Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

LAMP Stack nedir?

LAMP Stack nedir?

Çözüm yığınları, uygulama geliştirme için eksiksiz bir ortam oluşturan ayrı bileşen kümeleridir. Bileşenler genellikle bağımsız olarak geliştirilir, ancak sık sık birlikte kullanımları ve uyumlulukları onları bir yığın haline getirir.

Farklı uygulamalar farklı yığınlar gerektirir. Örneğin, geliştiriciler bir web uygulaması oluşturmak için bir işletim sistemine, bir web sunucusuna, veritabanı yönetim yazılımına ve bir programlama diline ihtiyaç duyarlar.

Bu yazıda LAMP yığınının ne olduğunu, nasıl çalıştığını, avantaj ve dezavantajlarını öğreneceksiniz.

LAMP Stack nedir?

LAMP Stack nedir?

bu LAMBA yığını öncelikle web geliştirmede kullanılan popüler bir açık kaynaklı çözüm yığınıdır.

LAMP, tamamen işlevsel bir web geliştirme ortamı oluşturmak için gerekli dört bileşenden oluşur. Bileşen adlarının ilk harfleri LAMP kısaltmasını oluşturur:

 • linux bileşenlerin geri kalanını çalıştırmak için kullanılan bir işletim sistemidir.
 • Apaçi HTTP Sunucusu statik web sayfalarına hizmet vermek için kullanılan bir web sunucusu yazılımıdır.
 • MySQL web veritabanlarını oluşturmak ve yönetmek için kullanılan, aynı zamanda veri ambarı, uygulama günlüğü, e-ticaret vb. için kullanılan ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemidir.
 • PHP, Perl ve Python web uygulamaları oluşturmak için kullanılan programlama dilleridir.

Her bileşen, yığının temel bir katmanını temsil eder. Bileşenler birlikte, veritabanı güdümlü, dinamik web siteleri oluşturmak için kullanılır.

Aşağıdaki resim, katmanların nasıl birlikte istiflendiğini göstermektedir:

LAMP yığınının görsel temsili.

LAMP Stack Mimarisi

linux

Linux, işletim sistemi katmanı ve LAMP yığınının omurgasıdır. Linux’un esnek ve özelleştirilebilir doğası, açık kaynaklı olması gerçeğiyle birleştiğinde, onu LAMP bileşenlerinin geri kalanını çalıştırmak için popüler bir işletim sistemi çözümü haline getiriyor.

Not: Apache, MySQL ve PHP/Perl/Python çapraz platformdur, yani Windows, macOS vb. diğer işletim sistemlerini de desteklerler.

Windows üzerinde daha verimli çalışan SQL, ASP.NET ve ASP ile karşılaştırıldığında, PHP Ve MySQL Linux’ta en iyi sonuçları sağlamak için optimize edilmiştir. Bu uyumluluk, yığına iyi uymalarını sağlar.

Apaçi

Apache HTTP Sunucusu, LAMP yığınındaki Linux işletim sisteminin üstünde çalışan popüler bir web sunucusu yazılımıdır. Web sunucusunun rolü, istekleri işlemek ve internet üzerinden bilgi iletmektir. HTTP.

Onunla Çoklu İşleme Modülleri, Apache, süreç tabanlı ve iş parçacıklı bir sunucu olarak yapılandırılabilir. Sunucunun modüler mimarisi, modüler protokol işleme gibi özellikleri destekler.

Apache aynı zamanda filtreler, sunucu tarafından işlenen verilere uygulanan işlemler. Hem statik hem de dinamik içerik şifrelenebilir, virüslere karşı taranabilir ve filtreler kullanılarak sıkıştırılabilir.

Apache’ye giderek daha popüler hale gelen bir alternatif, popülaritesi 2008’den beri sürekli artan bir web sunucusu olan NGINX’tir. Hem Apache hem de NGINX yetenekli sunucular olsa da, kullanıcılar kullanım senaryosuna, içerik türüne ve mevcut barındırma seçeneklerine bağlı olarak birini tercih edeceklerdir.

Web sunucusu geliştiricilerinin pazar payını gösteren bir Netcraft tablosu.

NGINX, statik içerik için daha iyi bir seçim olarak kabul edilir ve dinamik içerik söz konusu olduğunda ikisi arasında küçük bir performans farkı vardır. Ayrıca, Apache yaygın olarak paylaşılan barındırma kullanıcıları tarafından kullanılırken, NGINX çoğunlukla sanal özel sunucular, özel barındırma veya küme kapsayıcıları için kullanılır.

Not: Yukarıda bahsedilen iki popüler sunucu çözümü arasında daha ayrıntılı bir karşılaştırma için Apache ve Nginx’i okuyun.

MySQL

MySQL, SQL ve ilişkisel tabloları destekleyen bir veritabanı yönetim sistemidir, bu da onu kurumsal düzeyde dinamik veritabanları oluşturmak ve sürdürmek için iyi bir seçim haline getirir.

MySQL platformlar arası uyumludur. Bu özellik, web uygulamaları genellikle birden fazla işletim sistemini hedeflediğinden, LAMP gibi web geliştirme yığınının bir parçası olmaya hak kazanır.

Özellikle MongoDB gibi ilişkisel olmayan çözümlerle karşılaştırıldığında MySQL’in ana dezavantajlarından biri, yalnızca dikey olarak ölçeklenmesidir. Büyük veritabanlarını yönetmede de verimsiz olduğu göz önüne alındığında, çok fazla trafik bekleyen projelerde MySQL kullanmak dikkatli bir planlama gerektirir.

MariaDB LAMP platformunun bir parçası olabilecek başka bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir. MySQL ile tamamen uyumlu olduğunu iddia ederek, kullanıcıların veritabanlarını herhangi bir komplikasyon veya kayıp olmadan aktarmalarına olanak tanır.

PHP

PHP (Hypertext Preprocessor), LAMP yığınının tüm öğelerini birleştiren ve web sitelerinin ve web uygulamalarının verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan bir programlama dilidir. Bir ziyaretçi web sayfasını açtığında, sunucu PHP komutlarını işler ve sonuçları ziyaretçinin tarayıcısına gönderir.

PHP, MySQL ile iyi etkileşime girdiği için orijinal yığının dördüncü katmanıdır. Dinamik olarak yazılmış bir dil olduğu ve HTML’ye gömülebildiği için web geliştirme için yaygın olarak kullanılır, bu da onunla çalışmayı hızlı ve kolay hale getirir.

bu P LAMP yığınındaki kısaltma, diğer iki programlama diline de atıfta bulunabilir – perl veya Piton. Üçü de, uygulamaların başarılı bir şekilde geliştirilebileceği ortamlar oluşturmak için basit ama kullanışlı dinamik araçlardır.

LAMP Stack ne için kullanılır?

LAMP yığını, web tabanlı uygulamalar oluşturmak ve sunmak için kullanılır. Esnekliği ve verimliliği, daha küçük geliştiricilerin ticari yazılım geliştirme çözümleriyle rekabet etmesine olanak tanır.

LAMP’ın dört bileşeni, web tabanlı içeriği barındırmak, sunmak ve yönetmek isteyen geliştiriciler için en uygun çözümler olarak seçildi. İçeriğe, yazılıma ve diğer web tabanlı araçlara erişim için bir yol sağlarlar.

LAMP Stack’in Avantajları ve Dezavantajları

Avantajlar

 1. LAMP açık kaynaklıdır. Yazılımın kaynak kodu paylaşılır ve insanların değişiklik ve iyileştirme yapması için kullanılabilir, bu da genel performansını artırır.
 2. Kolayca özelleştirilebilir. Kullanıcılar, belirli bir uygulamanın gereksinimlerine uyacak şekilde her bileşeni başka bir açık kaynaklı çözümle değiştirebilir.
 3. LAMP topluluğunun büyüklüğünden dolayı destek bulmak kolaydır.
 4. Kurulumu kolay olgun bir yığındır.

Dezavantajları

 1. Linux dışındaki işletim sistemlerini desteklemez.
 2. MySQL’in ilişkisel özelliği, tüm LAMP yığınını ilişkisel olmayan çözümler kullanan rakiplerinden daha az verimli ve esnek hale getirir.
 3. Apache, ağır iş yükleri altında performans sorunları yaşayabilir.
 4. Sunucu tarafında Python ve PHP’de kodlama arasında geçiş yapmak ve istemci tarafında JavaScript kullanmak, geliştirme iş akışını kesintiye uğratabilir.

LAMP Yığın Alternatifleri

Açık kaynak alternatifleri şunlardır:

 • ANLAM (MongoDB, Ekspres, Açısal, Node.js)
 • LEMP (Linux, NGINX, MySQL/MariaDB, PHP/Perl/Python)
 • LAPP (Linux, Apache, PostgreSQL, PHP)
 • SIÇRAMAK (Linux, Okaliptüs, AppScale, Python)
 • LLMP (Linux, Lighttpd, MySQL/MariaDB, PHP/Perl/Python)
 • XAMPP (Çapraz platform, Apache, MariaDB, PHP, Perl)

Açık kaynak olmayan alternatifler şunları içerir:

 • WAMP (Windows, Apache, MySQL/MariaDB, PHP/Perl/Python)
 • PISIRIK (Windows, İnternet Bilgi Servisleri, MySQL/MariaDB, PHP/Perl/Python)
 • MAMP (macOS, Apache, MySQL/MariaDB, PHP/Perl/Python)

Not: MEAN yığını, LAMP’a en popüler alternatif çözümdür. LAMP ve MEAN’ın nasıl karşılaştırıldığını öğrenin.

Çözüm

Bu makaleyi okuduktan sonra, konuyu daha iyi anlamalısınız. LAMP yığını nedir?. Makale, yığının yaygın kullanımlarını açıkladı, bileşenlerini, avantajlarını ve dezavantajlarını sundu. Son olarak, popüler alternatiflerin bir listesini sağladı.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.