Kaydol

Merhaba Sevgili Floodlar.com Kullanıcısı, Web sitemizde geçirdiğiniz zaman ve bu büyüleyici flood evrenine katılımınız için teşekkür ederiz. Floodların geniş dünyasıyla dolu deneyiminizi daha fazla keşfetmek için, web sitemizi sınırsız olarak kullanabilmeniz adına giriş yapmanız gerekmektedir.

Oturum aç

Merhaba Floodlar.com Kullanıcısı, İlk üç sayfayı tamamladınız, tebrikler! Ancak, floodların devamını görmek ve daha fazla interaktif deneyim yaşamak için giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınız yoksa, hızlıca oluşturabilirsiniz. Sınırsız floodlar ve etkileşimler sizleri bekliyor. Giriş yapmayı unutmayın!

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreniz mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Size bir bağlantı göndereceğiz ve bu link üzerinden yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

Fil Necati Masonlar Locası Subreddit Adı Nedir? Cevap: ( N31 )

Üzgünüz, flood girme izniniz yok, Flood girmek için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu Floodun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Mobil Uygulamada Açın

Güncel Floodlar En sonuncu Nesne

2021, temiz enerjinin sonunda madencilik sorunuyla yüzleştiği yıl oldu

2021, temiz enerjinin sonunda madencilik sorunuyla yüzleştiği yıl oldu

Bu yıl, temiz enerji sektörü nihayet en büyük zorluklarından biriyle ciddi bir şekilde boğuşmaya başladı: güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve elektrikli araçlar ve enerji depolama için büyük piller inşa etmek için yeterli minerali nasıl elde edeceğimiz. Bunu ortaya çıkarmak, fosil yakıtlı ekolojik felaketten kaçmak için kritik olacaktır. Politika yapıcıların ve endüstrinin, temiz enerjiye geçişte belirli toplulukları otobüsün altına atmadan ilerlemeleri de çok önemli olacak.

Petrol ve gaz kuyuları ve boru hatları ile arazileri kesmek yerine, temiz enerji endüstrileri ve tedarikçileri, lityum, kobalt ve bakır gibi kritik mineralleri avlamak için Dünya’yı açacak. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, gazla çalışan bir elektrik santrali ile karşılaştırıldığında, karadaki bir rüzgar türbini dokuz kat daha fazla mineral kaynağı gerektiriyor. Bir EV inşa etmek, gazla çalışan bir arabadan altı kat daha fazla mineral gerektirir.

Ülkelerden ve şirketlerden net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşma taahhütlerinde son zamanlarda yaşanan patlama göz önüne alındığında, bu mineral açlığının neye yol açabileceğini incelemenin zamanı geldi. Gerekli mineralleri kazmak zaten bir mayın tarlası olduğunu kanıtlıyor. Protestolar, kimsenin arka bahçelerinde gerçekten istemediği önerilen mayınlarda patlıyor. 2021’de ortaya çıkan çatışmalar, önümüzdeki zorlu bir yolun sadece başlangıcı.

Mayıs ayında Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bir uyarı yayınladı: dünya, temiz enerji geleceğinin yapı taşları olan mineralleri yeterince çıkarmıyor. IEA’nın raporuna göre, birçok kritik mineral için tedarik zincirleri savunmasız durumda. IEA’nın yönetici direktörü Fatih Birol o tarihte yaptığı açıklamada, “Bu potansiyel güvenlik açıkları ele alınmadığında, temiz enerji geleceğine yönelik küresel ilerlemeyi daha yavaş ve daha maliyetli hale getirebilir ve bu nedenle iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik uluslararası çabaları engelleyebilir” dedi. “21. yüzyılda enerji güvenliği böyle görünüyor.”

Örneğin EV pillerinde kullanılan kobalt, çoğunlukla Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden geliyor. Elektrikli araç motorlarında ve rüzgar türbinlerinde kullanılan dünyanın nadir toprak minerallerinin çoğu Çin’de üretilmekte ve işlenmektedir. Dolayısıyla, bu ülkelerde üretimi sarsan bir şey olursa, tüm dünya etkilerini hissedebilir. Bunun da ötesinde, belirli ülkelerde ve şirketlerde hayati kaynaklar üzerindeki gücün yoğunlaşması, kobalt ve nadir toprak mineralleri için tedarik zincirlerini rahatsız eden çevre ve insan hakları ihlalleri potansiyeli yaratıyor. Elektrikli araç pil endüstrisinin temel tedarikçileri olan kobalt madenlerine yönelik soruşturmalar, halihazırda yaygın işçi suiistimalleri tespit etti.

İşleri daha da zorlaştırmak için COVID-19 salgını temiz enerji tedarik zincirleri üzerinde daha da fazla baskı yarattı. Araştırma firması Rystad Energy’ye göre, artan nakliye ve emtia fiyatları, 2022 için planlanan güneş enerjisi projelerini geciktirebilir ve hatta iptal edebilir. Uluslararası Para Fonu, yükselen metal fiyatlarının on yıl boyunca yenilenebilir enerjiye geçişin tamamını yavaşlatabileceğini söylüyor.

Ne olursa olsun, Joe Biden ABD’yi bu on yılda en yüksek seviyelerden emisyonlarını yarıya indirmeye adadı. Daha uzun vadede, 2035 yılına kadar temiz enerji şebekesi ve 2050 yılına kadar net sıfır emisyon için bastırıyor. Bu hedeflere ulaşmak için ABD’nin büyük miktarlarda minerale ihtiyacı olacak, bu yüzden Biden yönetimi adım atıldığından bu yana onları güvenceye almayı bir öncelik haline getirdi. bu yıl göreve Haziran ayına kadar Biden, kritik minerallere ve yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar için kullanılan gelişmiş pillere odaklanarak, yerel tedarik zincirlerini desteklemek için “tüm hükümet” çabasını açıklamıştı. Yönetimin gördüğü gibi, yerel tedarik zincirleri ABD’nin kirli fosil yakıtlardan kurtulmasına yardımcı olurken, diğer ülkelerde – özellikle de işçi suistimallerinin büyük bir sorun olduğu yerlerde – madenciliğe olan bağımlılığını en aza indirebilir.

San Carlos Apache Nation üyeleri, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda yer alan ve “kutsal Apache Sıçrama bölgesini yakındaki yüksek riskli bakırdan kaynaklanan çevresel hasarla tehdit eden” bir arazi takasını protesto ederken ABD Başkenti dışında dua ediyor 22 Temmuz 2015, Washington, DC. Oak Flat, 55 yılı aşkın bir süredir federal koruma altında olan Apaçilerin geleneksel reşit olma törenlerine ve meşe palamudu toplama geleneklerine ev sahipliği yapmaktadır.
Fotoğraf Win McNamee / Getty Images

Ancak ABD’de bile temiz enerjiyle ilgili madencilik maliyetleri beraberinde getirebilir ve şimdiden Yerli Amerikalılar ve diğer marjinal gruplar bu maliyetlerin orantısız bir yükünü taşıyabilecek gibi görünüyor. Ülkenin en büyük lityum kaynağının bulunduğu Nevada’daki Thacker Geçidi’nde yüksek profilli bir mücadele artıyor. Önerilen bir lityum madeni ilerlerse, Fort McDermitt Paiute ve Shoshone Kabileleri ve diğer yerel kabilelerin üyeleri için kutsal olan potansiyel bir mezarlık kazacak. Bölge sakinleri ayrıca, tarihi bir kuraklık yaşayan bir eyalette madenin vahşi hayata nasıl zarar verebileceği ve suyu nasıl kullanacağı konusunda endişeli. Idaho’daki Nez Perce Kabilesi, fütüristik pillerde kullanılabilecek birçok elektronik için önemli bir bileşen olan altın ve antimon üretmek için arazilerini parçalayan yeni bir madencilik projesi ihtimaliyle karşı karşıya. Sonra Arizona’daki Oak Flat’te San Carlos Apaçi Ulusu üyeleri ve bölgedeki diğer Yerli halklar için kutsal olan topraklara saygısızlık edecek önerilen bakır madeni var. Bakır, şebeke genelinde ve güneş ve rüzgar enerjisi teknolojileri için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tüm dünyada, temiz enerji için ihtiyaç duyulan minerallerin yeni kaynaklarını bulma yarışı sürüyor. Madencilik şirketleri artık deniz tabanındaki kobalt, nadir toprak elementleri ve diğer metaller açısından zengin polimetalik nodüller içeren yamalara bakıyorlar. Şirketler, deniz tabanını madenciliğin karadaki madenlerin yakınındaki toplulukları kirletmekten kaçınmanın bir yolu olduğunu iddia ederken, ağır sanayiyi büyük ölçüde keşfedilmemiş bir ortama getirme hevesleri, Eylül ayında bu tür faaliyetlerin onarılamaz şekilde zarar verebileceğini söyleyen bir bildiri yayınlayan yüzlerce deniz bilimcisini alarma geçirdi. derin deniz ekosistemleri. Endişelerine rağmen, açık denizlerdeki faaliyetleri denetleyen Uluslararası Deniz Yatağı Kurumu (ISA), bu ayın başlarında toplandıktan sonra dünya okyanuslarını derin deniz madenciliğine açabilecek yeni kuralları zorlamaya hazır görünüyor.

İnsanlar ve gezegen üzerindeki etkiyi en aza indirirken temiz enerji devriminin ihtiyaç duyduğu mineralleri elde etmenin yolları var. Yeni başlayanlar, lityum pillerin geri dönüşümünde nasıl daha iyi olunacağını bulmaya çalışıyor. Joe Biden, işçilerin sendikalaşma hakkını savunurken, ABD madenlerindeki işçilere daha fazla koruma sağlayabilecek milyonlarca temiz enerji işi yaratma vaadi için kampanya yürüttü. Kabileler, Birleşmiş Milletler Yerli Halkların Hakları Bildirgesi uyarınca kendilerini veya bölgelerini etkileyebilecek herhangi bir projeye “özgür, önceden ve bilgilendirilmiş onay” alma hakkına sahiptir. Ayrıca enerji verimliliğini artırabilir, daha fazla toplu taşıma kullanabilir ve daha az tüketebiliriz.

Yenilenebilir enerji, fosil yakıtları geride bırakmaya başladığında, kömür, petrol ve gazın insanlara ve çevreye büyük maliyetlerle topluluklar aracılığıyla buldozere alınmasından kaçınması gerekecektir. Ve eğer karar vericiler yenilenebilir enerjiye adil bir geçiş için bir yol çizebilirse, enerji talebimizin iklime verdiği zarardan daha fazlasını iyileştirebilirler.

İlgili Mesajlar

Yorum eklemek için giriş yapmalısınız.