Grup kuralları

Reddit kuralları, Reddit yardımları, Reddit sorunları ve çözümleri, Reddit ile alakalı çözüm önerileriniz varsa gruba ekleyebilirsiniz.
Reddit kuralları, Reddit yardımları, Reddit sorunları ve çözümleri, Reddit ile alakalı çözüm önerileriniz varsa gruba ekleyebilirsiniz.

Daha az gör

Subreddit Nasıl Oluşturulur?

Bu floodlar.com makalesinde, Reddit.com’da kendi subreddit’ini (alt grubunu) nasıl oluşturacağını öğreneceksin. Subreddit, belirli bir konuya tahsis edilmiş bir İnternet forumudur.
İnternet tarayıcında https://www.reddit.com adresine git. Reddit hesabına henüz giriş yapmadıysan hemen yapmak için sayfanın sağ üst kısmındaki Log In butonuna tıkla.

 • Henüz Reddit topluluğunun bir üyesi değilsen hemen bir hesap oluşturmak için sağ üst köşe yakınındaki Sign Up butonuna tıkla.
 • Bir subreddit oluşturmak için, belirli şartları karşılamak zorundasın. Hesabını en az 30 gün önce açmış olman ve bir miktar pozitif karmaya sahip olman gerekmektedir. Sitede spam oluşmasını engellemek için pozitif karma gereklilikleri gizli tutulmaktadır.

CREATE COMMUNITY (Topluluk Oluştur) butonuna tıkla. Bu, Reddit ana sayfanın en sağdaki sütununun üst kısmında bulunur.

 • Reddit sürümünü daha eski sürüme çevirdiysen bunun yerine Create your own subreddit (Kendi subreddit’ini oluştur) butonuna tıkla.

Subreddit’inin ayrıntılarını gir. Bu sayfada, subreddit’inin ismini, tema rengini, tanımını ve daha fazlasını oluşturabilirsin. Burası senin alanın; kendi zevkine göre kişiselleştir burayı.

 • Name (İsim): İsim, subreddit’inin İnternet adresinin bir parçası olur. Mesela, subreddit’ini ″floodlar″ diye isimlendirdiysen subreddit’inin adresi de şöyle olacaktır: https://reddit.com/r/floodlar . İsimler kalıcıdır, içerisinde boşluk bırakılamaz ve tescilli ticari marka içermemelidir.
 • Title (Başlık): Bu, subreddit’inin üst kısmında görünür.
 • Description (Tanım): Burası, subreddit’inin amacını açıklayacağın yerdir.
 • Sidebar (Kenar Çubuğu): Subreddit’inin sağ kenar çubuğunda görünmesini istediğin metin ve bağlantılar buraya girilmelidir.
 • Submission text (Gönderim Metni): Reddit kullanıcılarının subreddit’inde yeni bir gönderi oluştururken görmelerini istediğin metni buraya gir.
 • Other preferences (Diğer Tercihler): Renk, görüntüleyici gereklilikleri, izin vermek istediğin gönderi türleri ve dil gibi kalan tüm diğer seçeneklerin her birini incele. İhtiyaçlarına en uygun seçenekleri tercih et.

Create (Oluştur) butonuna tıkla. Bu, formun alt kısmında bulunur. Tıkladığında subreddit’in oluşturulur ve artık kullanıma hazırdır.

İpuçları

 • Subreddit’ini orijinal ve ilginç kılmaya çalış. Kendininkini oluşturmadan önce benzer subreddit’leri araştır.
 • Subreddit’ini artık istemediğine karar verirsen onu şurada paylaşabilirsin: r/adoptareddit.

Reddit Karma Nasıl Kasılır? %100 Artış!

Karma kasmanın yollarını paylaştım. Paylaştığım Subreddit ile kolayca Karma kasabilirsiniz. Bu Karma ile Subreddit’lerde paylaşım yapabilirsin…

reddit karma nedir

Karma Nedir?

Karma, Reddit’in puan sistemi olarak kullandığı bir sistemdir. Bu sistem aldığın upvote (yukarı ok) ve downvote (aşağı ok) sayısına göre çalışır. Ne kadar upvote alırsan o kadar “Karma” gelecek diye bir kural yok. Yani genel Karma seviyesi arttıkça Karma kazanmak biraz biraz zorlaşır. Downvote aldıkça Karma seviyesi düşer.

Bazı Subreddit’lerde Karma sınırı vardır. Yani, bazı sayfalara üye olabilmek için belli bir seviyede Karma’ya ihtiyaç duyulur.

Yavaşca Karma Nasıl Kasılır?

Karma sadece atılan postlardan değil, yazılan yorumlara gelen upvote’lerden de kazanılır. Yani post atmadan bile Karma seviyenizi yükseltmek mevcut! Atılan postların aksine yazılan yorumlarda her upvote karşılığı bir karma kazanılır.

Hızlıca Karma Nasıl Kasılır?

Reddit Karma için oluşturulmuş Subreddit’ler vardır. Bu paylaşaçağım Subredit’lerde istediğiniz bir paylaşımı yapın ve biraz bekleyin zamanla karmanız artacaktır. Kendim denediğimde ortalama 1 günde 20 Karma kastım. Artık bu kazandığınız Karma’lar sayesinde her Subreddit’de paylaşımda bulunabileceksiniz

Karma Subreddit—> Karma4Free

Bu Subreddit’e katılarak hemen gönderini yayınla ve gün sonunda 20 kadar Karma sahibi olucaksın.

Karma Ne İşe Yarar?

Karma bazı subreddit’lerde paylaşım yapmanıza olanak sağlar. Çünkü bazı subreddit’lerin Karma sınırı vardır ve bu Karma’ya ulaşılmadan paylaşım yapılması mümkün değildir. Zaten paylaşım yapmaya kalksanız size uyarı vericektir kaç Karma sahibi olmanız gerektiğine dair.

Reddit Karma Hilesi Var Mı?

Reddit Karma Hilesi diye bir şey yok. Reddit’de karma kasmak için belli başlı yabancı ya da yerli grublar bulunuyor. Bu grublara girerek paylaşım yapabilirsiniz ve birkaç saat içinde gelen UpVote ile kendi hesabınızın karmalarının nasıl artığını izleyebilirsiniz. Unutmayın ne kadar güzel ya da komik bir içerik paylaşırsanız o kadar UpVote alırsınız ve Karma sayınızda bununla birlikte artıcaktır.

Reddit Karma, Karma nedir, reddit karma kasma, karma kasma, reddit karma nedir gibi soruların cevabını bu yazımızda vermiş olduk.

 1. Ben r/WhitePeopleTwitter mı öyle bi subta top 1 year yaptım 1 yıllık 60k upvoteli bi fotoyu aldım attım 55kupvote aldı.Baya karma kasmıştım öyle.

Reddit “account has been locked as a security precaution” Hatası

“Kilitli” ne demektir?

Yine de normal şekilde hesaba giriş yapabilirsiniz, ancak mevcut içeriği oylamanız, yayınlamanız, düzenlemeniz veya silmeniz, denetlemeniz, özel mesajlar göndermeniz (yöneticilerin resmi bildirimlerine verilen yanıtlar hariç), hesap ayarlarını değiştirmeniz ve hesabı devre dışı bırakmanız engellenir. Bu, hesabınızın içeriğinizin potansiyel olarak yanlış kullanılmasını veya yok edilmesini önlemektir.

Hesabımı neden kilitledin?

Reddit, hesaplarınızı güvende tutmak için sürekli çalışıyor. Güvenlik ekiplerimiz potansiyel tehdit arayan birçok kaynağı izler. Ayrıca sık seyahat ve VPN kullanımının yaygın olduğunu ve bu faktörlerin dikkate alındığını biliyoruz.

Hesabımın kilidini nasıl açarım?

Tek yapmanız gereken şifrenizi sıfırlamak . Alanlara hem kullanıcı adınızı hem de bu kullanıcı adına kayıtlı e-posta adresinizi girdiğinizden emin olun.

Kilitli bir hesaptaki e-posta adresimi neden değiştiremiyorum?

Bir hesap kilitliyken e-posta adresleri, yetkisiz herhangi bir potansiyel kullanıcının adresi kontrolleri altında değiştirmesini önlemek için orijinal hesap sahibinin tekrar erişim kazanmasını önlemek için değiştirilemez.

Reddit “account has been permanently suspended” Hatası

Hesabım kalıcı olarak askıya alındı

Hesaplar, içerik politikasını ihlal ettiği veya güvenliği ihlal edilip güvenli bir şekilde kurtarılamadığı için kalıcı olarak askıya alınabilir. Askıya alma sırasında, sizi nedenini bildiren özel bir mesaj alacaksınız. Hesabınıza giriş yapabilirsiniz, ancak yayınlama, yorum yapma, oylama veya denetleme yoluyla siteye katılamazsınız. Sayfanın üst kısmında reddit.com ve resmi uygulamalarda kırmızı bir afiş görünür. Oylama veya gönderme gibi bir işlem yapmaya çalıştığınızda bir hatırlatıcı açılır. Profil sayfanıza bakan diğer kullanıcılar yalnızca “Bu hesap kalıcı olarak askıya alındı” ifadesini görür.

Kalıcı olarak askıya alınmış durumdayken şunları yapabilirsiniz :

 • Oturum aç
 • Özel iletileri ve mod postayı görüntüleme
 • Herkese açık alt bölümlerdeki ve abone olduğunuz özel yayınlardaki yayınları ve yorumları görüntüleyin
 • /R/reddit.com modmail aracılığıyla reddit yöneticileriyle iletişim kurun
 • reddit: the front page of the internet adresinden askıya alınmanıza itiraz edin

Kalıcı olarak askıya alınmış durumdayken şunları yapamazsınız :

 • Yeni yayın veya yorum gönder
 • Diğer kullanıcılara özel mesaj gönderme (/r/reddit.com modmail aracılığıyla yöneticiler hariç)
 • Yayınlara veya yorumlara oy verin
 • Wiki sayfalarını düzenle
 • Yeni altkredi oluştur
 • Denetleme eylemlerini gerçekleştirme
 • Self servis reklam sistemini kullanın

Altkümelerdeki moderatör konumlarınız kaldırılabilir ve altkümeler yeni moderatörlere atanabilir.

Reddit “account has been temporarily suspended” Hatası

Hesabım geçici olarak askıya alındı

Hesaplar, içerik politikasını ihlal ettiği için geçici olarak askıya alınabilir. Askıya alma sırasında, askıya almanın nedenini ve süresini bildiren özel bir mesaj alırsınız. Askıya alınırken hesabınıza giriş yapabilirsiniz, ancak siteye katılamazsınız. Sayfanın üst kısmında reddit.com’da ve resmi uygulamalarda kırmızı bir afiş göreceksiniz. Yasak eylemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda hatırlatıcı açılır. Diğer kullanıcılar hesabınızın askıya alındığını göremez.
Geçici olarak askıya alınırken şunları yapabilirsiniz :

 • Oturum aç
 • Özel iletileri ve mod postayı görüntüleme
 • Herkese açık alt bölümlerdeki ve abone olduğunuz özel yayınlardaki yayınları ve yorumları görüntüleyin
 • /R/reddit.com modmail aracılığıyla reddit yöneticileriyle iletişim kurun
 • reddit: the front page of the internet adresinden askıya alınmanıza itiraz edin

Geçici olarak askıya alınırken şunları yapamazsınız :

 • Yeni yayın veya yorum gönder
 • Diğer kullanıcılara özel mesaj gönderme (/r/reddit.com modmail aracılığıyla yöneticiler hariç)
 • Yayınlara veya yorumlara oy verin
 • Wiki sayfalarını düzenle
 • Yeni alt kredi oluştur
 • Denetleme eylemlerini gerçekleştirme
 • Self servis reklam sistemini kullanın

Reddit “account was suspended for violating Reddit’s Content Policy” Hatası

Hesabım Reddit’in İçerik Politikasını ihlal ettiği için askıya alındı
Bu bölüm, Reddit’in İçerik Politikasını ihlal eden kullanıcılar için bilgiler içerir. Hesabınızın şüpheli etkinlik veya güvenlik sorunları nedeniyle askıya alındığını düşünüyorsanız, lütfen buraya gidin.

Hesabım neden askıya alındı?

Reddit, İçerik Politikasında açıklanan ve kullanıcıların desteklemesini beklediğimiz davranışı yöneten bir dizi kurala sahiptir . Bu kuralları ihlal ederseniz hesabınız askıya alınabilir.
Site çapında askıya alma işlemleri yalnızca Reddit çalışanları tarafından hesaplara uygulanabilir ve bu işlemlerin gerçekleştirildiği eylemler ve bağlamın gözden geçirilmesinden sonra yapılır.
Askıya alma işlemleri, ihlalin niteliğine ve söz konusu hesabın geçmişine bağlı olarak kalıcı veya geçici olabilir.

Geçici askıya alma işlemlerinin belirli bir süresi vardır. Süre sona erdiğinde askıya alma işlemi kaldırılır ve Reddit’i kullanmaya devam edebilirsiniz. İçerik Politikasının daha fazla ihlal edilmesi, önceki askıya alma durumlarını dikkate alacaktır.
Kalıcı süspansiyonlar belirsizdir.

Hesabımın askıya alındığını nasıl anlarım?
Gelen kutunuz

Askıya alma işlemleri özel bir mesajla bildirilir. Web sitenizi veya mobil uygulamayı kullanırken navigasyon alanınızdaki zarfı seçerek özel mesajlarınızı bulabilirsiniz . Askıya alma durumunuzla ilgili bilgiler burada belirtilecektir.

Deneyiminiz

Ziyaret ettiğiniz her sayfada ve yasaklanmış bir işlem denendiğinde, askıya almanın görsel bir hatırlatıcısı görünecektir. Web sitesinde ve mobil uygulamalarda, yasağınızı ve süresini açıklayan bir banner göreceksiniz.

Diğer kullanıcılar ne görüyor?

Geçici askıya alma işlemleri yalnızca kullanıcı tarafından görülebilir. Kalıcı askıya alma işlemleri kullanıcı sayfası aracılığıyla herkese açık olarak bildirilecek ve diğer kullanıcılar tarafından erişilebilir olacaktır.

Hesabım askıya alındığında ne olur?

Hesabınız Reddit’ten askıya alınmış olsa da, sitedeki belirli işlemlerle sınırlandırılırsınız.

Kullanıcı olarak

İzin verilmeyen eylemler arasında oylama, yayınlama, yorum yapma, kullanıcılara ve altkümelere özel mesaj gönderme (r / reddit.com hariç), raporlama, yeni altkümeler oluşturma, wiki sayfalarını düzenleme ve self-servis reklamlar oluşturma yer alır.

Moderatör olarak

İzin verilmeyen eylemler arasında moderatör araçlarına erişme, moderatör postalarına erişme, alt düzeninizdeki içeriği yönetme (onaylama, reddetme, ayırt etme ve daha fazlası) bulunur.

Askıya alma ile alt düzenlemeden yasaklanma arasındaki fark nedir? Site genelinde süspansiyon

Hesabın askıya alınması, Reddit yönetimi tarafından güvenlik amacıyla veya İçerik Politikamızı uygulamak için yapılan bir işlemdir . Hesabınız askıya alınırsa, Reddit gelen kutunuzda site genelinde askıya alınma nedenini açıklayan yönetici tarafından ayırt edici bir mesaj alırsınız. Askıya alma işlemi geçici veya kalıcı olabilir ve askıya alınmış bir hesap askıya alma süresi boyunca Reddit’e katılamaz.

Alt düzenleme yasağı

Alt düzenleme yasağı, Reddit’teki bir topluluğun gönüllü moderatörü tarafından gerçekleştirilen bir eylemdir . Topluluğa daha önce katıldığınız takdirde, Reddit gelen kutunuzda alt düzenleme yasağı bildirimi alırsınız. Bir alt diziden yasaklanmış olsa da, bu topluluğa katılamazsınız, ancak yine de topluluğun içeriğini görüntüleyebilir ve bir bütün olarak Reddit’e katılabilirsiniz. Yasağı atlatmaya çalışmak, yukarıda açıklandığı gibi yönetici müdahalesine ve site genelinde askıya alınmaya neden olabilir. Subreddit yasağı itirazları, doğrudan yasaklandığınız topluluğun moderatörlerine gönderilmelidir.

Hesabım bir içerik ihlali nedeniyle askıya alındıysa ne yapabilirim?

İçerik ihlali nedeniyle askıya alınmanın yanlış uygulandığını düşünüyorsanız itirazda bulunabilirsiniz.

Her bir temyiz başvurusunu incelerken, askıya alınma durumunuzu geri alacağımızı garanti edemeyiz. Ayrıca, kalıcı veya geçici bir askıya alma nedeniyle yöneticiye gönderilen herhangi bir kötü niyetli mesaj, alternatif veya yeni oluşturulan hesapların daha uzun süre askıya alınmasına ve / veya süresiz ve anında askıya alınmasına neden olabilir.

Askıya alınmaya itiraz etmek isterseniz, lütfen bu formu kullanın.

Reddit En İyi Subreddits’ler Neler?

En iyi subreddits’ler neler?

List of subreddits: Kategorilere göre tasnif edilmiş en çok kullanılan subreddit’ler.

Trending subreddits: Günlük olarak en çok ziyaretçi çeken subreddit’ler.

Subreddit of the day: Adından da anlaşılacağı gibi, günlere göre en çok ziyaret almış subreddit’ler.

Wow this sub exists: Olmasına imkan vermediğiniz ama varolan subreddit’ler.

Find a reddit: Arayıp bulamadığınız bir konuyu sorabilceğiniz güzel bir subreddit.

New reddits: Günlük açılan subredditlerin en iyileri.

Multihub: Kategorilere göre düzenlenmiş subredditler

Mistyfront: Rastgele seçilen subredditlerin en iyilerinin yer aldığı bir liste.

Reddit Nasıl Kullanılır? Reddit Hakkında Bilgiler

Reddit Hakkında Bazı Bilgiler

Reddit Kullanıcıları (Redditors) Kimler?

Kimler inanmış? ???? Artık Reddit’in sunduğu gibi bir fırsatı görmezden gelemeyeceğinizi anlıyorsunuz. Reddit, benzer çıkarlarla bağlantılı olan ve web’deki en iyi içeriği tartışmak ve geliştirmek için toplanan çeşitli insanların yer aldığı bir topluluktur. Dolayısıyla topluluk, orada saatlerini harcamış, okumuş, gönderim yapmış, yorum yapmış vb. insanlardan oluşan geniş bir yelpazeden oluşuyor.

Standart kullanıcı profili: Reddit kullanıcıları çoğunlukla 34-45 yaş arası erkekler olup yıllık geliri $ 25,000 – 50,000 $ ‘dır. Dahası en aktif Reddit kullanıcıları ABD’den geliyor ve bir lisans veya daha yüksek bir üniversite eğitimi alıyorlar. Reddit, San Francisco ve Toronto’da en popüler web sitesidir.

Alt yazılar ve Reddiquette

Reddit’te yer alan konular oldukça çeşitlidir. Haber, bilim, oyun, film, müzik, kitap, spor, yemek, resim paylaşımı ve daha pek çok şeyle alt yazı bulabilirsiniz. Bazı şeyleri netleştirmek için belirtmek gerekir ki alt yazılar konu kategorileri gibidir.

Bu topluluğa dahil olduysanız artık hiçbir yere giremezsiniz. Reddit kullanıcıları zor bir kalabalık olabilir, bu nedenle “reddiquette” öğrenmek ve onun özel kurallarına uymak sizin için en iyisidir. Reddiquette bu sitenin kullanıcılarının topluca uyduğu resmi olmayan kurallarının yazıya dökülmüş halidir.

Örneğin, Android alt düzenleme belgesinin önceliği, topluluğun yararı olan içeriği yayınlamaktır. Bu, haber, söylentiler ve tartışmalardan oluşan herhangi bir şey olabilir. Temel kurallar tablosu bile var.

Karma Puanı

Karma puanı, etkinliğinizi ve profil durumunuzu gösterir. Reddit karma puanınızı nasıl geliştirebilirsin? Karma puanları kullanıcı katılımı ile belirlenir. Yayınladığınız daha değerli yorumlar veya verdiğiniz puanlmalar ve içeriğiniz ne kadar etkileşim üretirse karma puanınız o kadar yüksek olur.

Öte yandan, Reddit’e düşük kaliteli içerikle spam göndermek gibi yapılan işlemler karmanızı düşürecektir, çünkü diğer Reddit kullanıcıları bunu tespit edip negatif etkileşim yapacaklardır.

Reddit’e Başlarken

Reddit’e başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Her şeyden önce, kullanıcı adınız akıllıca seçilmelidir çünkü kayıt olduktan sonra gelecekte düzenleyemezsiniz.

Ayrıca, Reddit’e gönderdiğiniz her şeyin (tüm yorumlarınız ve sesli uyarılarınız) profil sayfanızın arşivlerinde kalıcı olarak saklanacağını unutmayın. Aynı zamanda topladığınız karma puanları başka bir hesaba taşınamaz.

Reddit Nasıl Kullanılır?

Bu bölümde, sitenize trafik çekmek için Reddit’i pazarlama stratejinize nasıl dahil edebileceğinizi tartışacağız.

Popüler markaların sahip olduğu birçok alt yazıları analiz ettik ve onların sadakatini sağlayan tekrar eden kalıpları tespit ettik.

“Reddit ile ilgili temel şeyleri hatırla, bu insanlarla etkileşim kurmak için bir yer.”

Reddit Dünyasında Yaşam

Oluşturduğunuz orijinal alt yazılarda aktif olun. Bu, önemli soruları ortaya çıkaran ve kullanıcı yorumlarını kapsamlı bir şekilde yanıtlayan, eşsiz ve paylaşılabilir içerik yayınlamak demektir.

Oylamalar da önemlidir. Katıltığınız tüm ilgili sohbetleri ve görüşleri kabul ettiğiniz (veya yalnızca sizi eğlendiren) yorumları olumlu değerlendirin.

İşletmenizle alakalı bir alt yazı veya birkaç alt yayın oluşturun ve hazırladığınız bu yazıları ilgi çekici hale getirin. Spotify, IKEA ve Top Gear, Reddit’i avantajlarından nasıl yararlanacaklarını biliyor ve incelemek için güzel örnekler sunuyorlar. İyi kurgulanmış bir paylaşımın büyük miktarda izlemesi ve yüksek düzeyde kullanıcı katılımı var.

Markanızı subreddit olarak yönetirseniz aktif olmalısınız ve yaratıcı bir şekilde yönlendirmelisiniz. Bunu yapmak takipçiler arasında topluluk hissi yaratacak ve hayranlarınızı gerçek marka savunucuları haline getirmeye yardımcı olacaktır.

Spotify Örneği

Spotify, Reddit kullanıcılarına ilgi duyma yeteneklerinin gelişmesini sağladı ve bu durum paylaşmaya değer. Örneğin, ayda bir kez genellikle bu ay boyunca devam eden Kasım Playlist Yarışması gibi yarışmalar düzenliyorlar.

Kurallar çok basit, net. Kullanıcıların ilgisini doğal olarak çekiyor. Kasım ayı yarışması, Spotify’de yaklaşık 8-12 parça içeren bir temaya sahip bir çalma listesi oluşturmayı ve bu bağlantıyı konu dizisinin yorumlarını eklemeyi içeriyordu. Diğer kullanıcılar en sevdikleri seçimleri her gün dinleyebilir ve değiştirebilir. Kazanan, 28 Kasım’da seçildi ve şimdi bir sonraki yarışmanın temasını seçecek. Çok eğlenceliydi!

Reddit Kullanıcılarını Mutlu Etmelisiniz

Reddit’teki tüm başarılı markalar müşteri hizmetleri gibi davranmaktadır. Bu nedenle bir hizmet ayağı gibi takip etmekten çekinmeyin. Reddit kullanıcılarızla markanızla ilgili iyi ve kötü deneyimlerinizi tartışın. Şikayetlerine cevap verin ve sizi övdüklerinde eğlenin. Kullanıcıların sorunlarını belirlemek için harekete geçin ve yardımcı olun. Sadece onları mutlu etmeye çalışmalısınız. Her şeyden önce, mevcut bir müşteriyi korumak yeni bir müşteri edinmekten daha kolay unutmayın.

Çaba sarf ederseniz ve müşterilerinizle ilgilendiğinizi göstermişseniz memnuniyetle bağlılığı yüksek sadık bir kitle oluşacaktır.

Xbox‘a bir göz atın. Reddit’teki müşteri hizmetleri için yaygın olarak övgü dolu yorumlar alıyorlar.

Haberler ve Güncellemelerle İlgili Mesajlar

Reddit kullanıcılarını herhangi bir değişiklik olduğunda haberdar ederek güncel tutun. Yeni ürünler, mevcut ürünlerdeki iyileştirmeler, yeni haberler, indirimler ve potansiyel olarak çıkarlarını alabilecek herhangi bir şey. Haberleri ve güncellemeleri subreddit sayfanızda paylaşmak Reddit kullanıcılarınızın sizi daha yakından takip etmesini sağlayacaktır.

Reddit Hakkında Sayfaları

Reddit’deki hakkında sayfaları yoğun etkileşim alıyor ve bu şu an için subreddit’in şu anda 13.845.530 abonesi olduğu için hiç de sürpriz değil. Bill Gates ve Barack Obama gibi popüler kişiler bile buradan yararlandı ancak gerçek şu ki, burada yer almak için ünlü olmak ya da büyük bir şirketiniz olması gerekmiyor. Sadece iyi bir fikre sahip olmak ve oyunu kuralına göre oynamak yeterlidir.

Şu andaki programlarına bakınız:

Reddit’deki hakkında sayfalarında Harvard’daki mikrobiyologlar tarafından barındırılanlardan Scientologists’e kadar çeşitli konuları yansıttıklarını görebilirsiniz. Reddit kullanıcıları genellikle bu sayfaları görmek isterler.

Topluluk Yöneticisi Olun

Topluluk oluşturma, dijital varlığınızın önemli bir parçasıdır ve aktif insan etkileşimi temelinde olmalıdır. Çevrimiçi dijital pazarlama stratejinizde Reddit, Quora veya başka bir platformdan yararlanmak istiyorsanız, bu konuda ciddi çaba harcamanız gerekir.

Tutkulu ve yaratıcı takipçilerinizle sadakati ve güvenini farklı platformlarda artıracak bir uzmana sahip olmanız gerekir. Her sosyal platform kendi kurallarına göre yönlendirilir. Bunu başarabilmek günlük planlı aktiviteler ve çok fazla ilgi gerektirir.

 1. Sen mi yazdın bunları aq helal olsun ne diyim bu arada tarık abi sen misin

Reddit Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

İnternet kullanıcılarının bilgi kaynaklarına ayırabildikleri zaman ve harcayabildikleri enerji arttıkça, bu konuya odaklı olarak yayın yapan platformlar da ciddi bir yükselişe geçti. Ekşi Sözlük ve Wikipedia gibi geniş katılımlı siteler bunlara verebileceğimiz yerli ve yabancı örnekler olarak öne çıkmakta.

Bu yazımızda ise, bu iki siteye de benzer özellikler barındıran, ancak açık kaynaklı olma durumunu biraz daha geniş kitlelere yayabilmiş olan bir siteden bahsetmek istiyoruz: Reddit.

Reddit Nedir?

2005’te açılmış olan site, günümüze kadar inanılmaz bir kullanıcı katkısı aldı ve bilgi kaynağı olmak adına ciddi bir arşiv oluşturmayı başardı.

Reddit, aylık yüz milyonları bulan ziyaretçi sayısı, her gün yerine bir yenisi eklenen ve kullanıcılarına katkı sunan tartışmaları, bu tartışmaların editörler tarafından kontrol altına alınması gibi kontrol mekanizmalarıyla kullanıcılarına hizmet sunan bir komünite sitesidir.

Kullanıcılar burada kendilerine özel olarak topluluklar oluşturabilmekte, bunları gönüllü olarak kendileri yönetebilmekte ve dışarıya açabilmekteler. Tamamen gönüllü olarak hizmet veren ve redditör olarak adlandırılan denetleyicileri sayesinde de tartışmalar seviyeli bir şekilde yürümekte ve hakarete, aşağılamalara, “trollük” olarak adlandırılan konu baltalama faaliyetlerine mümkün olduğunca engel olunmakta.

Sitenin “görgü kuralları” olarak açıkladığı başlıklardaki açıklamalarının bir kısmı da bu yazdıklarımıza dayanıyor: karşınızdakinin insan olduğunu unutmayın ve diyaloglarınızı internet ortamında söyleyebildiklerinizi yüzüne söyleyip söyleyemeyeceğini tartarak gerçekleştirin.

Rakiplerinden Farkları Nedir?

Bir sosyal imleme sitesi olarak da adlandırılabilecek olan Reddit, sitenin hizmetinden faydalanan kişilerin kendi girdikleri siteleri, okudukları ve beğendikleri alıntıları paylaşabildikleri imleme siteleriyle benzer özellikleri taşıyor.

Bu konuda yerli rakiplerinden başlıca üstünlüğü ise anadil olarak İngilizceyi kullanması sebebiyle uluslararası ulaşıma açık olması ve oldukça bilinen bir mecra oluşu.

Ayrıca tartışma ortamına diğerlerinden daha fazla izin vermesi de onu cazip kılan özellikleri arasında.

Sitede yapılan yorumlar diğer kullanıcılar tarafından iyi veya kötü olarak oylanabiliyor, bu da kullanıcının popülaritesini ve verdiği yorumların ne kadar ciddiye alınması gerektiğini az çok sezebilmenizi sağlıyor.

Sadece bilimsel, edebi veya entelektüel tartışmaların, soru sorma faaliyetlerinin yürütülmediği site, aynı zamanda eğlenceye ve mizaha da oldukça açık bir yapıya sahip. Önümüzdeki günlerde de aynı formunu bozmadan ilerlediği takdirde Reddit unutulmak bir yana, taklitlerinin daha da fazla üretileceği ve hem kendisini, hem de kullanıcılarını ciddi anlamda besleyebilecek bir mecra olarak önümüzde duruyor.

Reddit Nasıl Kullanılır?

Reddit de tıpkı Wikipedia ve sözlükler gibi üyelik sistemi ile çalışmakta, siteyi herkes okurken sadece üyeler bir şeyler yazabilmektedir. Siteye üye olmak ücretsizdir. reddit.com adresinden ulaşabileceğiniz sitenin Türkçe menüsünden kolayca üyelik işleminizi yapıp Reddit’i dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.