Güncel Floodlar En sonuncu Floodlar

Kurucu Yönetici
  • 0
Fil Necati

zencefil gazozu tarifi

  • 0

şefin (ben) tarifi:

malzemeler: 350-400 gr. taze zencefil, soda, kahverengi toz şeker (250-300 gr.), bir limon, tülbent, bardak arkası (düz)

taze zencefili soyup bir kabın içine rendenin ince kısmıyla rendeliyoruz, böyle sulu çamur gibi bir kıvam oluyor. arkasından buna kahverengi toz şeker ekliyoruz, ve bardağımızın arkasıyla bunları eziyoruz. bende sarımsak döveceği olmadığı için bardak arkasıyla ezdim, dövecek varsa dövecekle ez. limon suyunu ekle. şeker eriyene kadar eziyoruz, durmuyoruz.

şekerin iyice eridiğine kani olduktan sonra bunları tülbentten geçirerek bir kaba koyuyoruz (geriye macun şeklinde zencefil hamuru kalıyor, atabilirsin bunu. ya da bir sevdiğine ver çin böreği diye yesin. götünden çıkan dumanı izle sonra). elimizde şimdi yoğun bir zencefil konsantresi var. sıra gazozu içime hazır hale getirmeye geldi.

büyükçene bardak al. yarısına kadar buz doldur. 1 birim bu öze karşı 6-7 birim sodayla bu bardağa boca et. bir dilim portakal bir dilim elma bir kaç yaprak taze nane serpiştir bardağa (görsel şölen için). işte sana mükemmel zencefil gazozu. tarifi veren ara kafe’nin sevimli garsonuna buradan teşekkür ediyorum. oranlarını vermedi gerçi.. tülbenti söylemedi.. üstün körü anlattı.. yapbozun büyük kısmını kendim tamamladım.

şefin (benim) tavsiyesi:

özü hazırladıktan sonra içine bir avuç yıkanmış taze nane koyup dolapta bir iki gün bekletince sanırım mükemmel bir lezzete ulaşılabilir. bir dahaki özü o şekilde hazırlayacağım.

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.