Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Darboğaz nedir? Bilgisayarda darboğaz nasıl çözülür?

Darboğaz nedir? Bilgisayarda darboğaz nasıl çözülür?


Bilgisayar sistemi toplayan birçok kişi darboğaz nedir sorusunu soruyor. Bu yazımızda sizlerle muhtemel sorunları yaşamamanız için birtakım bilgiler paylaşıyoruz. Şayet bir darboğaz meselesiyle karşı karşıyaysanız da nasıl çözülür sorusuna tekrar burada karşılık bulabilirsiniz.

Bilgisayarlarda darboğaz nedir ve nasıl çözülür?

İlk evvel darboğaz nedir sorusuna cevap vererek başlayalım. Darboğaz, bir bilgisayar sistemi içerisinde yer alan elektronik kesimlerden en az birinin, öbür bileşenlerin vermeye çalıştığı performansının altında kalması nedeniyle onları ve münasebetiyle tüm bilgisayarı kısıtlıyor oluşudur.

En sık yapılan kusurlar üzerinden örnek verebiliriz. Diyelim ki oyun oynamayı seviyorsunuz ve bu yüzden bütçenizin büyük bir kısmı ekran kartına ayırdınız. Hatta tahminen de en güçlü kartlardan birini aldınız. Ancak geriye paranız ile giriş düzeyi bir işlemci aldınız.

Bu senaryoda ekran kartınız tüm oyunları en yüksek grafik ayarlarında açmayı destekliyor olsa bile işlemci performansınız kısıtlı kalacağı için ekran kartının performansını da kısıtlayacaktır. Bu olağan ki oyunu oynamanıza pürüz olmaz. Lakin fps düşüşleri başta olmak üzere birçok meseleyle karşılaşmanıza yol açar.

Benzer bir halde en düzgün işlemciyi ve ekran kartını aldığınızı ancak 4 GB ya da 8 GB RAM kullandığınızı düşünelim. Bu durumda oyun içerisinden grafik ayarlarını yükseltmek istediğinizde RAM kullanımının arttığını ve sizin kullandığınız belleklerin kâfi olmadığını göreceksiniz.

Bunun sonucunda ise oyun ayarları yükseltmenize müsaade vermeyebilir. Ama yükseltebilseniz bile kâfi oranda bellek kullanmadığınız için oyunu istediğiniz performansta oynayamayabilir, donma, kapanma ve bilgisayarın baştan başlatılması üzere problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Peki darboğaz nasıl çözülür? Darboğaz sıkıntısını çözmenin tek bir yolu var. Birinci adımda bilgisayarınızı kısıtlayan bileşeni tespit etmelisiniz. Bu ekran kartından işlemciye, belleklerden kullanmış olduğunuz HDD yahut SSD’ye kadar birçok kesim olabilir.

Bellek yahut hafıza tarafında bir kısıtlama yaşıyorsanız ekleme yaparak sorunu çözebilirsiniz. Lakin öbür bileşenler bu duruma neden oluyorsa daha güçlüsü ile değiştirmelisiniz. Ya da tam bilakis, giriş düzeyi bir sisteme yüksek performanslı bir ekran kartı taktıysanız, tüm sistemi yükseltmenin maliyeti yerine ekran kartınızı bir alt düzeye çekebilirsiniz.

Tabii genel olarak bileşenlerin sistemin genelinden yeterli olması bir sorun teşkil etmez. Örneğin gereksinimimiz olmasa bile anakartımız destekliyorsa 64 GB RAM takabiliriz. Ancak i3 işlemci ve GTX 1050 olan giriş düzeyi bir oyuncu kasasında ne tıp süreç yaparsak yapalım bu bellekler yüzde 30’dan fazla performans vermeyecektir. Bu nedenle sistem toplarken bütçeyi tek bir bileşene ayırmamalıyız.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/darbogaz-nedir-nasil-cozulur

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.