Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Chase UK’nin yalnızca uygulamaya yönelik bankası, 24 saat devam eden kesintiyle vurdu


kovalamak

Chase Bank’ın sanal cari hesaplarını etkileyen gizemli bir kesinti, Birleşik Krallık kullanıcılarının hesap bakiyelerine erişme veya yeni bir hesap bakiyesine kaydolma konusunda mücadele etmesine neden oldu.

Birleşik Krallık’taki müşteriler için, Chase’in “Cari Hesap”, fiziksel şubeleri veya çevrimiçi bankacılığı içermeyen, yalnızca mobil uygulamaya yönelik bir tekliftir. Bu, mobil uygulamayı müşterilerin fonlarına erişmesi veya fonlarıyla işlem yapması veya banka ile iletişim kurması için birincil araç olarak bırakır.

Büyük kesinti Pazartesi akşamı civarında başladı, ancak Chase’in bazı müşterilerin düşük performansla karşılaştığını, diğerlerinin ise iyileşme gördüğünü bildirmesiyle bugün de devam etti.

Chase UK müşterileri bankacılık uygulamasından kilitlendi

Chase UK’nin mobil tabanlı cari hesaba sahip müşterileri, bankanın uygulamasında süregelen bir kesinti ve düşük performans yaşıyor, bu da hesaplarına ve fonlarına erişmelerini zorlaştırıyor.

Chase Bank’ın 1% Cashback Cari Hesabı, herhangi bir fiziksel şube veya Online Bankacılık dahil olmaksızın, tamamen bankanın mobil uygulaması aracılığıyla sağlanan bankacılık hizmetlerine erişimi olan, İngiliz müşteri tabanı için yalnızca çevrimiçi bir tekliftir.

BleepingComputer, Chase UK uygulamasını açtıktan sonra kullanıcılardan çıkış yapıldığını ve uygulamanın bazı bölümlerine erişilemez kalmaya devam ederek tekrar giriş yapmalarının istendiğini gözlemledi.

Chase Bank uygulaması giriş sorunları
Chase Bank İngiltere’nin mobil tabanlı Cari Hesap uygulaması kapatıldı

Birkaç kullanıcı, uygulamaya giriş yapmaya veya yalnızca mobil uygulama içinden görülebilen kart numaralarına erişmeye çalışırken de sorunlar bildirdi.

“Şu ana kadar sık ​​sık kesintilerine karşı sabırlı davrandım, ancak uygulamada oturum bile açamamanız oldukça kötü – özellikle kart numaranız fiziksel kartta olmadığında ve yalnızca uygulamada mevcut olduğunda,” yazar bir Reddit kullanıcısı.

Chase UK banka kartında 16 haneli kart numarası yok
Chase İngiltere’nin cari hesabı MasterCard’da 16 haneli bir sayı yok (Bipleyen Bilgisayar)

Chase İngiltere’nin cari hesap müşterilerine, şahsen satın almalar için çok gerçek bir çipli ve manyetik şeritli bir fiziksel banka kartı sunulurken, kartın kendisinde görünür bir 16 haneli numara veya son kullanma tarihi ve CVV yoktur – bunların tümü mevcuttur sadece mobil uygulama üzerinden. Bu, mobil uygulamalarına erişemeyen kullanıcıların, örneğin çevrimiçi satın alma işlemlerinde kullanmak üzere kart numaralarını göremeyecekleri anlamına gelir.

Devam eden kesinti 24 saati aşıyor

bir olay bildirimi dün 12:21 BST’de yayınlanan Chase UK, sistemlerinde sorun olduğunu doğruladı ancak nedenini açıklayamadı.

“Şu anda sistemlerimizden biriyle ilgili bir sorunumuz var. Bu, bugün bazı hatalar yaşayabileceğiniz anlamına geliyor. Giriş yapma, çevrimiçi kart ödeme güvenlik kontrollerini tamamlama ve uygulamada gezinme konusunda sorun yaşayabilirsiniz” deniyor.

“Destek Ekibimiz, bugün çeşitli zamanlarda hesabınızla ilgili belirli soruları yanıtlayamayabilir.”

Bu, Chase İngiltere’nin, ürünün doğası gereği, bankacılık faaliyetleri için tamamen mobil uygulamaya bağımlı olan müşterileri için sorunlu olmuştur.

Ancak banka, banka kartınızı mağazada kullanmanın, ödül kazanmanın veya hesaba yapılan ödemelerin normal şekilde çalıştığını belirtti.

Saatlerce “bu konuyu araştırmaya devam etmesine” rağmen, Chase hala nedeni hakkında bir fikir vermedi.

Bankadan yaklaşık 4 saat önce yayınlanan en son güncelleme, ekibin “şu anda bazı müşteriler için bazı iyileştirmeler” gördüğünü, ancak bir çözüme yönelik araştırmasını sürdürdüğünü belirtiyor.

Banka, “Birkaç müşteri hala uygulamayı kullanırken sorun yaşıyor, ancak giriş yapabilmeniz gerekiyor” diyor.

BleepingComputer, bugün Chase tarafından müşterilerine gönderilen ve Otomatik Ödemeler, bekleyen siparişler ve planlanmış ödemelerin kesintiden etkilenmediğini açıklayan bir e-posta güncellemesi gözlemledi.

Kullanıcılar ayrıca kartı ve dijital cüzdanı mağazalarda sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirler.

Bununla birlikte, e-posta güncellemesi, “Kartınızın harcama yaptığı hesabı değiştiremez veya kart ayrıntılarınızı uygulamada göremezsiniz” diye açıklıyor.

“Giriş yaparken sorunlar yaşayabilir ve bazı yararsız hatalar görebilirsiniz. Parolanızı sıfırlamanız istenirse, lütfen bunu yapmayın. Acilen bakiyenizi kontrol etmeniz gerekiyorsa, lütfen bir bankamatik kullanın.”

Chase UK CEO’su Sanjiv Somani, “Bankanızdan beklediğinizin bu olmadığını biliyorum ve bu rahatsızlıktan dolayı özür dilerim” diyor.

“Paranızın güvende olduğundan emin olmak istiyorum ve bu sorundan olumsuz etkilenmemenizi sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Önemli endişeleriniz varsa lütfen Destek ekibimizle iletişime geçmekten çekinmeyin. Ayrıca bu fırsatı kullanarak sabrınız ve desteğiniz için teşekkür etmek istiyorum.”

Chase’in durum sayfası etkilenen hizmetlerin ayrıntılı bir dökümünü sağlar. Perşembe sabahı bile, kullanıcılar oturum açmaya çalışırken veya oturum açmaya çalışırken düşük performans yaşamaya devam ediyor şifre sıfırlama girişimi.

Konuya aşina olan bir kaynak, kesintinin bir siber saldırıdan kaynaklanmadığını, kesin nedeni paylaşmadan BleepingComputer ile paylaştı.

BleepingComputer, yayınlamadan önce özel sorularla Chase İngiltere’ye ulaştı.

Bir Chase İngiltere sözcüsü bu Perşembe öğleden sonra BleepingComputer’a verdiği demeçte, “Bazı müşterilerin Chase uygulamasında oturum açıp kullanamamasına neden olan daha önceki bir sorun çözüldü.”

“Hizmetlerimizi geri yüklemek için çalışırken bu durumun neden olduğu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Müşteriler oturum açıp uygulamayı normal şekilde kullanabilmelidir.”

Güncellemeler:

6 Ekim 09:11 ET: Eklenen kullanıcılar sorun yaşamaya devam ediyor ve kesintinin bir siber saldırıdan kaynaklanmadığı görülüyor.

6 Ekim 10:21 ET: Chase UK’ye göre sorunlar çözüldü.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.