Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Atlassian, devam eden kesintinin iki hafta daha sürebileceğini söyledi


Atlassian

Yazılım geliştirme ve işbirliği araçları üreten İngiltere merkezli bir şirket olan Atlassian, bulut hizmetlerini etkileyen bir hafta süren kesintiden etkilenen tüm müşteri örneklerini geri yüklemenin iki hafta daha sürebileceğini tahmin ediyor.

Yedi gün sonra şirketin durum sayfası hala Jira Software, Jira Work Management, Jira Service Management, Confluence, Opsgenie, Statuspage ve Atlassian Access için ‘Aktif Olaylar’ gösteriyor.

Ürünlerini kullanan işletmeler üzerindeki etkisi yadsınamaz olsa da Atlassian dedim 200.000’den fazla müşterisinden sadece yaklaşık 400’ü etkileniyor.

BleepingComputer bu uzun süreli kesintiyi ilk kez bildirdiğinde, Atlassian bize rutin bir bakım komut dosyasının “istemeden” az sayıda siteyi devre dışı bırakarak müşterilerin ürünlerine ve verilerine erişimini engellediğini söyledi.

Atlassian başlangıçta restorasyon çabalarının birkaç günden fazla sürmeyeceğini tahmin etti ve BleepingComputer’a olayın verilere yetkisiz erişime yol açabilecek bir siber saldırının sonucu olmadığını doğruladı.

Ancak, etkilenen müşterilere gönderilen e-postalarda şirket, etkilenenlere hizmetlerin geri yüklenmesinin muhtemelen iki hafta daha süreceğini açıkladı.

“Siteniz için yeniden oluşturma sürecinin karmaşıklığı nedeniyle şimdiye kadar daha sağlam bir ETA onaylayamadık. Bazı müşterileri tekrar çevrimiçi duruma getirmeye başlarken, yeniden oluşturma çabasının 2 haftaya kadar süreceğini tahmin ediyoruz.” bir müşteriydi söylenmiş.

Atlassian, “Bunun umduğunuz haber olmadığını biliyorum. Bu olayın uzunluğu ve ciddiyeti için özür dileriz ve gelecekte tekrarlanmaması için adımlar attık.”bilgilendirildi başka bir etkilenen müşteri.

Etkilenen müşterilerin %35’inden fazlası tekrar çevrimiçi oldu

Şirket, bu devam eden kesintiden doğrudan etkilenen tüm kullanıcıların %35’inden fazlasının işlevselliğini görünüşte hiçbir veri kaybı olmadan geri yükleyebildiğini söylüyor.

Atlassian, “Az sayıda Atlassian müşterisi hizmet kesintileri yaşamaya devam ediyor ve sitelerine erişemiyor.” açıklığa kavuşmuş Pazartesi gününde.

“Küresel mühendislik ekiplerimiz bu olayda ilerleme kaydetmek için 7/24 çalışıyor. Şu anda, hizmet kesintisinden etkilenen kullanıcıların %35’inden fazlası için herhangi bir veri kaybı rapor edilmeden işlevselliği yeniden oluşturduk.”

Bu bulut hizmetleri kesintisi, Atlassian’ın kurucu ortağı ve CEO’su Scott Farquhar’dan sonra geliyor ilan edildi Ekim 2020’de şirketin artık şirket içi ürünler için Şubat 2021’den itibaren lisans satmayacağı ve üç yıl sonra, 2 Şubat 2024’te desteği sonlandırmayacağı.

BleepingComputer olayla ilgili daha fazla soru sormak için Atlassian’a ulaştı ve bir yanıt alırsak hikayeyi güncelleyecektir.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.