Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Interpol siber suçlarla bağlantılı 1000’den fazla şüpheliyi tutukladı

Interpol siber suçlarla bağlantılı 1000’den fazla şüpheliyi tutukladı

Interpol, romantizm dolandırıcılığı, yatırım dolandırıcılığı, çevrimiçi kara para aklama ve yasadışı çevrimiçi kumar gibi çeşitli siber suçlarla bağlantılı 1.003 kişinin tutuklanmasını koordine etti.

Bu baskı, Haziran ve Eylül 2021 arasında yirmi ülkede gerçekleşen ‘OPERATION HAEICHI-II’ kod adlı dört aylık bir eylemden kaynaklanır.

Bunlar Angola, Brunei, Kamboçya, Kolombiya, Çin, Hindistan, Endonezya, İrlanda, Japonya, Kore (Temsilci), Laos, Malezya, Maldivler, Filipinler, Romanya, Singapur, Slovenya, İspanya, Tayland ve Vietnam’dı.

Operasyonun mali boyutuna göre, yetkililer yaklaşık 27 milyon dolar ele geçirerek çeşitli çevrimiçi suçlarla bağlantılı 2 bin 350 bankacılık hesabını da dondurdular.

Interpol’ün duyurusunun ayrıntılarına göre, HAEICHI-II’de siber suçların gelişen doğasının göstergesi olan en az on yeni suç modus operandi tespit edildi.

Uluslararası dolandırıcılık

HAEICHI-II’de ortaya çıkarılan önemli bir dolandırıcılık örneği, BEC (Business Email Compromise) aktörleri tarafından kandırılmış kolombiyalı bir tekstil şirketini içeriyor.

Failler şirketin yasal bir temsilcisini taklit etti ve 8.000.000 dolarlık iki ödemede 16 milyon doların iki Çinli banka hesabına gönderilmesini istedi.

Interpol’ün müdahalesi bu miktarın %94’ünün alınmasına yardımcı oldu ve firmayı iflastan kurtardı.

Başka bir olayda, Sloven bir firma Çin’deki para katır hesaplarına 800 bin dolar aktarması konusunda kandırıldı. Interpol Pekin’deki yetkililerle birlikte çalıştı ve tüm miktarın kurbana iadesine yardım etti.

Police_raid
Siber suçlunun evine polis baskını
Kaynak: Interpol

Araştırmacıların HAEICHI-II sırasında fark ettiği yükselen bir trend, kötü amaçlı yazılım dağıtım kampanyaları için bir tema olarak ‘Kalamar Oyunu’yu kullanıyordu.

Oyuncular, netflix şovunun popülaritesinden yararlanarak sözde mobil oyunlar olan truva atlı uygulamaları maskelediler.

Gerçekte, bu uygulamalar kullanıcıları otomatik olarak ‘premium’ hizmetlere abone etti ve faturalarını şişirirken, distribütörleri ortaklıklarından para aldı.

“Kötü amaçlı uygulamalardan yararlananlar gibi çevrimiçi dolandırıcılıklar, fırsatçı bir şekilde yararlandıkları kültürel eğilimler kadar hızlı gelişir.” dedi José De GraciaInterpol’de Suç Şebekeleri Müdür Yardımcısı.

“Ortaya çıkan tehditler hakkında bilgi paylaşmak, polisin çevrimiçi mali suç kurbanlarını koruyabilmesi için hayati önem taşıyor. Ayrıca polise hiçbir ülkenin bu mücadelede yalnız olmadığını bildirir. HAECHI-II Operasyonu, birlikte hareket ettiğimizde bu tehdide karşı başarılı bir şekilde karşılık verebileceğimizi gösteriyor.”

HAEICHI-I

Interpol’ün önceki büyük ölçekli çevrimiçi dolandırıcılık operasyonu HAEICHI-I, Eylül 2020 ile Mart 2021 arasında yayılmıştır.

Bu operasyona 40 kolluk görevlisi katıldı ve ağırlıklı olarak Asya Pasifik bölgesine odaklandı ve 500 kişi tutuklandı.

Ele geçirilen para miktarı 83 milyon dolar olurken, yetkililer dolandırıcılara ait 1600 banka hesabını da tespit edip dondurdu.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.