Grup kuralları

Yardımcı olabileçeğiniz konular hakkında tavsiye, haber, bilgi paylaşımı hariçinde paylaşımlar yapmayın, silinir.
Yardımcı olabileçeğiniz konular hakkında tavsiye, haber, bilgi paylaşımı hariçinde paylaşımlar yapmayın, silinir.
Daha az gör

BiR ÜLKENİN KAHRAMANI OLAN MUSTAFA KEMAL’İN ANNESİ

66 yıllık ömründe, 4 çocuğunu ve eşini yitiren, yokluklarla, göçle mücadele eden ZÜBEYDE HANIM..

“Kır düşmüş sarı saçları, mavi gözleriyle o, yaşlı bir Mustafa Kemal’i andırıyordu. Rumeli şivesiyle konuşuyor, zeki bakışlı eski İstanbul hanımları giyinişinde bir hanımefendi idi. Durmadan oğlundan gururla bahsediyordu.”

Zübeyde Hanım aslında Konya Yörükleri’ndendi (Konyarlar). Osmanlı’nın iskan politikasıyla Anadolu’dan Makedonya’ya göçürdüğü türkmenlerdendi.Evladı-ı Fatihan’dı.Hacı Sofu ailesinden Feyzullah Ağa’nın kızıdır. Zeki, sağduyulu, dine ve geleneklere bağlı bir kadındı. Oğlunun mahalle mektebine gelenekten olan ilâhilerle başlamasını istemişti. Ancak oğlunun zamanın gerektirdiği biçimde yetişmesini engellememiş, hele kocası öldükten sonra onun iyi öğretim görmesine elinden geldiği kadar çalışmıştır.

Zübeyde Hanım oğluna “Mustafam”, “Sarı Mustafam” diye hitap eder; çoğu zaman bunu az bulur, “Paşam” veya “Sarı Paşam” diye hitap eder veya anardı.Zübeyde Hanım, daha küçük yaşta yetim kalan oğlunun her durumuyla yakından ilgilenirdi. Çünkü onun yetişmesinde ve yetiştikten sonra memlekete yararlı olmasında büyük etken olmuştur. Atatürk’e tam anlamıyla hem analık, hem babalık etmişti.

Zübeyde Hanım, yaşamının son yıllarında verdiği bir röportajda oğlunu Selanik’te “dondurucu kırklar” olarak anılan ve kışın en soğuk kırk gününü ifade eden dönemde doğurduğunu söyledi.
Atatürk çıkardığı ilk resmi kimlik kartında doğum tarihi olarak Rumi takvime göre, 1296 yazılıydı. Bu 13 Mart 1880 ile 12 Mart 1881 arasına karşılık geliyordu..

Ali Rıza Bey’le Evlendiklerinde 13-14 yaşında bulunan Zübeyde Hanım, kızı Makbule Hanım’ın anılarındaki anlatımıyla çok güzel bir genç kızdı: “Annemin gençliği gözümün önünde… Uzun boylu, ince yapılı, altın saçlı, yeşil gözlü bir kadın. Çocuklar annelerini öteden beri, dünyanın en güzel kadını olarak düşünürler. Fakat annem, gerçekten güzeldi…”

Ali Rıza Efendi, 31-32 yaşında ve Evkaf İdaresi’nde memurdu. Talip olduğu Zübeyde’den 17-18 yaş büyüktü. Kız tarafından özellikle anne Ayşe Hanım, memuriyet dolayısıyla kızından ayrı kalacağı düşüncesiyle evliliğe başlangıçta itiraz eder. Sonunda Mustafa Kemal’in dayısı Hüseyin Ağa aileyi ikna eder, nikâh kıyılır ve iki genç evlenirler .Zübeyde Hanım, güçlü bir beden yapısına sahip olduğu gibi, güçlü bir iradeye de sahipti.

Kocası ölünce, çocuklarıyla birlikte bir süre Lankaza’daki aile çitliğine kardeşlerinin yanına dönmüş, daha sonra kendisine talip olan Ragıp Bey’le ikinci evliliğini yapmıştır. Bir süre sonra ayrılmışlardır.Bu yıllarda 36 yaşında idi.

Balkan harbinden sonra, birçok Türk ailesi gibi, kızı Makbule ile birlikte Selanik’ten göç etti ve İstanbul’a gelerek Beşiktaş-Akaretler’de bir eve yerleşti. Milli Mücadele yıllarında Ankara’ya gelen Zübeyde Hanım, 1919’da ayrılmak zorunda kaldığı oğlunu, yıllar sonra Ankara’da yeni cumhuriyetin kurucusu olarak gördü. 14 Ocak 1923’te tedavi amacıyla gittiği İzmir’de 66 yaşında vefat etti.

Annesinin ölüm haberini gittiği Eskişehir’ de alan Mustafa Kemal , trenden indiği Karşıyaka da şu konuşmayı yapar.

” Annemi kaybettiğim için çok üzgünüm. Annemin mezarı önünde ve Tanrı’nın yüce katında söz verip and içiyorum ki, ulusumun bu kadar kan dökerek elde ettiği egemenliğin korunması ve savunulması için, gerekirse annemin yanına gitmekte gecikmeyeceğim, ulus egemenliği uğrunda canımı vermek, benim için vicdan borcu olsun, namus borcu olsun.”…

  1. abi bura haber tavsiye grubu değil mi zübeyde ana ne alaka

DEEP WEB’DE BİR MİLYON KREDİ KARTI PAYLAŞILDI

2 Ağustos Pazartesi günü, D3Lab analist ekibi, derin web’de kredi kartı sahipleriyle ilgili bir milyon kayıt içeren bir dosyanın ücretsiz olarak paylaşıldığı bir yeraltı forumu belirledi.

Her kayıt aşağıdaki verileri içerir:

[Dati_carta: cvv Numero_CC sona erme] Nome_Cognome_Titolare [ikametgah: Eyalet Şehir Adresi Posta Kodu]

İkamet durumuna göre yapılan incelemede, İtalya’da ikamet eden denekler adına yaklaşık 30 bin kartın tespitine yol açıldı.

Verilerin Allworld veritabanından gelmesi düşünülebilir[.] kartlar, taraklama adanmış bir web sitesi, yani kredi kartları, ön ödemeli kartlar vb. Taraklama sitelerinde pazarlanan kartların genellikle farklı kökenleri vardır: benzin istasyonlarında veya süpermarket pos’unda sıyırıcılar, kimlik avından kartlar, güvenliği ihlal edilen sitelerin veritabanlarından vb.

All World Cards küratörleri, aşağıdaki ekran görüntülerinde de görülebildiği gibi, Haziran ayı başlarında taraklama için özel sitelerde hizmetlerinin reklamını yapmaya başladılar ve verilerin, diğer suç aktörlerini, şüphelenmeyen kurbanlara ek çalıntı veriler satın alarak web sitelerini sık sık ziyaret etmeye ikna etmek için ücretsiz olarak paylaşılması düşünülebilir.Aynı alan adının tüm dünyaya kayıt tarihi[.] mayıs ortasından kısa bir süre sonra yerle bir edilebilen kartlar, müşteri arayışında olan genç bir hizmete işaret ediyor gibi görünüyor.

Verileri kurtardıktan sonra D3Lab, davanın azaltıcı eylemlerini gerçekleştirmeye yol vermek için müşteri bankacılığı kurumlarına kurtarılan kredi kartlarının PAN’ını göndermiştir.

Şu anda, analiz ekibimize geri verilen geri bildirim hala sınırlıdır, ancak kartların% 50’sine yakın bir insidans gösteriyorlar, henüz tehlikeye atılmış olarak tanımlanmıyor.

Tehdit aktörü, 98 kartın rastgele örneklemesi, kartların yaklaşık% 27’sinin hala aktif olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Bununla birlikte, İtalyan güvenlik firması D3Labs tarafından hazırlanan bir rapor, başlangıçta belirtilenden çok daha önemli bir miktar olan% 50’nin hala geçerli olduğunu gösteriyor.

D3Lab sızıntıyla ilgili bir blog yazısında, “Şu anda analiz ekibimize geri dönen geri bildirimler hala sınırlı, ancak kartların% 50’sine yakın bir insidansı hala çalışıyor, henüz tehlikeye atılmış olarak tanımlanmıyor.” dedi.

Siber güvenlik firması Cyble da kredi kartı dökümünü analiz etti ve BleepingComputer’a sızıntının kredi kartı numaraları, son kullanma tarihleri, CVV’ler, isimler, ülkeler, eyaletler, şehirler, adresler, her kredi kartı için posta kodları ve e-posta / telefon numaraları içerdiğini söyledi.

Cyble şimdiye kadar sadece 400.000 kartı analiz etse de, ilk beş ilişkili banka şunlardır:

  • Hindistan EYALET BANKASI (44.654 kart)
  • JPMORGAN CHASE BANK N.A. (27.440 kart)
  • BBVA BANCOMER S.A. (21.624 kart)
  • TORONTO-DOMINION BANK (14.647 kart)
  • POSTE ITALIANE S.P.A. (BANCO POSTA) (14.066 kart)

Kartın bu ihlalin bir parçası olup olmadığını kontrol etmek için Cyble, verileri AmIBreached hizmetlerine içe aktarmıştır.

Bilgileriniz bu ihlalde bulunduysa, yeni bir kredi kartı ve numarası istemek için kredi kartı şirketinizle iletişime geçmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Ayrıca, tarihi dolandırıcılık ücretlerini ve gelecekteki ücretleri kontrol etmek için kredi kartı ekstrenizi ayrıntılı olarak gözden geçirmelisiniz.

Tüm Dünya Kartları pazarı

All World Cards sitesi, taraklama sahnesine nispeten yeni gelen bir sitedir ve promosyon, çöplüğü indiren birçok tehdit aktörü tarafından takdirle karşılanmıştır.

Mayıs 2021’de başlayan taraklama sitesinde 2 milyon 634 bin 615 kredi kartı envanteri bulunuyor. En çok karta sahip ülke 1 milyon 167 bin 616 kartla ABD.
Tüm Dünya Kartları pazarı
Kartların fiyatı 0,30 ila 14,40 DOLAR arasında değişirken, kartların %73’ü 3,00 ile 5,00 DOLAR arasında değişiyor.

All World Cards, siber güvenlik firmaları ve tehdit istihbaratı şirketlerinin izlemesi için yeni bir pazar yeridir.

Büyük bir oyuncu olmayı hedefliyorlar ve bu bir milyon ücretsiz çöplükle, muhtemelen diğer birçok tehdit aktörünü pazarlarına çekecekler.

Youtube da sesli dinleyebileceğiniz 12 kitap..

İyi dinlenmeler…

https://www.webtekno.com/sesli-kitap-dinle-youtube-h87796.html

Gittikçe sık kullanılmaya başlanan sesli kitap uygulamaları ve videoları, kitap okumaya vakit bulamadığımız zamanlarda tercih edebileceğimiz en güzel yöntemlerden birisi. Seslendiren kişilerin anlatımının son derece akıcı olduğu, dinlemeye doyamayacağımız 12 sesli kitabı sizlerle paylaştık.