Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

EwDoor botnet, ABD’li firmalarda AT&T ağ uç cihazlarını hedefliyor

EwDoor botnet, ABD’li firmalarda AT&T ağ uç cihazlarını hedefliyor

Yakın zamanda keşfedilen bir botnet, dört yıllık kritik önem derecesi Blind Command Injection güvenlik kusuru için açıkları kullanarak düzeltme eki yüklenmemiş AT&T kurumsal ağ kenar cihazlarına saldırıyor.

Botnet, dublajlı EwDoor Qihoo 360’ın Ağ Güvenliği Araştırma Laboratuvarı’ndaki (360 Netlab) araştırmacılar tarafından EdgeMarc Enterprise Session Border Controller (ESBC) uç cihazlarını kullanarak AT&T müşterilerini hedef almaktadır.

EdgeMarc cihazları, yüksek kapasiteli VoIP ve veri ortamlarını destekleyerek kurumsal ağlar ile hizmet sağlayıcıları arasındaki boşluğu, bu durumda AT&T taşıyıcısını destekler.

Bununla birlikte, bu aynı zamanda cihazların internete herkese açık olarak maruz kalmasını ve uzaktan saldırılara maruz kalmalarını artırmasını gerektirir.

360 Netlab botnet’i 27 Ekim’de, internete maruz edgewater networks’ün cihazlarını hedef alan ilk saldırıların kritik CVE-2017-6079 güvenlik açığına karşı düzeltme eki yüklenmeden başladığını fark etti.

Üç saat içinde neredeyse 6.000 güvenliği ihlal edilmiş cihaz tespit edildi

Araştırmacılar, yedek komut ve kontrol (C2) etki alanlarından birini kaydederek ve virüslü cihazlardan yapılan istekleri izleyerek botnet’in boyutuna hızlı bir şekilde bakabildiler.

Botnet operatörleri farklı bir C2 ağ iletişim modeline geçmeden önce geçirdikleri üç saat boyunca, 360 Netlab yaklaşık 5.700 enfekte cihazı tespit edebilirdi.

Araştırmacılar, “Saldırıya uğrayan cihazların telekom şirketi AT&T’ye ait EdgeMarc Enterprise Session Border Controller olduğunu ve kısa süre içinde gördüğümüz 5,7k aktif kurbanların hepsinin coğrafi olarak ABD’de bulunduğunu doğruladık.” dedi bugün yayınlanan bir raporda.

“Bu cihazlar tarafından kullanılan SSL sertifikalarını geri kontrol larak, aynı SSL sertifikasını kullanan yaklaşık 100k IP olduğunu gördük. Bu IP’lere karşılık gelen kaç cihazın enfekte olabileceğinden emin değiliz, ancak aynı cihaz sınıfına ait oldukları için olası etkinin gerçek olduğunu tahmin edebiliriz.”

DDoS saldırı özelliklerine sahip arka kapı

EwDoor’u keşfettiklerinden beri yakalanan sürümleri analiz ettikten sonra, 360 Netlab botnet’in dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları başlatmak ve hedeflerin ağlarına erişmek için bir arka kapı olarak kullanıldığını söylüyor.

Şu anda altı ana özelliğe sahiptir: kendi kendini güncelleme, bağlantı noktası tarama, dosya yönetimi, DDoS saldırısı, ters kabuk ve güvenliği ihlal edilen sunucularda rasgele komutların yürütülmesi.

360 Netlab, “Şimdiye kadar, bizim görüşümüze göre EwDoor 3 güncelleme sürümünden geçti ve ana işlevleri 2 ana DDoS saldırısı ve Arka Kapı kategorisine özetlenebilir” diye ekledi.

“Saldırıya uğrayan cihazların telefon iletişimi ile ilgili olmasına dayanarak, asıl amacının DDoS saldırıları ve arama kayıtları gibi hassas bilgilerin toplanması olduğunu varsayıyoruz.”

EwDoor botnet
EwDoor botnet (360 Netlab)

EwDoor, ağ trafiği engelleme girişimlerini engellemek için TLS şifrelemesini kullanır ve kötü amaçlı yazılım analizini engellemek için kaynakları şifreler.

EwDoor botnet’i ve C2 etki alanları ve kötü amaçlı yazılım örnek hashes dahil olmak üzere uzlaşma göstergeleri (IPC’ler) hakkında ek teknik ayrıntılar 360 Netlab’ın raporu.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.