sistem güvenliği sunar. Bir üretim Linux sunucusu çalıştırmıyorsanız ve istediğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz bir Linux çekirdeği 5.7 özelliği gördüyseniz, sizi en son sürüme yükseltmekten alıkoyan hiçbir şey yoktur.

Bir üretim Linux sunucusu çalıştıran herkes bir yedekleme oluşturmalı ve kesinti süresini en aza indirmek için yükseltmeyi dikkatli bir şekilde planlamalıdır.

Çözüm

Artık yeni Linux çekirdeği 5.7’den ne bekleyeceğinizi ve ayrıca sisteminizi bu en son çekirdek sürümüne nasıl yükselteceğinizi biliyorsunuz.

İleri düzey bir kullanıcıysanız, kendi Linux Çekirdeğinizi sıfırdan derleyebileceğinizi biliyor olabilirsiniz. Bunun için lütfen Linux Çekirdeği Nasıl Oluşturulur öğreticimize bakın.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.