Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Hive fidye yazılımı, Linux VMware ESXi şifreleyicisini Rust’a taşıyor


Hive fidye yazılımı

Hive fidye yazılımı operasyonu, VMware ESXi Linux şifreleyicilerini Rust programlama diline dönüştürdü ve güvenlik araştırmacılarının kurbanın fidye görüşmelerini gözetlemesini zorlaştırmak için yeni özellikler ekledi.

Kuruluş, bilgisayar kaynaklarından tasarruf etmek, sunucuları birleştirmek ve daha kolay yedeklemeler için sanal makinelere giderek daha fazla bağımlı hale geldikçe, fidye yazılımı çeteleri bu hizmetlere odaklanan özel şifreleyiciler oluşturuyor.

Ransomware çetesinin Linux şifreleyicileri, kuruluşta en yaygın olarak kullanılanlar oldukları için tipik olarak VMware ESXI sanallaştırma platformlarını hedefler.

Süre Hive bir Linux şifreleyici kullanıyor VMware ESXi sunucularını bir süreliğine hedeflemek için yeni bir örnek, şifreleyicilerini ilk olarak BlackCat/ALPHV fidye yazılımı işlemi tarafından sunulan özelliklerle güncellediklerini gösteriyor.

Hive, BlackCat’ten özellikler ödünç alıyor

Fidye yazılımı operasyonları bir kurbana saldırdığında, müzakerelerini özel olarak yürütmeye çalışırlar ve kurbanlara fidye ödenmezse verilerinin yayınlanacağını ve itibarlarının zedeleneceğini söylerler.

Ancak, fidye yazılımı örnekleri kamuya açık kötü amaçlı yazılım analiz hizmetlerine yüklendiğinde, genellikle fidye notunu çıkarabilen ve pazarlıkları gözetleyen güvenlik araştırmacıları tarafından bulunur.

Çoğu durumda, bu müzakereler daha sonra Twitter’da ve başka yerlerde duyurulur ve müzakerelerin başarısız olmasına neden olur.

BlackCat fidye yazılımı çetesi, bunun olmasını önlemek için Tor anlaşma URL’lerini şifreleyicilerinden kaldırdı. Bunun yerine, şifreleyici yürütüldüğünde URL’nin komut satırı argümanı olarak iletilmesini gerektiriyordu.

Bu özellik, yürütülebilir dosyaya dahil edilmediği ve yalnızca çalışma zamanında yürütülebilir dosyaya iletildiği için, örneği bulan araştırmacıların URL’yi almasını engeller.

Hive Ransomware, bir kurbanın Tor müzakere sayfasına erişmek için zaten bir oturum açma adı ve parola gerektirse de, bu kimlik bilgileri daha önce şifreleyici yürütülebilir dosyasında depolanarak, bunların alınmasını kolaylaştırdı.

Hive Tor fidye pazarlık sitesi
Hive Tor fidye pazarlık sitesi

İçinde yeni Hive Linux şifreleyici Group-IB güvenlik araştırmacısı tarafından bulundu rivitnaHive işlemi artık saldırganın kötü amaçlı yazılımı başlatırken komut satırı bağımsız değişkeni olarak kullanıcı adını ve oturum açma parolasını sağlamasını gerektiriyor.

Hive fidye yazılımı ortaklarına yönelik talimatlar
Hive fidye yazılımı ortaklarına yönelik talimatlar
Kaynak: rivitna

BlackCat’in taktiklerini kopyalayan Hive fidye yazılımı operasyonu, Linux kötü amaçlı yazılım örneklerinden müzakere oturum açma kimlik bilgilerini almayı imkansız hale getirdi ve kimlik bilgileri artık yalnızca saldırı sırasında oluşturulan fidye notlarında mevcut.

Hive Windows şifreleyicilerinin de şu anda bu yeni komut satırı argümanını kullanıp kullanmadığı bilinmiyor, ancak değilse, muhtemelen kısa süre sonra eklendiğini göreceğiz.

rivitna ayrıca BleepingComputer’a Hive’ın, fidye yazılımı örneklerini daha verimli ve tersine mühendislikle daha zor hale getirmek için Linux şifreleyicilerini Golang’dan Rust programlama diline taşıyarak BlackCat’i kopyalamaya devam ettiğini söyledi.

Rivitna, BleepingComputer’a Twitter’da yaptığı bir sohbette “Rust, daha güvenli, hızlı ve verimli kod almayı sağlarken kod optimizasyonu Rust programının analizini zorlaştırıyor” dedi.

Başarılı bir saldırının kritik bir parçası olan VMware ESXi sanal makinelerinin şifrelenmesiyle, fidye yazılımı operasyonları kodlarını yalnızca daha verimli olmak için değil, aynı zamanda operasyonları ve müzakereleri gizli tutmak için sürekli olarak geliştiriyor.

Daha fazla işletme sunucuları için sanallaştırmaya geçtikçe, fidye yazılımı geliştiricilerinin yalnızca Windows cihazlarına odaklanmadığını, aynı zamanda ESXi’yi hedefleyen özel Linux şifreleyicileri oluşturduğunu görmeye devam edeceğiz.

Bu nedenle, tüm güvenlik uzmanları ve ağ yöneticileri, saldırı belirtilerini tespit etmek için Linux sunucularına çok dikkat etmelidir.İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.