Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Aşırı yüklenmiş bir sunucuyu düzeltin

Aşırı yüklenmiş bir sunucuyu düzeltin

genel bakış #

Bu kılavuz, aşırı yüklenmiş bir sunucuyu 4 adımda nasıl düzelteceğinizi gösterir:

 1. Değer biçmek: Sunucunun darboğazını belirleyin.
 2. Stabilize et: Etkiyi azaltmak için hızlı düzeltmeler uygulayın.
 3. Geliştirmek: Sunucu yeteneklerini artırın ve optimize edin.
 4. monitör: Gelecekteki sorunları önlemeye yardımcı olması için otomatik araçlar kullanın.

Değer biçmek #

Trafik bir sunucuyu aşırı yüklediğinde, aşağıdakilerden biri veya daha fazlası darboğaz haline gelebilir: CPU, ağ, bellek veya disk G/Ç. Bunlardan hangisinin darboğaz olduğunu belirlemek, çabaları en etkili hafifletmelere odaklamayı mümkün kılar.

 • CPU: Sürekli olarak %80’in üzerinde olan CPU kullanımı araştırılmalı ve düzeltilmelidir. CPU kullanımı ~%80-90’a ulaştığında sunucu performansı genellikle düşer ve kullanım %100’e yaklaştıkça daha belirgin hale gelir. Tek bir isteğe hizmet vermenin CPU kullanımı önemsizdir, ancak bunu trafik artışları sırasında karşılaşılan ölçekte yapmak bazen bir sunucuyu bunaltabilir. Hizmetin diğer altyapıya boşaltılması, pahalı işlemlerin azaltılması ve istek miktarının sınırlandırılması CPU kullanımını azaltacaktır.
 • Ağ: Yüksek trafik dönemlerinde, kullanıcı isteklerini yerine getirmek için gereken ağ verimi kapasiteyi aşabilir. Barındırma sağlayıcısına bağlı olarak bazı siteler, kümülatif veri aktarımı konusunda da sınırlara ulaşabilir. Sunucuya ve sunucudan aktarılan verilerin boyutunu ve miktarını azaltmak bu darboğazı ortadan kaldıracaktır.
 • Bellek: Bir sistemde yeterli bellek olmadığında, verilerin depolama için diske boşaltılması gerekir. Diske erişim, belleğe göre çok daha yavaştır ve bu, tüm uygulamayı yavaşlatabilir. Bellek tamamen tükenirse, Bellek yetersiz (OOM) hataları. Bellek tahsisini ayarlamak, bellek sızıntılarını düzeltmek ve belleği yükseltmek bu darboğazı ortadan kaldırabilir.
 • Disk G/Ç: Verilerin diskten okunma veya yazılma hızı diskin kendisi tarafından kısıtlanır. Disk G/Ç bir darboğazsa, bellekte önbelleğe alınan veri miktarını artırmak bu sorunu azaltabilir (artan bellek kullanımı pahasına). Bu işe yaramazsa, disklerinizi yükseltmeniz gerekebilir.

Bu kılavuzdaki teknikler, CPU ve ağ darboğazlarını gidermeye odaklanır. Çoğu site için, bir trafik artışı sırasında CPU ve ağ en alakalı darboğazlar olacaktır.

Koşma top etkilenen sunucuda, darboğazları araştırmak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Varsa, bunu barındırma sağlayıcınızdan veya izleme araçlarınızdan alınan geçmiş verilerle tamamlayın.

Stabilize et #

Aşırı yüklenmiş bir sunucu, hızlı bir şekilde ardışık arızalar sistemin başka bir yerinde Bu nedenle, daha önemli değişiklikler yapmaya çalışmadan önce sunucuyu dengelemek önemlidir.

Hız Sınırlama #

Hız sınırlama, gelen isteklerin sayısını sınırlayarak altyapıyı korur. Bu, sunucu performansı düştükçe giderek daha önemli hale geliyor: yanıt süreleri arttıkça, kullanıcılar agresif bir şekilde sayfayı yenileme eğiliminde oluyor ve bu da sunucu yükünü daha da artırıyor.

Düzeltmek #

Bir isteği reddetmek görece ucuz olsa da, sunucunuzu korumanın en iyi yolu hız sınırlamasını ondan yukarı akışta bir yerde – örneğin bir yük dengeleyici, ters proxy veya CDN aracılığıyla – halletmek.

Talimatlar:

Daha fazla okuma:

HTTP Önbelleğe Alma #

İçeriği daha agresif bir şekilde önbelleğe almanın yollarını arayın. Bir kaynağa bir HTTP önbelleğinden (tarayıcı önbelleği veya bir CDN) sunulabiliyorsa, kaynak sunucudan talep edilmesine gerek yoktur, bu da sunucu yükünü azaltır.

gibi HTTP başlıkları Cache-Control, ExpiresVe ETag bir kaynağın bir HTTP önbelleği tarafından nasıl önbelleğe alınması gerektiğini belirtir. Bu başlıkları denetlemek ve düzeltmek, önbelleğe almayı iyileştirecektir.

Rağmen hizmet çalışanları önbelleğe alma için de kullanılabilir, ayrı bir önbellek ve uygun HTTP önbelleğe alma için bir yedek değil, bir tamamlayıcıdır. Bu nedenle, aşırı yüklenmiş bir sunucuyla çalışırken, çabalar HTTP önbelleğini optimize etmeye odaklanmalıdır.

Teşhis koymak #

Koşmak deniz feneri ve şuna bak Statik varlıkları verimli bir önbellek politikasıyla sunun kısadan ortaya bir kaynak listesini görüntülemek için denetleme yaşama zamanı (TTL). Listelenen her kaynak için TTL’nin artırılması gerekip gerekmediğini düşünün. Kaba bir kılavuz olarak:

 • Statik kaynaklar, uzun bir TTL (1 yıl) ile önbelleğe alınmalıdır.
 • Dinamik kaynaklar, kısa bir TTL (3 saat) ile önbelleğe alınmalıdır.

Düzeltmek #

Yı kur Cache-Control başlık max-age uygun saniye sayısına yönerge.

Talimatlar:

Not: max-age yönergesi birçok önbelleğe alma yönergesinden yalnızca biridir. Uygulamanızın önbelleğe alma davranışını etkileyecek başka birçok yönerge ve başlık vardır. Önbelleğe alma stratejisinin daha ayrıntılı bir açıklaması için HTTP Önbelleğe Alma bölümünü okumanız önemle tavsiye edilir.

Zarif Bozulma #

Zarif bozulma, bir sistemdeki fazla yükü atmak için işlevselliği geçici olarak azaltma stratejisidir. Bu kavram birçok farklı şekilde uygulanabilir: örneğin, tam özellikli bir uygulama yerine statik bir metin sayfası sunmak, aramayı devre dışı bırakmak veya daha az arama sonucu döndürmek veya bazı pahalı veya gerekli olmayan özellikleri devre dışı bırakmak. Minimum iş etkisi ile güvenli ve kolay bir şekilde kaldırılabilen işlevlerin kaldırılmasına vurgu yapılmalıdır.

Geliştirmek #

Bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanın #

Hizmet veren statik varlıkların yükü, sunucunuzdan bir içerik dağıtım ağına (CDN) aktarılabilir ve böylece yük azaltılabilir.

Bir CDN’nin birincil işlevi, kullanıcılara yakın konumlanmış geniş bir sunucu ağı sağlayarak içeriği kullanıcılara hızlı bir şekilde iletmektir. Bununla birlikte, çoğu CDN ayrıca sıkıştırma, yük dengeleme ve medya optimizasyonu gibi performansla ilgili ek özellikler sunar.

Bir CDN kurun #

CDN’ler ölçekten faydalanır, bu nedenle kendi CDN’nizi çalıştırmak nadiren mantıklıdır. Temel bir CDN yapılandırmasının kurulumu oldukça hızlıdır (~30 dakika) ve DNS kayıtlarının CDN’yi gösterecek şekilde güncellenmesini içerir.

CDN Kullanımını Optimize Edin #

Teşhis koymak #

Bir CDN’den sunulmayan (ancak olması gereken) kaynakları çalıştırarak belirleyin. Web Sayfası Testi. Sonuçlar sayfasında, bir CDN’den sunulması gereken kaynakların listesini görmek için ‘Etkili CDN kullanımı’nın üzerindeki kareye tıklayın.

WebPageTest sonuçları

Düzeltmek #

Bir kaynak CDN tarafından önbelleğe alınmıyorsa, aşağıdaki koşulların karşılanıp karşılanmadığını kontrol edin:

İşlem kaynaklarını ölçeklendirin #

Bilgi işlem kaynaklarını ölçeklendirme kararı dikkatli bir şekilde verilmelidir. Bilgi işlem kaynaklarını ölçeklendirmek genellikle gerekli olsa da, bunu zamanından önce yapmak gereksiz mimari karmaşıklığa ve finansal maliyetlere neden olabilir.

Teşhis koymak #

Yüksek İlk Bayt Zamanı (TTFB), bir sunucunun kapasitesine yaklaştığının bir işareti olabilir. Bu bilgiyi Deniz Feneri’nde bulabilirsiniz. Sunucu yanıt sürelerini azaltın (TTFB) denetim.

Daha fazla araştırma yapmak için CPU kullanımını değerlendirmek üzere bir izleme aracı kullanın. Mevcut veya beklenen CPU kullanımı %80’i aşarsa, sunucularınızı artırmayı düşünmelisiniz.

Düzeltmek #

Bir yük dengeleyici eklemek, trafiği birden çok sunucu arasında dağıtmayı mümkün kılar. Bir yük dengeleyici, bir sunucu havuzunun önünde durur ve trafiği uygun sunucuya yönlendirir. Bulut sağlayıcıları kendi yük dengeleyicilerini sunar (GCP, AWS, gök mavisi) veya kullanarak kendinizinkini ayarlayabilirsiniz. HAProxy veya NGINX. Bir yük dengeleyici yerleştirildikten sonra ek sunucular eklenebilir.

Yük dengelemeye ek olarak, çoğu bulut sağlayıcı otomatik ölçeklendirme sunar (GCP, AWS, gök mavisi). Otomatik ölçeklendirme, yük dengeleme ile birlikte çalışır – otomatik ölçeklendirme, belirli bir zamanda talep doğrultusunda bilgi işlem kaynaklarını otomatik olarak yukarı ve aşağı ölçeklendirir. Bununla birlikte, otomatik ölçeklendirme sihirli değildir – yeni örneklerin çevrimiçi hale gelmesi zaman alır ve önemli miktarda yapılandırma gerektirir. Otomatik ölçeklendirmenin getirdiği ek karmaşıklık nedeniyle, önce daha basit bir yük dengeleyici tabanlı kurulum düşünülmelidir.

Sıkıştırmayı etkinleştir #

Metin tabanlı kaynaklar gzip veya brotli kullanılarak sıkıştırılmalıdır. Gzip, bu kaynakların aktarım boyutunu ~%70 azaltabilir.

Teşhis koymak #

Deniz Fenerini Kullan Metin sıkıştırmayı etkinleştir sıkıştırılması gereken kaynakları belirlemek için denetim.

Düzeltmek #

Sunucu yapılandırmanızı güncelleyerek sıkıştırmayı etkinleştirin. Talimatlar:

Görüntüleri ve medyayı optimize edin #

Görseller, çoğu web sitesinin dosya boyutunun çoğunluğunu oluşturur.; görüntüleri optimize etmek, bir sitenin boyutunu hızlı ve önemli ölçüde azaltabilir.

Teşhis koymak #

Lighthouse, potansiyel görüntü optimizasyonlarını işaretleyen çeşitli denetimlere sahiptir. Alternatif olarak, başka bir strateji, en büyük görüntü dosyalarını belirlemek için DevTools’u kullanmaktır – bu görüntüler muhtemelen optimizasyon için iyi adaylar olacaktır.

İlgili Lighthouse denetimleri:

Chrome DevTools iş akışı:

Düzeltmek #

Kısıtlı zamanınız varsa…

Zamanınızı büyük ve sık yüklenen görüntüleri belirlemeye ve bunları aşağıdaki gibi bir araçla manuel olarak optimize etmeye odaklayın: Squoosh. Kahraman görseller genellikle optimizasyon için iyi adaylardır.

Akılda tutulması gerekenler:

 • Boyut: Görseller gereğinden büyük olmamalıdır.
 • Sıkıştırma: Genel olarak konuşursak, 80-85 kalite düzeyi, dosya boyutunda %30-40’lık bir azalma sağlarken görüntü kalitesi üzerinde minimum etkiye sahip olacaktır.
 • Biçim: Fotoğraflar için PNG yerine JPEG kullanın; animasyonlu içerik için GIF yerine MP4 kullanın.

Daha fazla zamanınız varsa…

Resimler sitenizin önemli bir bölümünü oluşturuyorsa, bir resim CDN’si kurmayı düşünün. Görüntü CDN’leri, görüntüleri sunmak ve optimize etmek için tasarlanmıştır ve görüntü sunumunu kaynak sunucudan boşaltır. Bir görüntü CDN’si ayarlamak kolaydır, ancak mevcut görüntü URL’lerinin görüntü CDN’sine işaret edecek şekilde güncellenmesini gerektirir.

Daha fazla okuma:

JS ve CSS’yi küçültün #

Küçültme, gereksiz karakterleri JavaScript ve CSS’den kaldırır.

Teşhis koymak #

Kullan CSS’yi Küçült Ve JavaScript’i Küçült Küçültmeye ihtiyaç duyan kaynakları belirlemek için Lighthouse denetimleri.

Düzeltmek #

Sınırlı zamanınız varsa, JavaScript’inizi küçültmeye odaklanın. Çoğu site, CSS’den daha fazla JavaScript’e sahiptir, bu nedenle bu daha etkili olacaktır.

monitör #

Sunucu izleme araçları, sunucu performansıyla ilgili veri toplama, panolar ve uyarı sağlar. Kullanımları, gelecekteki sunucu performansı sorunlarını önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir izleme kurulumu mümkün olduğunca basit tutulmalıdır. Aşırı veri toplamanın ve uyarı vermenin maliyetleri vardır: veri toplamanın kapsamı veya sıklığı ne kadar büyükse, toplanması ve saklanması o kadar pahalı olur; aşırı uyarı kaçınılmaz olarak yok sayılan sayfalara yol açar.

Uyarı, sorunları tutarlı ve doğru bir şekilde tespit eden metrikleri kullanmalıdır. Sunucu yanıt süresi (gecikme), bunun için özellikle iyi çalışan bir ölçümdür: çok çeşitli sorunları yakalar ve doğrudan kullanıcı deneyimiyle ilişkilendirilir. CPU kullanımı gibi daha düşük düzeyli ölçümlere dayalı uyarılar yararlı bir ek olabilir ancak sorunların daha küçük bir alt kümesini yakalar. Ayrıca uyarılar ortalamalardan ziyade kuyrukta gözlemlenen performansa (yani 95. veya 99. yüzdelik dilimlere) göre yapılmalıdır. Aksi takdirde ortalamalar, tüm kullanıcıları etkilemeyen sorunları kolayca gizleyebilir.

Düzeltmek #

Tüm büyük bulut sağlayıcıları kendi izleme araçlarını sunar (GCP, AWS, gök mavisi). Ek olarak, net veri mükemmel bir ücretsiz ve açık kaynak alternatifidir. Hangi aracı seçerseniz seçin, aracın izleme aracısını izlemek istediğiniz her sunucuya yüklemeniz gerekecektir. Tamamlandığında, uyarı ayarladığınızdan emin olun.

Talimatlar:

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.