Güncel Floodlar En sonuncu Floodlar

literally1948
 • 0
Amk n*wi

Mememi Reddit’te yeniden yayınlayan birini dava edebilir miyim?

 • 0

Merhaba, ana hesabımda reposter ile zaten karşı karşıya geldiğim için tek kullanımlık bir hesaptayım. Backstory: Geçenlerde bir meme gönderdim ve yalnızca 50 oy aldı. Birisi mememi çaldı ve 20.000’den fazla oy aldı. Kelimenin tam anlamıyla kalbim kırıldı ve ağladım. Muhabire bana kredi vermesini söyledim, ama o benimle dalga geçti, biliyorum bir mem yüzünden birini dava etmenin aptalca geldiğini biliyorum, ama mesele memle ilgili değil. Adaletle ilgili. Bir avukatla görüşmeyi planlıyorum ama burada ne yapabileceğimi görmek için tavsiye almak istiyorum. Öyleyse ne yapabilirim? Bunu bir sivil mahkemeye götürmek istiyorum. Yargıç alır mı?

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

7 Yanıtlar

 1. Oh…so You’re just broke. And sad with life….

  Oh…so
  You’re just broke. And sad with life….

  Daha az gör
 2. Hello, I'm on a throwaway account because I already confronted the reposter on my main account. Backstory: I recently posted a meme, and it only got 50 upvotes. Someone stole my meme and and got over 20.000 upvotes. I was literally heartbroken and cried. I told the reposter to give me credit, but heDevamını oku

  Hello, I’m on a throwaway account because I already confronted the reposter on my main account. Backstory: I recently posted a meme, and it only got 50 upvotes. Someone stole my meme and and got over 20.000 upvotes. I was literally heartbroken and cried. I told the reposter to give me credit, but he made fun of me instead I know suing someone over a meme sounds silly, but it’s not about the meme. It’s about justice. I’m planning on contacting a lawyer, but I wanna get advice here to see what I can do. So what can I do? I wanna take this to a civil court. Will a judge take it?

  Daha az gör