Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

Apache Erişimi ve Hata Günlüklerini Görüntüleme

Apache Erişimi ve Hata Günlüklerini Görüntüleme

Apache, Linux (Linux, Apache, MySQL, PHP) için LAMP yazılım yığınının bir parçasıdır. Apache, web sitenize bakan kişilere web sayfaları sunmaktan sorumludur.

Sunucu, web sitenize yapılan ziyaretler için erişim izni verir ve bir erişim günlüğü tutar. Bu kayıtlar veya günlük dosyaları, web siteniz, kullanımınız ve hedef kitleniz hakkında değerli bir bilgi kaynağı olabilir.

Bu eğitimde öğreneceksiniz Apache erişim günlüğü dosyalarının nasıl görüntüleneceği.

apache erişimini ve hata günlüklerini nasıl görüntüleyeceğiniz konusunda eğitim

Önkoşullar

 • Apache web servislerini çalıştıran bir Linux sistemi
 • Kök (sudo) erişimi olan bir kullanıcı hesabı
 • Terminal penceresi (Ubuntu’da Ctrl-Alt-T, CentOS’ta Alt-F2)

Apache Erişim Günlüklerini Görüntüleme

Ham Erişim Dosyalarını İndirmek için cPanel Kullanın

cPanel ile bir web sunucusuna giriş yaptıysanız, indirebilirsiniz. Apache erişim günlükleri bir grafik arayüz aracılığıyla.

1. etiketli bölümü arayın Metrikler.

cPanel'de Apache günlük dosyaları nerede bulunur?

2. tıklayın Ham Erişim. Arşivleme etkinleştirildiyse, ham Apache günlük dosyaları sayfanın alt kısmından indirilebilir. Yönettiğiniz web sitesi için etiketlenmiş standart köprüler gibi görüneceklerdir.

Ham Apache günlükleri nasıl indirilir?

Köprüyü tıklattığınızda, dosyayı kaydetmeniz veya açmanız istenir. Bu günlük dosyaları kullanılarak sıkıştırılır gzip, dolayısıyla bir Linux sistemi kullanmıyorsanız, bir açma aracına ihtiyacınız olabilir. Dosyayı istediğiniz bir konuma kaydedin.

3. İşletim sisteminizde dosyayı bulun, ardından sağ tıklayın > ayıklayın. .gz uzantısı olmadan yeni bir dosya görünmelidir.

4. Sağ tıklayın > düzenle içeriğini görüntülemek için dosyayı favori metin düzenleyicinizde açın.

Yerel Erişim Günlüklerini Görüntülemek için Terminal Komutlarını Kullanma

Apache’yi barındıran makinede çalışıyorsanız veya bu makinede uzaktan oturum açtıysanız, erişim günlüklerinin içeriğini görüntülemek ve filtrelemek için terminali kullanabilirsiniz.

Varsayılan olarak, Apache erişim günlük dosyasını aşağıdaki yolda bulabilirsiniz:

 • /var/log/apache/access.log
 • /var/log/apache2/access.log
 • /etc/httpd/logs/access_log

ile GUI veya terminali kullanın. cd günlüklerin nerede depolandığını bulmak için sisteminizde gezinmek için komut.

1. Adım: Erişim Günlüğünün Son 100 Girişini Görüntüleyin

Terminal penceresinde aşağıdakileri girin:

sudo tail -100 /var/log/apache2/access.log

tail komutu, makineye dosyanın son bölümünü okumasını söyler ve -100 komutu, onu önceki 100 girişi görüntülemeye yönlendirir.

son bölüm /var/log/apache2/access.log makineye günlük dosyasını nerede arayacağını söyler. Günlük dosyanız farklı bir yerdeyse, makinenizin yolunu Apache günlük dosyalarıyla değiştirdiğinizden emin olun.

2. Adım: Erişim Günlüklerinden Belirli Bir Terim Görüntüleyin

Bazen, günlükte yalnızca belirli bir giriş türünü görüntülemek istersiniz. kullanabilirsiniz grep Raporunuzu belirli anahtar kelimelere göre filtrelemek için komut.

Örneğin, aşağıdakini bir terminale girin:

sudo grep GET /var/log/apache2/access.log

Önceki komut gibi, bu da şuna bakar: /var/log/apache2/access.log erişim günlüğünün içeriğini görüntülemek için dosya. bu grep komutu, makineye yalnızca girişleri görüntülemesini söyler. GET rica etmek.

Diğer Apache komutlarını da değiştirebilirsiniz. Örneğin, .jpg resimlerine erişimi izlemek istiyorsanız, .jpg için GET. Daha önce olduğu gibi, sunucunuzun günlük dosyasının gerçek yolunu kullanın.

Apache Hata Günlüklerini Görüntüleme

Buna ek olarak erişim günlüğügörüntülemek için daha önce belirtilen terminal komutlarını kullanabilirsiniz. hata günlüğü.

Terminalde aşağıdaki komutu girin:

sudo tail -100 /var/log/apache2/error.log

Erişim günlük dosyanızı başka bir konumda bulduysanız, hata günlük dosyanız aynı konumda olacaktır. Doğru yolu yazdığınızdan emin olun.

Apache’de Erişim Günlüğünü Yorumlama

Erişim günlüğü dosyanızı ilk kez açtığınızda bunalmış hissedebilirsiniz.

HTTP istekleri hakkında pek çok bilgi vardır ve bazı metin editörleri (ve terminal) metni bir sonraki satıra kaydırır. Bu, okumayı kafa karıştırıcı hale getirebilir, ancak her bir bilgi parçası belirli bir sırayla görüntülenir.

Erişim günlüğü dosyalarının biçimini ifade etmenin geleneksel yöntemi şudur:

"%h %l %u %t "%r" %>s %b "%{Referer}i" "%{User-agent}i""

Bu, günlüğün her satırındaki en yaygın şeyler için bir koddur.

Her biri % imza günlükteki bir bilgi parçasına karşılık gelir:

 • %h – İstemcinin IP adresi (erişim talebinin kaynağı).
 • %l – Bu sonraki giriş basitçe bir kısa çizgi olabilir bu, hiçbir bilginin alınmadığı anlamına gelir. Bu kontrol sonucudur identd müşteri üzerinde.
 • %u – Müşterinin useriderişim isteği http kimlik doğrulaması gerektiriyorsa.
 • %t – Gelen isteğin zaman damgası.
 • %r – Kullanılan istek hattı. Bu size http yöntemini (GET, POST, HEAD, vb.), istenenin yolunu ve kullanılan http protokolünü söyler.
 • %>s – Sunucudan istemciye döndürülen durum kodu.
 • %b – Talep edilen kaynağın boyutu.
 • "%{Referer}i" – Bu, erişimin başka bir web sitesindeki bir bağlantıya tıklayarak mı yoksa müşterinin sayfanıza yönlendirildiği diğer yollarla mı geldiğini size söyler.
 • "%{User-agent}i" – Web tarayıcısı, işletim sistemi, web sitesi kaynağı (bir robot söz konusu olduğunda) vb. gibi istekte bulunan varlık hakkında size bilgi verir.

Sadece günlük dosyanızdaki satır boyunca okuyun ve her girişin kodu yukarıdaki gibi çözülebilir. Herhangi bir bilgi yoksa, günlükte bir tire işareti görüntülenir. Önceden yapılandırılmış bir sunucu üzerinde çalışıyorsanız, günlük dosyanızda daha fazla veya daha az bilgi bulunabilir. Özel günlük modülünü kullanarak özel bir günlük biçimi de oluşturabilirsiniz.

Günlük biçimlerinin kodunu çözme hakkında daha fazla bilgi için, bkz. bu sayfa.

Apache Günlük Dosyalarındaki Veriler Nasıl Kullanılır?

Apache günlük analizi size müşterilerin web sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu ölçme fırsatı verir.

Örneğin, trafik kalıplarını ölçmek için saatte kaç erişim talebinin geldiğini anlamak için bir zaman damgasına bakabilirsiniz. Belirli kullanıcıların bir veritabanına erişmek veya içerik oluşturmak için bir web sitesinde oturum açıp açmadığını öğrenmek için kullanıcı aracısına bakabilirsiniz. Sisteminize yönelik çeşitli siber güvenlik saldırılarını izlemek için başarısız kimlik doğrulamalarını bile izleyebilirsiniz.

bu apache hata günlüğü benzer şekilde kullanılabilir. Genellikle, kaç tane 404 hatası üretildiğini görmek için kullanılır. Bir müşteri eksik bir kaynak istediğinde 404 hatası oluşur ve bu, bozuk bağlantılar veya sayfadaki diğer hatalar konusunda sizi uyarabilir. Ancak, yapılandırma hatalarını ve hatta olası sunucu sorunları hakkında uyarıları bulmak için de kullanılabilir.

Çözüm

Bu kılavuz, verileri ayıklamak için yöntemler sağladı. Apache erişim günlüğü dosyalarını görüntüleyin.

bu erişim.log dosyası istemcilerin sunucunuzla nasıl etkileşim kurduğunu ölçmek için mükemmel bir kaynaktır. error.log dosyası, web sitenizle ilgili sorunları gidermenize yardımcı olabilir.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.