Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Intel, sızdırılmış Alder Lake BIOS Kaynak Kodunun gerçek olduğunu doğruladı


Intel Core işlemci

Intel, Alder Lake CPU’larının UEFI BIOS’u için bir kaynak kodu sızıntısının gerçek olduğunu onaylayarak araştırmacıların siber güvenlik endişelerini artırdı.

Alder Lake, Intel’in Kasım 2021’de piyasaya sürdüğü 12. nesil Intel Core işlemcilerinin adıdır.

Cuma günü, ‘ucube’ adlı bir Twitter kullanıcısı, 4chan tarafından yayınlandığını iddia ettikleri Intel Alder Lake’in UEFI belleniminin kaynak kodu olduğu söylenenlere bağlantılar yayınladı.

Bağlantı, ‘LCFCASD’ adlı bir kullanıcı tarafından yüklenen ‘ICE_TEA_BIOS’ adlı bir GitHub deposuna yönlendirdi. Bu depo, ‘C970 projesinden BIOS Kodu’ olarak tanımlanan şeyi içeriyordu.

Sızan Alder Lake BIOS kaynak kodu
Kaynak: BleepingComputer

Sızıntı, 5,97 GB dosya, kaynak kodu, özel anahtarlar, değişiklik günlükleri ve derleme araçları içeriyor ve dosyalar üzerindeki en son zaman damgası 30/09/22, muhtemelen bir bilgisayar korsanı veya içeriden biri verileri kopyaladığında.

BleepingComputer’a tüm kaynak kodunun bir UEFI sistem donanım yazılımı geliştirme şirketi olan Insyde Software Corp tarafından geliştirildiği söylendi.

Sızdırılan kaynak kodu ayrıca ‘Lenovo String Service’, ‘Lenovo Secure Suite’ ve ‘Lenovo Cloud Service’ ile entegrasyonlar için kod da dahil olmak üzere Lenovo’ya çok sayıda referans içerir.

Şu anda, kaynak kodun bir siber saldırı sırasında mı çalındığı yoksa içeriden biri tarafından mı sızdırıldığı belli değil.

Ancak, Intel onayladı Tom’un Donanımı kaynak kodun orijinal olduğunu ve “tescilli UEFI kodu” olduğunu.

“Tescilli UEFI kodumuz üçüncü bir tarafça sızdırılmış gibi görünüyor. Bir güvenlik önlemi olarak bilgilerin gizlenmesine güvenmediğimiz için bunun yeni güvenlik açıklarını açığa çıkaracağına inanmıyoruz. Bu kod, Proje Devre Kesici kampanyasını yürütüyor ve potansiyel güvenlik açıklarını tespit edebilecek tüm araştırmacıları bu program aracılığıyla dikkatimizi çekmeye teşvik ediyoruz. Bu durum hakkında onları bilgilendirmek için hem müşterilere hem de güvenlik araştırmaları topluluğuna ulaşıyoruz.” – Intel sözcüsü.

İlgili güvenlik araştırmacıları

Intel, kaynak kod sızıntısının güvenlik risklerini küçümserken, güvenlik araştırmacıları, içeriğin koddaki güvenlik açıklarını bulmayı kolaylaştırabileceği konusunda uyarıyor.

Donanım güvenlik firması, “Sızdıran OEM uygulaması üretimde yalnızca kısmen kullanılsa bile, saldırgan/hata avcısı sızıntılardan büyük ölçüde yararlanabilir” diye açıklıyor. Sertleştirilmiş Kasa.

“Insyde’ın çözümü, güvenlik araştırmacılarının, hata avcılarının (ve saldırganların) güvenlik açığını bulmasına ve tersine mühendisliğin sonucunu kolayca anlamasına yardımcı olabilir, bu da kullanıcılar için uzun vadeli yüksek riske neden olur.”

Pozitif Teknolojiler donanım araştırmacısı Mark Ermolov Ayrıca sızıntının, Intel’in Boot Guard platformunu güvence altına almak için kullanılan özel bir anahtar olan KeyManifest özel şifreleme anahtarı içerdiği konusunda da uyardı.

Mark Emolov'un tweet'i

Sızan özel anahtarın üretimde kullanılıp kullanılmadığı net olmasa da, kullanılıyorsa, bilgisayar korsanları bunu Intel bellenimindeki önyükleme politikasını değiştirmek ve donanım güvenliğini atlamak için kullanabilir.

BleepingComputer, sızıntı ve özel anahtarların üretimde kullanılıp kullanılmadığı hakkında sorularla Intel, Insyde ve Lenovo ile iletişime geçti.

Daha fazla bilgi edindikçe bu makaleyi herhangi bir yanıtla güncelleyeceğiz.İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.