Güncel Floodlar En sonuncu Floodlar

Kurucu Yönetici
  • 0
Fil Necati

Neden ruqqus farklı?(+ruqqus ta yazılan metnin google çeviriden turkceye çevrilmiş hali ingilizcem yok özür)

  • 0

Bekle, bir AMA sorumuz var. Shrek 2 soruyor: “Voat ve Saiddit gibi” Reddit Katili “olmayı hedefleyen pek çok site var, ancak bunlar kalkmadı. Ruqqus’un gerçekten yükselmesini sağlayan şey sizce nedir?” Yani bu çokça ortaya çıkan bir soru. Birkaç faktör var. Bu müziği düşünmek için duraklatacağım. Yani burada birkaç faktör var. Öncelikle, bu diğer sitelerin ne yaptığına bakmak istiyorum, sanırım yanlış yaptıklarını. Voat, bence iyi niyetle başlamış olabilir. Ama Voat, ne yazık ki onlar için kötü zamanlamadan muzdaripti. Voat’a gelen ilk büyük kullanıcı akını, GreatApes ve Coontown ve FatPeopleHate alt dizinlerinden yeni yasaklanan kişilerdi. Voat biraz buhar kazanmaya başladığında, Reddit bu üç özellikle sorunlu ırkçı bağnaz alt dizini yasakladı. Ve tüm bu kullanıcılar, yeni büyük bir şey olan Voat’a gitti. Ve o noktada, Voat için oyun bitti. Çünkü şimdi, birden Voat’taki içeriğin çoğu, çok ırkçı ve saldırgan içeriklerden bahsediyordu. Bu “normları”, alıntıdan uzaklaştı. Bu, kedi resimlerine bakmak isteyen veya sadece haberler hakkında konuşmak isteyen insanları uzaklaştırdı. Ve tüm sıradan günlük Joes’ları uzaklaştırdı ve daha fazla ırkçıyı, daha fazla antisemiti ve daha fazla neonazı çekti. Ve böylece Voat’ın geliştirdiği kullanıcı tabanı buydu.
Yani. Ruqqus neyi farklı yapıyor? Voat sorununu ele almak: En eski günlere dayanan ilk kullanıcı tabanımız, bir nedenle yasaklanan pislikleri trolleyen insanlar değildi. Voat’ın ilk kullanıcı tabanı, bir nedenle yasaklanan trollerdi. Bizim kullanıcı tabanımız değildi. Kullanıcı tabanımız, en başından beri, her zaman nispeten normal olan ve sosyal medyadaki ve özellikle Reddit’teki sansür durumuna kızan insanlar olmuştur. Birçoğunu yasaklama dalgalarında gördük. Çok saldırgan olan meme alt dizinlerini yasaklamaya başladılar. Çok saldırgan olan alt dizinleri karantinaya alıyorlar. Bir alt dizin var, iki alt dizin var. Birinin adı Beyaz Güzellik, birinin adı Kara Güzellik. Sanırım adı Kara Güzellik, başka bir şey denilebilir. Her neyse, ikisi de kasıtlı olarak çok sağlıklı, çok aile dostu alt dizinler, sadece eğlenen, gülümseyen, aileleriyle piknik yapan insanların resimlerini gösteriyor, her neyse, belki kıyafet modelliği veya sizde ne var. Bunlardan biri beyaz insanlar için, biri de siyahlar için, ama beyaz olan, beyaz insanları olumlu bir ışık altında teşvik ettiği için saldırgan ırkçı nefret içeriği olarak karantinaya alındı. Bugünlerde yapabileceğiniz bir şey değil. Bu artık politik olarak doğru değil. Oysa siyah olan sktsız çıkar. Siyah olanın üzerine karantina etkisi uygulanmaması gerektiğinden değil. Hiçbir şekilde yapmamalılar. Her ikisi de sağlıklı, aile dostu, olumlu, canlandırıcı içeriktir. Sadece, biri beyazlar, diğeri siyah insanlar. Ya da beyaz olmayan insanlar. Ve Reddit’in bu konuda çifte standardı – beyaz olanı karantinaya alacağız çünkü beyazların olumlu görülmesine izin veremeyiz, bu çok fazla, nefret dolu, bağnaz ve saldırgan.
Ve Voat’ın ilk niyetleri ne kadar asil olsa da, bu zamanlamayla tamamen mahvoldular. “İnanılmaz, sansürsüz bir platform inşa edeceğiz” gibi en iyi niyetlerle başlamış olabilir ve bir süre başardılar ama sonra Reddit, Coontown ve GreatApes’i yasakladı ve tüm bu kullanıcılar Voat’a ve şimdi bu Voat’taki baskın içerik. Yani Coven Of Witches sorunu dediğimiz şeyden muzdaripler. İnsanları cadı avı yaptığınızda, onlar başka yerlere giderler, başka yerlerde kendi cadılar meclislerini oluştururlar ve Voat’a olan budur. Bence bu çok daha çok, ah, çok daha ince bir problem. Sanırım Saidit, sadece bir Reddit klonu olmanın damgasından asla kaçmadı. Ki, Reddit kod tabanını geliştirmek için kendi zorlu geliştirme çalışmalarını yaptıklarını biliyorum. Sanırım Saidit’in sadece olumlu ve olumsuz oy kullanmak yerine iki farklı olumlu oy kullanma fikri aslında çok ilginç ve çok iyi. Bu fikri çok beğendim. Açıkçası, keşke bunu düşünseydik. Bu, kesinlikle doğru yaptıkları bir şeydi, iki farklı türden olumlu oy, kesinlikle doğru yaptıkları bir şeydi. Ne yazık ki, hepsi Reddit’in yayınlanan son açık kaynak sürümü veya reddit’in son açık kaynaklı sürümlerinden biri üzerine inşa edilmiştir. Ve bu nedenle, biçimlendirme ve stil, davranış tuhaflıkları ve algoritma değişiklikleri ve, ah, ve alt dizinler ile … Ne olması gerektiğini bilmiyorum. Yani, kaputun altında, hepsi hala Reddit ve bu yüzden çok uzun bir süre onunla taşındı ve ben – sanki bu hala biraz kafamda ve hiç kaçacağını sanmıyorum bu – bu sadece bir Reddit klonu olduğu fikri. Ve o zamandan beri, geliştiriciler onu artık bir reddit klonu haline getirmek için yeterince çalışmış olsalar bile, algı gerçektir. Ve insanlar bunun bir reddit klonu olduğunu düşünürlerse, kullanmayacaklar. Ve bu, Saidit’in kullanıcı tabanını sahip oldukları otuz beş veya kırk binin ötesine genişletmeye çalışması açısından acı çektiği bir sorun olduğunu düşünüyorum.
Reddit’ten ve büyük sosyal medya sitelerinden bu tür çifte standarda üzülen insanlar, Voat’a göç eden nefret dolu ırkçı insanlar değil. Bunlar normal günlük Joes. Reddit yöneticileri tarafından sergilenen ikiyüzlülük ve sansürden rahatsız olan ve sinirlenen insanlar bunlar. Facebook, Twitter ve diğer siteler tarafından da benzer şeyler yapılıyor. Ve bunlar Ruqqus’u gören, Reddit’i gören ve “Mor siteye gidiyorum” diyen insanlar. Ve bu bizim ilk kullanıcı akışımızdı ve bu bizim ilk kullanıcı akınımız oldu – bu, bugüne kadar devam eden kullanıcı birikimimiz oldu. Daha yeni yasaklar, meme alt dizinlerinde karantinalar, The_Donald’ın yasaklanması, ChapoTrapHouse’un yasaklanması ve böylece sadece normal şeyler görmek isteyenler, biraz saldırgan olabilecek komik şeyler görürler, açık bir ortamda siyasi söylemlerle meşgul olurlar. düşünce çeşitliliği – bunlar Ruqqus’a gelen insanlardır. Ve bunlar Ruqqus’a çekmek istediğimiz insanlar. Bunlar, sahip olmak istediğimiz – sahip olmak istediğimiz insanlar. Ve bu bakımdan, Ruqqus tamamen – kısmen iyi zamanlama şansı ve kısmen bizi ilk fark eden kişi tarafından ve kısmen de, kendimizi pazarlama yöntemimizle – kaçınmamız gereken çok büyük bir talihimiz oldu. tamamen Coven of Witches problemi. Şimdiye kadar bunu atlattık. Voat yapmadı. Bu konuda başarılı olamadılar. Bu konuda başarılı olsalardı, belki insanlar Voat kullanıyor olurdu. Bilmiyorum. Yani, ilk bakışta doğru yaptığımız şey bu. Voat’un yanlış yaptığı biz de doğru yaptık.
Ve sonra ikinci şey, Ruqqus kod tabanını sıfırdan oluşturuyoruz. Mesela, sıfırdan yaptığımızdan daha fazlasını alamaz. Ve evet, bu çok iş ve Reddit’in halihazırda anladığı şeylerin çarkını yeniden keşfetmek. Ancak aynı zamanda, Reddit’in eski kodlarından karşılaştığı sorunları önceden çözmemizi sağlıyor. Örneğin, reddit’te, subreddit veya kullanıcı hesabı oluşturulduktan sonra bir subreddit’in veya bir kullanıcı adının büyük harf kullanımını değiştirememenizin bazı ayrıntılı teknik nedenleri vardır. Çünkü başka şeyler bununla bağlantılıdır ve büyük harf kullanımını değiştirirseniz, bu bağlantıları koparır. Ve sonra site bozulur. Bunu gördük – bu benim bildiğim bir şeydi çünkü moderatör topluluğuna ve Ruqqus öncesi varsayılan moderatör topluluğuna çok dahil oldum. Bu, sitenin bir tuhaflığı olarak bildiğim bir şeydi. Yani kullanıcı hesapları ve loncalar için temel kod oluştururken, bunu yapmayacağım dedim. Bunu, büyük harf kullanımının değiştirilmesine izin verecek şekilde oluşturacağım. Kimse kullanacak mı? Muhtemelen hayır, ama özellik var. Reddit’in yanlış yapması güzel bir şey. Ondan kaçtık, çünkü onu inşa ediyoruz. Örneğin, Saidit bu sorunu yaşayacak çünkü Reddit’in kodunu kullanıyorlar. Temel nesne ilişkisi yönetimine girmedikçe. Muhtemelen bunu yapmayacaklar, çünkü o zaman bir sürü şeyi yeniden yazmaları gerekecek ve buna değmez. Ve böylece bunu sıfırdan inşa ederek, yerleşim planımızı olmasını istediğimiz gibi tasarlayabildik, istediğimiz gibi tasarlayabildik. Özellikleri olmasını istediğimiz şekilde tasarlayabiliyoruz. İlişkileri ve karmaşık mekaniği olmasını istediğimiz şekilde tasarlayabiliyoruz.
Ve bu sadece reddit kodunu almaktan çok daha fazla iş, Saidit’in yaptığı veya thedonald.win’in yaptığı buydu. Bu çok daha fazla iş. Ama sonuç – ve yalan söylemeyeceğim, Ruqqus’un arka ucunu kodlamak için yüzlerce, yüzlerce saat harcadım. Ve bu, kekman26’in iyi görünmesini sağlamak için yaptığı tüm çalışmalara ya da @arkitekt’in uç noktaları doldurarak yaptığı ve tamamen gözden kaçırdığım eksik işlevselliği eklediği tüm çalışmalara bile girmiyor. Muazzam bir iş oldu. Bunu ödeme için yapıyor olsaydım, muhtemelen sadece kendim için elli bin dolarlık aralığı çok iyi bilirim, sanki birinden bunu sıfırdan bir araya getirmek için elli bin dolar alacağım gibi. Ve ben de öyle yaptım, diğer ikisinin yaptıklarına bile girmedim.

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.