Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını nasıl kontrol edersiniz?

Bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını nasıl kontrol edersiniz?


İnternet, ucu bucağı olmayan bir bilgi dünyası desek yanlış olmaz. Bununla birlikte internet kullanıcıları artarken, yeni siber suçlular da ortaya çıkıyor. Siber suçların artmasından ötürü internetteki veri çalma olayları da son yıllarda oldukça arttı. Peki çalınan bilginizin olup olmadığını nasıl kontrol edersiniz? İşte detaylar…

Çalınan bilgilerinizin olup olmadığı nasıl kontrol edilir?

Güvenlik konularındaki sosyal yardımları ile tanınan Troy Hunt tarafından geliştirilen Have I Been Pwned? sitesi ile çalınan bilgilerinizi kontrol etmek mümkün. Hatta bilgilerinizin ele geçirilip geçirilmediğini kontrol eden bu site, 2021’in sonlarında Türkiye hükümeti ile anlaşma yaptığını da duyurmuştu.

Günümüzde birçok devletle anlaşması olan Have I Been Pwned? sitesi, yalnızca e-posta ve telefon numaranızla hangi bilgileriniz, nereden çalındığını size sunabiliyor. Peki bilgileriniz çalınıp çalınmadığı nasıl öğreniriz?

Öncelikle çalınan bilgilerimizin olup olmadığını sorgulamak için e-posta adresi ya da bir telefon numarası girmemiz gerekiyor. O halde adım adım kontrol işlemi yapalım.

  1. Öncelikle Have I Been Pwned? sitesine giriş yapın.
  2. Siteye girdikten sonra yukarıdaki resimdeki gibi e-posta adresini ya da telefon numaranızı yazın.
  3. Bilginizi yazdıktan sonra “pwned?” butonuna tıklayın.

Bu şekilde yazdığınız bilginin çalınıp çalınmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer ki bilginiz çalındıysa Oh no – Pwned! şeklinde bir sonuç alırsınız.

Sonucun hemen altında da ufak bir bilgilendirme yer alıyor. Bu bilgilendirmedeki “Data breaches“, bilgilerin kaç platformdan sızdırıldığını söylerken, “Pastes” ise çalınan bilgilerinizin herkese açık yayınlanan site sayısını belirtir.

Buna ek olarak, çalınan bilgilerimizin nerelerden ve nasıl sızdırıldığını da görebilmek mümkün. Bu bilgiler için biraz aşağı kaydırmanız gerekiyor.

Örneğin test ettiğimiz e-posta adresine kayıtlı veriler, IDC Games ve Wattpad sitelerinden sızdırılmış. IDC Games sitesinden e-posta adresi, şifre ve kullanıcı adı bilgileri çalınmışken, Wattpad sitesinden ise doğum tarihinden şifreye, ad-soyad bilgisinden IP adresine kadar sızdırılmış. Bunlara ek olarak ilave bilgiler de yer almakta.

Bilgilerim çalındı, ne yapmalıyım?

Sizlerin de verileri çalınmış olabilir. Bu durumda yapmanız gerekenler oldukça basittir.

  1. Sitede sorgulama yaptıktan sonra biraz aşağı kaydırdığınızda verilerinizi sızdıran siteleri görebilirsiniz.
  2. İlk olarak o sitelerdeki hesaplarınızı kontrol edin ve hesap şifrenizi değiştirin.
  3. Sonra ise güvenliğiniz için e-posta hesap hesaplarınızla birlikte ve diğer sitelerdeki bilgilerinizi değiştirmelisiniz.
  4. İlave olarak, artık çalınan bilgilerinizi kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Peki, sizin veriniz çalınmış mı? Ve hangi sitelerden sızdırılmış? Yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://shiftdelete.net/calinan-bilgiler-nasil-kontrol-edilir

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.