Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

CentOS 8 Nasıl Kurulur (Ekran Görüntüleriyle)

CentOS 8 Nasıl Kurulur (Ekran Görüntüleriyle)

CentOS, oldukça popüler olan Linux dağıtımının uzun zamandır beklenen güncellemesini yayınladı CentOS 8 – Eylül 2019’da.

Zaten bir CentOS kullanıcısıysanız ve en son sürümü kullanmak istiyorsanız, sürüm 8’e yükseltmenin doğrudan bir yolu yoktur. CentOS 8’i kurmak için işletim sistemini sıfırdan yüklemeniz gerekir.

Bu eğitim, adım adım talimatlar ve ekran görüntüleri ile CentOS 8’in nasıl kurulacağını gösterecektir.

CentOS 8'in nasıl kurulacağına ilişkin eğitim

Önkoşullar

  • Önerilen minimum 8 GB sabit disk alanı (en iyi performans için +2 GB)
  • Önyüklenebilir USB/DVD
  • internet bağlantısı

1. Adım: CentOS 8’i indirin

İlk adım, üzerinde bulunan CentOS 8 ISO dosyasını indirmektir. resmi CentOS web sitesi.

Orada iki kullanılabilir ISO paketi bulacaksınız – CentOS Linux DVD ISO’su (GUI’yi içeren kurumsal olmayan ortam) ve CentOS Akış DVD ISO’su (hareketli yayın dağıtımı).

Bu kılavuzda, ücretsiz olarak sunulan CentOS Linux 8’i kurduk ve ilgili ISO’yu indirdik.

CentOS Linux DVD ISO dosyasını indirin

Not: CentOS 8 için varsayılan masaüstü ortamı GNOME 3.28’dir. En son GNOME, yükseltilmiş bir kullanıcı arayüzü, genişletilmiş cihaz desteği, yeni kutu özellikleri ve diğer birçok yenilik gibi birçok kullanışlı özelliği tanıttı.

Adım 2: Sistemi USB’den Önyükleyin

ISO’yu indirdikten sonra, önyüklenebilir bir USB oluşturun.

Sistemi, ISO dosyasını depoladığınız ortamdan önyükleyin.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli seçeneklerle ana menüyü göstermelidir. Seçme CentOS Linux 8.0.1905’i kurun ve vur Girmek kurulum sürecini başlatmak için.

3. Adım: CentOS 8’i kurun

Kurulum işlemi, kurulum sırasında kullanmak istediğiniz dili seçerek başlar. İstediğiniz dili bulun ve tıklayın Devam etmek.

CentOS Linux 8.1905 kurulum karşılama ekranı

Bir sonraki pencere size bir özet gösterir. yerelleştirme, yazılımVe sistem yapılandırma. Tüm ayarları inceleyebilir ve parametreleri ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Yerelleştirme yazılımı ve sistemi ile CentOS 8 için kurulum özeti

Klavye düzeni

Ayarlayabileceğiniz ilk şey, sisteminizde kullanmak istediğiniz klavye düzenidir.

Varsayılan klavye düzeni Amerikan ingilizcesi)ancak artı işaretine tıklayarak başka klavyeler ekleyebilirsiniz (+) ve istediğinizi bulmak.

Birden çok klavye düzeniniz varsa, listenin en üstündeki klavye düzeni varsayılan olarak ayarlanacaktır. Düzenleri hareket ettirebilir ve listelendikleri sırayı seçebilirsiniz.

CentOS 8 klavye düzeni

Dil desteği

Kurulum işlemi için zaten bir dil seçmiş olmanıza rağmen, ek dil desteği kurabilirsiniz. Eklemek istediğiniz dilleri bulun, kutuyu işaretleyin ve tıklayın. Tamamlamak ana menüye dönmek için

CentOS 8 için ek dil desteği seçin

Saat ve Tarih

Bulunduğunuz bölge ve şehri seçerek CentOS 8’inizin saatini ve tarihini ayarlayın. Sistem, coğrafi konumunuza göre saati otomatik olarak değiştirir.

CentOS 8'de saat ve tarihi yapılandırın

Kurulum Kaynağı

Kullanmak istediğiniz yükleme kaynağını da seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, otomatik algılanan yükleme ortamına (bir DVD veya ISO dosyası) ayarlanmıştır. Yerel olarak mevcut medyayı kullanmak istemiyorsanız, bir ağ konumu kullanabilirsiniz.

CentOS 8 için kurulum kaynağını seçin

Yazılım Seçimi

bu Yazılım Seçimi bölümü, CentOS 8 sisteminizin bir parçası olarak hangi paketleri kuracağınıza karar vermenizi sağlar. konusunda karar verebilirsiniz. Temel Ortam (GUI’li bir sunucu, minimum kurulum veya başka bir şey isteyip istemediğiniz) ve hatta ek paketler ekleyin. eklentiler liste.

Bu kılavuzda, sunucuyu bir grafik arayüz (GUI) ile kuracağız.

CentOS 8 için temel ortamı ayarlayın

Kurulum Hedefi

üzerine tıkladığınızdan emin olun. Kurulum Hedefi CentOS 8’i kurmak istediğiniz cihazları seçmek için.

Depolama aygıtlarını nasıl bölümlemek istediğinize, seçerek karar verebilirsiniz. Bölümlemeyi otomatik olarak yapılandır veya Bölümlemeyi yapılandıracağım (manuel olarak yapacağınız anlamına gelir).

Seçtiğiniz depolama daha önce kullanılmadıysa (yani temiz bir kurulumsa), otomatik bölümlemeyi kullanabilirsiniz.

Korumak istediğiniz önemli verilerinizin bulunduğu depolamayı yeniden kullanıyorsanız, manuel bölümleme daha akıllıca bir seçim olacaktır. Bu özellik, ihtiyaçlarınızı yansıtan gelişmiş ayar seçeneklerini yapılandırmanıza olanak tanır.

geri dön Kurulum Özeti tıklayarak Tamamlamak.

CentOS 8 Linux cihaz seçimi

CentOS 8 yapılandırmasını kurmayı bitirdikten sonra, sağ alt köşede etiketli düğmeyi tıklayın. Kuruluma Başlayın.

Kuruluma başla seçiliyken CentOS için Kurulum Özeti

Kdump

Altında sistem bulacağınız başlık kdump yapılandırma. Bir sistem çökmesi durumunda, kdump, çökmenin nedenini belirlemede paha biçilmez olabilecek bilgileri toplar.

Bu çekirdek kilitlenme dökümü mekanizması, sistem belleğinin yalnızca kullanımı için ayrılacak bir bölümünü gerektirir. Kdump, otomatik bellek rezervasyonu ile varsayılan olarak etkindir.

Hafıza ayırmayı manuel olarak da uygun bulduğunuz bir miktara ayarlayabilirsiniz.

kdump'ı etkinleştirerek bellek rezervasyonu

Ağ ve Ana Bilgisayar Adı

Kurulum sihirbazı, sol bölmede listelenecek yerel olarak erişilebilir arabirimleri otomatik olarak algılayacaktır. Bir ağ seçebilir ve etkinleştirebilir (veya devre dışı bırakabilirsiniz). CentOS kurulumundan sonra, ağ ayarlarınızı yapılandırma ve CentOS 8’de ana bilgisayar adını değiştirme hakkında daha fazla ayrıntı öğrenmek için kılavuzlarımızı takip edin.

CentOS 8 için ağ özelliklerini yapılandırın

Güvenlik Politikası

Güvenlik ilkeleri varsayılan olarak etkin değildir.

Yalnızca, belirli kuruluş kuralları veya hükümet düzenlemeleri tarafından bir politikanın gerekli kılınması durumunda uygulanmalıdırlar.

Kullanıcı ayarları

Sihirbaz, CentOS 8’i makinenize kurarken, Kullanıcı ayarları.

Kullanıcı ayarlarını yapılandırın

Bir kök şifre oluşturarak başlayın. Bunun güçlü bir parola olması gerektiğini unutmayın. Kök kullanıcı, sistem yönetimi için kullanılır ve tüm komutlara ve dosyalara erişimi vardır. Kırılamaz parola fikirleri için, daha fazla sistem korumasına yönelik önerilerimizden bazılarını göz önünde bulundurun.

Kök hesabı ayarlama

Ardından, günlük kullanım için root olmayan ayrıcalıklara sahip bir kullanıcı oluşturun. Ardından, tam adınızı ve sistem için bir kullanıcı adı yazın. Kullanıcıyı yönetici yapan ve şifre onayı gerektiren kutuları işaretleyin. Son olarak, kullanmak istediğiniz şifreyi girin ve onaylamak için tekrar yazın.

Kullanıcıyı yapılandır

Kurulum tamamlanana kadar bekleyin. CentOS Linux 8’in başarıyla kurulduğunu ve kullanıma hazır olduğunu belirten bir mesaj alacaksınız. Yeni işletim sistemini kullanmaya başlamak için önce yapmanız gerekenler yeniden başlat sistem.

CentOS 8 kurulumu tamamlandı

lisanslama

Sistem yeniden başlatılır ve bir İlk kurulum olan bir pencere Lisans anlaşması yapılandırmayı tamamlamak için kabul etmeniz gerekir. Tıkla Lisans bilgisi ve sözleşmeyi kabul ettiğinizi onaylamak için kutuyu işaretleyin.

CentOS için lisans sözleşmesi

4. Adım: CentOS 8’i çalıştırın

İlk kurulum ve konfigürasyon tamamlandıktan sonra, kurulum sihirbazı sizi şuraya yönlendirir: giriş ekranı. Kullanıcınıza atadığınız şifreyi yazın ve tıklayın. Girmek.

Bu sizi CentOS 8’e götürür Hoş geldin işletim sisteminiz için bir dil seçmeniz ve tıklamanız gereken ekran Sonraki.

karşılama ekranı

Aşağıdaki komut isteminde, tercih ettiğiniz klavye düzenini veya giriş yöntemini seçin ve tıklayın. Sonraki Tekrar.

klavye düzeni veya bir giriş yöntemi seçin

isteyip istemediğinizi seçin Konum Servisleri açık veya kapalı. Bu, korumak isteyebileceğiniz veya istemeyeceğiniz bir gizlilik ayarıdır. Konum Servislerinden ayrılarak AÇIKuygulamaların coğrafi konumunuzu belirlemesine izin verirsiniz.

CentOS için konum hizmetlerini kapatma veya açma

Son olarak, komut istemi size şu seçeneği sunar: Çevrimiçi Hesaplarınıza Bağlanın daha rahat erişim için. Bunu yapmak istemiyorsanız, tıklayın Atlamak devam etmek için düğmesine basın.

Düğme CentOS Linux’u Kullanmaya Başlayın sizi CentOS 8 masaüstüne götürür.

CentOS 8'i başarıyla yükleyin

Çözüm

Bu kadar! Gitmeye hazırsın. Bu kılavuzu okuduktan ve tüm adımları takip ettikten sonra CentOS 8’i sisteminize başarıyla kurmuş olmalısınız. Artık CentOS 8’in sunduğu tüm yeni özellikleri keşfedebilirsiniz.

Bu yeni özellikler ve güncellemeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için CentOS 8 sürümü hakkındaki incelememize göz atın.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.