Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Avustralya, geçmiş kurbanları cezbeden para kurtarma kimlik avı konusunda uyardı


Avustralya, önceki kurbanları cezbeden para kurtarma kimlik avı konusunda uyardı

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu, para kurtarma dolandırıcılıklarındaki artış hakkında farkındalık yaratıyor.

Ajans bugün yaptığı bir uyarıda, Avustralya’da bu yıl para kurtarma dolandırıcılık raporlarının 2021’deki aynı döneme göre %725 arttığı konusunda uyardı.

2022’nin ilk çeyreğinde rapor edilen kayıpların 270.000$ olduğu tahmin ediliyor (2021’e kıyasla %301 artış), bu da daha önce aynı tür dolandırıcılığa düşen kurbanların uğradığı zararlara ekleniyor.

Davanın özellikle etkili olduğu görülüyor, çünkü asıl dolandırıcılar, diğer kampanyalar bağlamında dolandırıldıkları için saf olduğu kanıtlanan kişilerin bir listesini tutuyorlar.

Bu insanlar geçmişteki olumsuz deneyimler nedeniyle ortalamanın üzerinde uyanıklığa sahip olsalar da, ikinci denemede kullanılan inandırıcı tema nedeniyle hala tuzağa düşme olasılıkları çok yüksektir.

Daha fazlası için geri geliyor

Dolandırıcılar, kurbanlarına birdenbire telefon veya e-posta yoluyla, bir para kurtarma firması, hukuk bürosu veya daha önce çalınan fonların geri alınmasında yardım sunan özel bir hükümet görev gücü gibi davranarak yaklaşıyorlar.

Tehdit aktörleri daha sonra kurbanlardan sahte evrak doldurmalarını, bunun meşru bir prosedür olarak görünmesini sağlamalarını ve ayrıca işlem ücretlerini karşılamak için ön ödeme talep etmelerini ister.

Bu kişilerin kimlik bilgilerini çalmanın yanı sıra, bazı tehdit aktörleri, sözde orijinal dolandırıcıların izlerini aramak için kurbanların bilgisayarlarına veya akıllı telefonlarına uzaktan erişim talep ediyor.

Diğer durumlarda, dolandırıcılar, dolandırılmamış kişilerle iletişim kurar ve onları cezbetmek için bir dizi potansiyel kurtarma tutarı sunar.

Sistemdeki bir hata nedeniyle önemli bir meblağ alacaklarına inanan kurbanlar, dolandırıcılara parayı, kişisel bilgilerini ve uzaktan sistem erişimini verir.

“Dolandırıcılar çok inandırıcı olabilir ve onları tespit etmenin bir yolu, ‘şikayet’, ‘dolandırıcılık’ veya ‘inceleme’ gibi kelimelerle sizinle iletişime geçen kuruluşun adını çevrimiçi olarak aramaktır”, ACCC onaylarıBaşkan Yardımcısı Delia Rickard.

Bunun yerine ne yapmalı

Avustralya veya Yeni Zelanda’da çevrimiçi dolandırıcılık kurbanıysanız, iletişim kurmanız önerilir. IDCareresmi ulusal kimlik ve siber destek hizmeti.

Kimlik avı e-postalarını ajansa bildirmek, dolandırıcıların izlenmesine, diğer kişilerin dolandırılmaya karşı korunmasına yardımcı olacak ve muhtemelen kayıtlı ve onaylanmış mağdurlar için tazminat ödenmesine neden olacaktır.

Ayrıca, dolandırıldıklarından şüphelenen kişiler, derhal banka ve kartı veren kuruluşla iletişime geçmeli ve hesaplarını dolandırıcılık denetimine almalıdır.

Hangi iddiada bulunurlarsa bulunsunlar, bilgilerinizi veya paranızı başkalarına vermeyin, bunun yerine bu girişimleri şüpheli olarak IDCare’ye bildirin.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.