Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir? (Android)

Deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir? (Android)


Teknolojinin gelişmesiyle ceplerimizdeki akıllı telefonlar da gelişimini sürdürüyor. Android telefonlarda bulunan deprem uyarı sistemi de gelişen teknolojiyle yapılan özelliklerden bir tanesi. Hayati derecede önemli olan bu özellik, Türkiye gibi deprem riski olan ülkeler için oldukça önemli. Peki Android’de deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir?

Deprem uyarı sistemi nedir?

Teknoloji devi Google’ın Android telefonlar için geliştirdiği deprem uyarı sistemi, dünya genelindeki depremleri algılayarak kullanıcılarına bildiren ücretsiz bir hizmettir. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye de gelen özellik, sadece bir yıl içerisinde oluşan birçok depremi saniyeler kala kullanıcılarına bildirmeyi başardı.

5 Ocak 2022 tarihinde Antalya’da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremi haber veren sistem, depreme saniyeler kala kullanıcılarını bilgilendirerek birçok can kaybını önledi.

3 milyardan fazla Android cihazda bulunan ivmeölçer donanımı sayesinde sarsıntı algılanıyor ve bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiliyor. Google, deprem uyarı sisteminin her depremin algılanabileceği konusunda bir garanti vermiyorken, telefonunuzun konumuna göre bildiriliyor. Bu sebepten ötürü konumunuz sürekli açık kalmalı.

Deprem uyarı sistemi 2020 yılının başlarında kullanıma sunuldu. İlk başlarda yalnızca ABD’de hizmet veren özellik, kısa süre içerisinde Türkiye, Yunanistan, Kazakistan ve Türkmenistan gibi birçok ülkeye yayıldı.

Android deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir?

Android’de deprem uyarı sistemini aktif etmek için konum özelliğinizin sürekli açık olması ve kablosuz bağlantı desteğinin olması gerekiyor.

  1. Öncelikle telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasına giriş yapın.
  2. Konum > Deprem uyarıları” yolunu takip edin.
  3. Deprem uyarıları seçeneğini aktif edin.

Bu adımlarla birlikte deprem uyarı sistemini aktif edebilirsiniz. Söz konusu deprem uyarıları, konum ayarları kısmında gözükmüyorsa, maalesef cihazınız desteklemiyor demektir. Konumunuzda veya yakınlarında oluşan depremlerin uyarı bildirimlerini alamayabilirsiniz. Zira tüm depremler için uyarı gönderilmesine dair bir garanti verilmiyor. Uyarıyı depremden önce, sarsıntı sırasında veya sonrasında da alabilirsiniz.

Deprem algılama sistemi nasıl çalışıyor?

Google tarafından paylaşılan bilgilere göre, cihazlardaki ivmeölçerler sayesinde tüm veriler toplanıyor, işleniyor ve gerekirse sarsıntı konumuna yakın kullanıcılara uyarı gönderiliyor. Ayrıca yalnızca sabit duran cihazlardan veri alınırken, böylece yanlış bilgi önleniyor.

Peki sizler Android deprem uyarı sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hayat kurtaran bir özellik mi? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://shiftdelete.net/deprem-uyari-sistemi-nasil-aktif-edilir

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.