Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Çin, uzay istasyonunu SpaceX Starlink uydularından uzaklaştırdıktan sonra BM’ye şikayette bulundu

Çin, uzay istasyonunu SpaceX Starlink uydularından uzaklaştırdıktan sonra BM’ye şikayette bulundu

Çin, SpaceX’in internet ışınımlı iki Starlink uydusu ile olası çarpışmaları önlemek için uzay istasyonunda kaçamak manevralar yapması gerektiğini savunarak bu ay Birleşmiş Milletler’e şikayette bulundu. Ülke, BM Genel Sekreteri’nden ülkelere uluslararası uzay hukuku kapsamındaki yükümlülüklerini hatırlatmasını istiyor, ancak Çin tam olarak hangi eylemlerin gerçekleştirilmesini istediğini belirtmedi.

6 Aralık tarihli şikayette Çin, 1 Temmuz 2020 ve 21 Ekim 2021’de ülkenin Tianhe adlı uzay istasyonunun çekirdek modülünü iki ayrı Starlink uydusunun yolundan çıkarmak zorunda kaldığı iki olayı detaylandırıyor. Şu anda Tianhe’de yaşayan üç Çinli astronot, Ekim manevrasından birkaç gün önce istasyona yeni gelmişlerdi.

Çin, 1960’larda onaylanan ve ülkelerin uzayı nasıl keşfetmeleri gerektiğini yöneten uluslararası bir anlaşma olan Dış Uzay Antlaşması kapsamındaki yükümlülükleri nedeniyle olayları BM’ye bildirme sorumluluğunu dile getirdi. Antlaşma, nükleer silahların yörüngeye yerleştirilmesinin yasaklanması ve uzayın keşfinin barışçıl bir girişim haline getirilmesi gibi, ülkelerin uzay aracını ve insanları uzaya fırlatırken izlemeleri gereken bir dizi gevşek yönerge ve kural sunar. Anlaşma ayrıca, katılımcı ülkelerin, ticari şirketleri de dahil olmak üzere, uzayda gerçekleştirdikleri tüm eylemlerden uluslararası hukuka göre sorumlu olduğunu belirtiyor. Ve görünüşe göre Çin, herkesin bunu hatırlatmasını istiyor.

Şikayet okur:

Çin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nden yukarıda belirtilen bilgileri Dış Uzay Antlaşması’na taraf olan tüm Devletlere iletmesini ve Antlaşma’nın VI. Ay ve diğer gök cisimleri de dahil olmak üzere, uzaydaki ulusal faaliyetler için, bu faaliyetlerin devlet kurumları veya sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülüp yürütülmediğine bakılmaksızın, uluslararası sorumluluk taşır…”

Starlink, SpaceX’in geniş bant internet kapsamını aşağıdaki zemine ışınlamak için düşük Dünya yörüngesine yaklaşık 12.000 uydu fırlatma çağrısı yapan iddialı uzaydan internet girişimidir. Şimdiye kadar şirket, uydu takibine göre yaklaşık 1.800’ü hala yörüngede olmak üzere 1.900’den fazla Starlink uydusu fırlattı.

SpaceX, büyük miktarda Starlink uydusunu yörüngeye fırlatmaya devam ederken, uzay izleyicileri, uzay aracının Dünya yörüngesini nasıl daha kalabalık hale getirebileceği ve halihazırda uzayda bulunan uydularla çarpışma olasılığını nasıl artırabileceği konusunda endişeleri artırdı. Aslında, çarpışmalardan kaçınmak için Starlink araçlarının yolundan çekilmek zorunda kalan uydularla ilgili birkaç rapor var. SpaceX, Starlink uydularının kendi otonom çarpışma önleme yazılımlarına sahip olduğunu iddia ediyor, bu da uydular başka bir araca veya enkaz parçasına yaklaşabileceklerinden şüphelenirse kendi başlarına hareket etmelerine izin veriyor.

Çin, Tianhe ile yaptığı iki kaçınma manevrasının, iki Starlink uydusunun uzaydaki irtifalarını değiştirmesinden sonra geldiğini söylüyor. 2020’de ilki, bir Starlink uydusunun 555 kilometredeki uzun yörüngesinden 382 kilometreye inmesinin ardından geldi. Çin, soruna neden olan ikinci Starlink uydusunun “sürekli manevra yaptığını” ve nereye gittiğini bilmeyi zorlaştırdığını iddia ediyor. Çin, gemideki astronotları göz önünde bulundurarak önlem olarak bir çarpışmayı önlemek için manevra yapmayı tercih etti. SpaceX, bir yorum talebine yanıt vermedi.

Bu, bir uzay istasyonunun bir uydu veya enkaz parçasının yolundan manevra yapmak zorunda kaldığı ilk sefer değil. Uluslararası Uzay İstasyonu, uzaydaki nesnelerle olası çarpışmaları önlemek için yörüngesini sürekli olarak artırıyor. Kasım ayında, ISS’deki astronotlar, Rusya’nın yakındaki bir yörüngede kendi uydularından birini yok etmesinden sonra, uydu karşıtı veya ASAT testi olarak bilinen bir güç gösterisi olarak yerlerine sığınmak zorunda kaldılar. Test, başlangıçta uzay istasyonunu tehdit eden ve ISS için yıllarca tehdit oluşturmaya devam edebilecek binlerce parça enkaz yarattı.

Çin ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bazı çarpışmadan kaçınma manevralarından da sorumludur. 2007’de Çin, bir ASAT testi sırasında kendi uydularından birini yok ederek binlerce parça enkaz oluşturdu. Bu parçaların çoğu hala yörüngede ve ISS, son on yılda bu artıklardan kaçınmak için periyodik olarak yoldan çıkmak zorunda kaldı. Şimdi yörüngede kendi uzay istasyonuyla Çin, bu deneyimin nasıl bir şey olduğunun tadına varıyor.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.