Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

En yeni CPU’lara sahip Windows cihazları veri hasarına karşı hassastır


pencereler

Microsoft bugün, desteklenen en yeni işlemcilere sahip Windows cihazlarının Windows 11 ve Windows Server 2022’de “veri hasarına” duyarlı olduğu konusunda uyardı.

Şirket bugün yaptığı açıklamada, “En yeni Vektör Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) (VAES) komut setini destekleyen Windows cihazları veri hasarına açık olabilir” dedi.

Bu yeni bilinen sorundan etkilenen cihazlar, yeni donanımda AES-XTS (şifreli metin çalma özelliğine sahip AES XEX tabanlı ince ayarlı kod kitabı modu) veya AES-GCM (Galois/Sayaç Modu ile AES) blok şifreleme modlarını kullanır.

Microsoft, etkilenen sistemlerdeki veri kaybı risklerinden bahsederken, şirket, müşterilerin bu sorundan etkilenmeleri durumunda ne beklemeleri gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi vermiyor.

Mayıs ve Haziran Windows güncellemelerinde sorun giderildi

Microsoft, sorunun sırasıyla 24 Mayıs ve 14 Haziran’da yayınlanan önizleme ve güvenlik sürümlerinde daha fazla veri hasarını önlemek için ele alındığını söyledi.

Ancak, AES tabanlı işlemler, Windows Server 2022 ve Windows 11 (orijinal sürüm) çalıştıran etkilenen sistemlere yüklendikten sonra iki kat (2 kat) daha yavaş olabileceğinden, bu Windows güncellemeleri aynı zamanda bir performans artışıyla birlikte gelir.

Performans isabetinden etkilenen senaryolar arasında BitLocker, Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) (özellikle yük dengeleyiciler) ve disk çıkışı (özellikle kurumsal müşteriler için) yer alabilir.

Microsoft, sorunun nedenini açıklarken, “SymCrypt’in Windows 11 (orijinal sürüm) ve Windows Server 2022 sürümlerine VAES (vektörleştirilmiş AES) talimatlarından yararlanmak için yeni kod yolları ekledik” dedi.

“SymCrypt, Windows’taki temel şifreleme kitaplığıdır. Bu talimatlar, desteklenen en yeni işlemcilere sahip donanımlar için Gelişmiş Vektör Uzantıları (AVX) kayıtları üzerinde etkilidir.”

Performans isabeti için geçici çözüm

Performans düşüşü yaşayan müşterilerin 23 Haziran önizleme güncellemesini yüklemeleri önerilir (Windows 11, Windows Sunucusu 2022) veya 12 Temmuz güvenlik güncellemesi (Windows 11, Windows Sunucusu 2022) geçici bir çözüm olarak işletim sistemi sürümleri için.

Microsoft, bu Windows güncellemelerinin etkilenen cihazlara yüklendikten sonra ilk performans ölçümlerini geri yükleyeceğini söylüyor.

Microsoft, “Bu sizi etkiliyorsa, daha fazla hasarı önlemek için 24 Mayıs 2022 önizleme sürümünü veya 14 Haziran 2022 güvenlik sürümünü mümkün olan en kısa sürede yüklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.”

“23 Haziran 2022 önizleme sürümünü veya 12 Temmuz 2022 güvenlik sürümünü yükledikten sonra performans geri yüklenecek.”

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.