Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

DHL, kimlik avı saldırılarında en çok taklit edilen marka olarak Microsoft’u tahttan indirdi

DHL, kimlik avı saldırılarında en çok taklit edilen marka olarak Microsoft’u tahttan indirdi

DHL, 2021’in 4. çeyreği boyunca kimlik avı kampanyalarında en çok taklit edilen marka oldu ve Microsoft’u ikinci sıraya, Google’ı dördüncü sıraya taşıdı.

Her yılın son çeyreğinin Kara Cuma, Siber Pazartesi ve Noel alışveriş sezonunu içerdiği düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değil, bu nedenle paket teslimatlarına dayalı kimlik avı cazibeleri doğal olarak artıyor.

DHL, yılda 1,6 milyardan fazla koli teslim eden uluslararası bir paket teslimatı ve ekspres posta hizmetidir.

Bu nedenle, markayı taklit eden kimlik avı kampanyalarının, tatil sezonunda DHL paketinin gelmesini bekleyen kişilere ulaşma şansı yüksektir.

Spesifik yemler, bir paketten gümrükte sıkışmış ve belge eklerinin veya gömülü bağlantıların içinde gizlenen varsayılan takip numaralarının açıklanması için işlem yapılmasını gerektirir.

Tehdit istihbarat şirketi Check Point tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2021’in 4. çeyreğinde kimlik avı aktörleri tarafından taklit edilen ilk on marka şöyle:

  1. DHL (küresel olarak tüm kimlik avı saldırılarının %23’üyle ilgili)
  2. Microsoft (%20)
  3. WhatsApp (%11)
  4. Google (%10)
  5. LinkedIn (%8)
  6. Amazon (%4)
  7. FedEx (%3)
  8. Roblox (%3)
  9. Paypal (%2)
  10. Elma (%2)

üzerinde sunulan bir örnekte Kontrol Noktası raporu, bir kimlik avı kampanyası, aşağıda gösterildiği gibi “gönderi bildirimi” mesajını göndermek için sahte DHL müşteri destek e-posta adreslerini kullandı.

DHL'in kimliğine bürünen kimlik avı e-postası
DHL’in kimliğine bürünen kimlik avı e-postası
Kaynak: Kontrol Noktası

Bu durumda, e-posta, kullanıcının kimliğini doğrulamasını ister; bu, gerçek DHL sitesine tam olarak benzeyecek şekilde yapılmış bir kimlik avı sayfasında gerçekleşir.

Sahte ve gerçek DHL siteleri arasında karşılaştırma
Sahte ve gerçek DHL siteleri arasında karşılaştırma
Kaynak: Kontrol Noktası

CheckPoint tarafından örneklenen FedEx yemlerinde, aktörler paketi alıcıya teslim edemediklerini iddia ederek kurbandan bilgilerini bir kimlik avı sitesine girmesini talep ediyor.

Son olarak, geçici bir askıya alma durumunu kaldırmak için hedefin “hesap bilgilerini onaylamasını” isteyen uğursuz bir PayPal kimlik avı örneği var.

PayPal kimlik avı cazibesi
PayPal kimlik avı cazibesi
Kaynak: Kontrol Noktası

Sakin olun ve tetikte olun

Cesur iddialarda bulunan ve derhal harekete geçilmesini talep eden gelen e-postalarla başa çıkmanın en iyi yolu, dikkatli olmak ve hemen harekete geçmekten kaçınmaktır.

Bunun yerine, yeni bir tarayıcı sekmesi açmanız, iddia edilen gönderenin resmi web sitesini ziyaret etmeniz, bulunduğunuz URL’nin geçerliliğini onaylamanız ve ancak bundan sonra hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Herhangi bir işlem yapmanız gerekirse, ilgili uyarıları hemen orada göreceksiniz.

E-postalardaki yerleşik düğmelere asla tıklamayın ve istenmeyen iletişimler yoluyla gelen belgeleri indirip açmaktan kaçının.

Kimlik avı, bir aciliyet duygusu yaratmaya dayanır; bu nedenle, sizi rahatsız eden bir e-postayla uğraşırken, hassas bilgileri vermeniz için sizi kandırma girişimi olabileceğini düşünün.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.