Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Kendi kendini süren otomobil endüstrisi, ‘kendi kendine sürüş’ terimini terk ediyor ve Tesla’ya bırakıyor

Kendi kendini süren otomobil endüstrisi, ‘kendi kendine sürüş’ terimini terk ediyor ve Tesla’ya bırakıyor

Elveda, Daha Güvenli Sokaklar için Kendi Kendine Sürüş Koalisyonu; merhaba, Otonom Araç Sanayicileri Derneği!

AV endüstrisinin Washington DC’deki en iyi lobi grubu, daha basit bir takma ad karşılığında “kendi kendine sürüş” referansını bırakarak yeniden markalaşıyor. 2016 yılında Waymo, Ford, Lyft, Uber ve Volvo tarafından kurulan grup, milletvekillerinin üyelerine lehte olan yasaları geçirmeleri için lobi yapıyor. O zamandan beri Cruise, Aurora, Argo AI, Motional, Nuro ve Zoox dahil olmak üzere ülkedeki en iyi AV operatörlerini içerecek şekilde büyüdü.

Tesla, yerel yollarda otomobilin bazı işlevlerini kontrol eden ancak yine de insan denetimi gerektiren gelişmiş bir sürücü destek sisteminin beta sürümü olan “Tam Kendi Kendine Sürüş” adlı bir özellik satıyor. Buna karşılık, otonom araçlar, herhangi bir insan müdahalesi veya denetimi olmaksızın halka açık yollarda çalışabilen araçlardır.

Elbette lobi grubu duyurusunda Tesla’ya atıfta bulunmuyor, ancak yeni adının, üyelerinin “sektörün, politika yapıcıların, gazetecilerin ve halkın özerklik hakkında nasıl konuştuğu konusunda kesinlik ve tutarlılık taahhüdüyle daha uyumlu olduğunu söylüyor. sürüş teknolojisi.” Grup devam ediyor:

Dernek kısa süre önce tüm paydaşları, tüketici güvenini ve anlayışını artırmak için AV’ler ve sürücü yardımı arasında net bir ayrım yapmaya çağırdı. AVIA, tüm sürüş görevini yerine getiren otonom araçları savunuyor. AV’ler insan operatörler gerektirmez, hatta bir yedek sürücü olarak hizmet etmek için bile gerekli değildir; araçtaki insanlar veya paketler sadece yolcu veya yüktür.

Bir yıl önce, Waymo terimi kullanmayı bırakacağını açıkladı Pazarlama, eğitim ve tanıtım materyallerinde “daha bilinçli bir dil” kullanmak amacıyla araç filosunu tanımlamak için “kendi kendine giden arabalar”. Şirket, “kendi kendine sürüş” terimini yanlış bir şekilde kullanan “bazı otomobil üreticilerinden” bahsetti ve bu durum kafa karışıklığına ve muhtemelen kazalara yol açabilir.

Yıllar önce Waymo, Tesla’nın Autopilot’un “Tam Kendi Kendine Sürüş” versiyonu gibi gelişmiş bir sürücü destek sistemi geliştirmeyi düşündü, ancak sürücü üzerindeki olumsuz etkilerden “alarmına gelen” en sonunda buna karşı karar verdi. Sürücüler direksiyon başında uyuyakalır ya da uykuya dalar.

olmuştur giderek daha acil çağrılar otonom sürüşü tanımlamak için kullanılan dili standart hale getirmek. Ford lehte çıktı Otonom araçların amacını yayalara, bisikletlilere ve diğer sürücülere iletmek için kullanabileceği standartlaştırılmış görsel ipuçları.

O esnada, eleştirmenler saldırmaya devam ediyor Otomasyon Mühendisleri Derneği tarafından, aşırı geniş ve muhtemelen tehlikeli olmak için kendi kendine sürüş için küresel standart tarafından tanımlanan beş otomasyon seviyesi. Çoğu uzman aynı fikirde: Otonom araçlar hakkında konuşmak için daha iyi, daha birleşik bir yola ihtiyacımız var.

Federal düzenleyiciler aynı fikirde. ile yakın zamanda yapılan bir röportajda Sınır, ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, sürücü yardım özelliklerini tanımlamak için yanıltıcı bir dil kullanan tüm şirketleri eleştiren yorumlar yaptı.

Buttigieg, “Yüzüm kızarana kadar bunu söylemeye devam ediyorum: Bugün piyasada satın alabileceğiniz her şey bir sürücü destek teknolojisidir, bir sürücü değiştirme teknolojisi değil,” dedi. “Adının ne olduğu umurumda değil. Şirketler öyle olmasa bile, bu konuda çok net olduğumuzdan emin olmalıyız.”

Başlangıçta, AV endüstrisindeki bazı insanlar Waymo’nun doğru hareketi yaptığına şüpheyle baktılar. Buna göre TechCrunch, “kendi kendine sürüş” terimini Tesla’ya bırakmanın ne anlama geleceği konusunda endişeler vardı. Bazı AV şirketi CEO’ları, araçları ve Seviye 2 sürücü destek sistemlerine sahip araçlar arasındaki farklar hakkında halkı eğitmeye devam etmek için bu terimden vazgeçme fikrine karşı çıktılar.

Ancak, ABD’deki hemen hemen her AV operatörünü üye olarak içeren lobi grubu artık terimi bırakıyor, bu korkular artık gerçekleşmiş gibi görünüyor. Peki Tesla “Tam Otonom” adlı bir ürünü piyasaya sürmeye karar verdiğinde ne olur?

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.