Kaydol

Flood göndermek, insanların floodlarını okumak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal Floodlar ve Flood Yanıtları Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Flood göndermek, insanların floodlarını okumak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal Floodlar ve Flood Yanıtları Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

3 ve kadim dostu 1 olan sj'yi rakamla giriniz. ( 31 )

Üzgünüz, Flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Inside Reality Labs Araştırması: Sanal Dünyaya Dokunuş Getirmek

Inside Reality Labs Araştırması: Sanal Dünyaya Dokunuş Getirmek

  • Reality Labs’in gelecekte metaverse dokunma duygusunu getirmek için dokunsal eldivenleri araştırma ve geliştirme konusundaki ilerlemesini paylaşıyoruz.
  • Son yedi yılda ekip, yumuşak robotların sınırlarını zorlamaktan dünyanın ilk yüksek hızlı mikroakışkan işlemcisini geliştirmeye kadar önemli atılımlar yaptı.

Reality Labs Research ekiplerimizden biri, artırılmış ve sanal gerçeklikte etkileşimin geleceğini icat etmeye odaklanmıştır. Bu ekibin amacı, metaverse’in temel zorluklarından birini çözecek teknolojiyi oluşturmak: Sanal dünyaya nasıl dokunacağız?

Bir arkadaşınızın gerçekçi 3D avatarı ile sanal bir 3D bulmaca üzerinde çalıştığınızı düşünün. Masadan sanal bir bulmaca parçası aldığınızda, parmaklarınız otomatik olarak hareket etmeyi durdurur hissetmek avucunuzun içinde. Daha yakından incelenmek üzere beklettikçe kartonun kenarlarının keskinliğini ve yüzeyinin pürüzsüzlüğünü hissedersiniz, ardından yerine sığdırırken tatmin edici bir çıtçıt.

Bu deneyimi etkinleştirmek ve metaverse dokunmak için, takım dokunsal eldivenler geliştirmek: doku, basınç ve titreşim de dahil olmak üzere sanal dünyalarda bir dizi hissi yeniden üretebilen rahat ve özelleştirilebilir eldivenler. Bu araştırmanın henüz ilk aşamalarındayken, amaç bir gün metaverse’de bir konserde veya poker oyununda oynamak gibi sürükleyici bir deneyim için eldivenleri VR kulaklığınızla eşleştirin ve sonunda AR gözlüklerinizle çalışırlar.

Dokunsal Eldiven Araştırmalarıyla Yeni Bilimsel Alanlara Öncülük Etmek

Bu eldivenleri inşa etmek, tamamen yeni bilimsel araştırma alanları icat etmek gerektiren bir zorluktur. Son yedi yılda, ekip insan-bilgisayar etkileşimini düzinelerce disiplinde ileriye taşıdı ve dokunsal eldivenleri gerçeğe dönüştürmek için yeni atılımlar yarattı. Aşağıda birkaç örnek verilmiştir:

  • Algısal Bilim: Mevcut teknoloji VR’da gerçek dünyanın fiziğini tam olarak yeniden oluşturamadığından, bir kullanıcının algısal sistemini bir nesnenin ağırlığını hissettiğine ikna etmek gibi şeyler için işitsel, görsel ve dokunsal geri bildirimleri birleştirme fikrini araştırıyoruz.
  • Yumuşak robotik: Mevcut mekanik aktüatörler, böyle bir eldivenin tüm gün rahatça giyilemeyeceği kadar fazla ısı oluşturur. Bunu çözmek için, yeni yumuşak aktüatörler yaratıyoruz – eldivenin her yerinde küçük, yumuşak motorlar, kullanıcının eline his vermek için hareket ediyor.
  • Mikroakışkanlar: Dünyanın ilk yüksek hızlı mikroakışkan işlemcisini geliştiriyoruz – aktüatörleri hareket ettiren hava akışını kontrol eden küçük bir mikroakışkan çip. Havanın (bir sıvı) kullanılması, eldivene elektronik devrelerle mümkün olandan çok daha fazla aktüatör sığdırabileceğimiz anlamına gelir.
  • El takibi: Hava akışını kontrol etmenin bir yolu olsa bile, sistemin doğru hisleri ne zaman ve nerede sunulacağımı bilmesi gerekir. Elinizin sanal bir sahnede tam olarak nerede olduğunu, sanal bir nesneyle iletişimde olup olmadığınızı ve elinizin nesneyle nasıl etkileşimde bulunduğunu tam olarak belirlemesini sağlamak için gelişmiş el izleme teknolojisi oluşturuyoruz.
  • Dokunsal işleme: Dokunsal işleyicimiz, elin konumu ve elin temas ettiği sanal nesnelerin özellikleri (doku, ağırlık ve sertlik gibi) gibi şeylerin anlaşılmasına dayanarak eldeki aktüatörlere kesin talimatlar gönderir.

Dokunsal eldiven projemiz bir moonshot olarak başladı, ancak yenilik yapmaya ve araştırmayı tamamlamaya devam ettikçe giderek daha mümkün hale gelmektedir. Son yedi yılda, yumuşak robotik ile mümkün olanın sınırlarını zorlayan ve tamamen yeni malzemeler ve üretim süreçleri icat eden yeni tekniklere, teknolojilere ve disiplinlere öncülük ettik. Bu araştırma alanlarının her birinin ileriye taşınması teknolojiyi doğru yapmak için zaman gerektirir, bu nedenle dokunsal eldiven araştırmalarımız şimdilik laboratuvarda kalacak olsa da, kaydettiğimiz ilerleme ve gösterdiği potansiyel için heyecanlıyız. dokunabileceğiniz sanal bir dünya.

Bizim hakkında daha fazla bilgi edinin dokunsal eldiven projesi.

Benzer Yazılar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.