Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Fotoğraftan konum nasıl bulunur? İşte güncel yöntemler

Fotoğraftan konum nasıl bulunur? İşte güncel yöntemler


Akıllı telefonlar günlük hayatımıza girdikçe fotoğrafçılığa olan merak da arttı. Saniyeler içerisinde çektiğiniz fotoğrafın aynı zamanda binlerce veriye sahip olduğunu biliyor musunuz? Akıllı telefon veya DSLR kamera ile çektiğiniz fotoğraftan konum bulma için ne yapmalısınız? İşte fotoğraf konum tespiti için kullanabileceğiniz yöntemler.

Fotoğraftan konum bulma nasıl yapılır?

Neredeyse tüm akıllı telefonlardaki kameralarda yerleşik GPS yer alır. Bu sensör, fotoğrafı veya videoyu çektiğiniz anda bölgenin GPS koordinatlarını kaydeder ve fotoğrafa işler. Bu veri de dahil olmak üzere tüm bilgiler EXIF formatında saklanır.

Fotoğrafın çekildiği koordinat verilerine EXIF dosyasından erişebiliyor olsanız da, her zaman kullanışlı olmayabilir. Bu yüzden alternatif olarak hem Google’ı hem de çeşitli web sitelerini kullanabilirsiniz. Fotoğraf konum tespiti yöntemleri şu şekilde:

Fotoğraf koordinatlarını inceleyin

Fotoğrafın çekildiği koordinatlar kaydedilmişse tam konumunu görmeniz mümkün. İlk olarak fotoğrafa eklenmiş EXIF ​​verilerine erişmeniz ve fotoğrafın çekildiği konumla ilgili bilgileri içerip içermediğini öğrenmeniz gerekiyor. Bunu ister işletim sisteminde isterseniz de Pic2Map gibi web sitelerini kullanarak yapabilirsiniz.

Pic2Map ile fotoğraf konumunu öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bu bağlantıya gitmeniz ve fotoğrafı yüklemeniz. Koordinatlar kayıtlıysa harita üzerinden fotoğrafın çekildiği adresi gösterecektir.

Buna benzer olarak Metapicz’i de tercih edebilirsiniz. Koordinatlar dahil olmak üzere fotoğrafın tüm detaylarına bu adresten erişebilirsiniz.

Windows’ta fotoğraftan konum bulmak isterseniz şu adımları izleyin:

  • Adım 1: Fotoğrafa sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.
  • Adım 2: Açılan kutucuğun üst kısmında yer alan “Ayrıntılar”a tıklayın.
  • Adım 3: Önünüze gelen bilgiler fotoğrafın EXIF dosyasıdır. Eğer koordinatları kayıtlıysa GPS başlığı altında görebilirsiniz.

Fotoğraftan konum tahmini yapan siteler

EXIF dosyasında koordinatlar bulunmuyorsa fotoğrafı çeşitli web sitelerinde aratmayı deneyebilirsiniz. Bu siteler, Pic2Map’in aksine, fotoğrafın konumunu tahmin etmeye çalışır. Bundan dolayı kesin doğru sonuçlar veremeyeceğini unutmamak lazım.

Bu konuda oldukça popüler olan araçlardan biri Where is the Picture’dur. Bu bağlantıya giderek fotoğrafı yüklediğinizde, site tahminini yapacaktır.

Görseli Google’da arayın

Google’ın oldukça güçlü bir arama algoritmasına sahip olduğunu düşünürsek, fotoğrafı Google’da aratmak mantıklı olacaktır. Bu nedenle, bir görseli Google Görseller’in arama çubuğuna sürükleyerek yüklediğinizde Google konumu tahmin etmeye çalışabilir.

Peki siz fotoğraftan konum bulma hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/fotograftan-konum-nasil-bulunur-iste-guncel-yontemler

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.